Сучасні інформаційні технології / Обчислювальна техніка і програмування

Костунець Т.А., Ващенко Т.А., Степова С.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Значення інформаційного бізнесу для економіки України

Упровадження інформаційних технологій радикально впливає на всю економіку, надає їй рис економіки, націленої на підвищення ефективності виробництва, розподілу і споживання товарів і послуг [2]. Саме тому приклад стрімкого розвитку економіки Японії і США за рахунок інформаційного бізнесу, являється таким важливим для України. На Заході інформаційний бізнес приносить чималі прибутки (обігнавши за прибутковістю нафтоторгівлю), які забезпечують стрімке економічне зростання зазначених країн.

Інформатизація нашої країни  призведе до задоволення інформаційних потреб суспільства в усіх сферах діяльності, поліпшення умов життя населення, підвищення ефективності суспільного виробництва, сприяння стабілізації соціально-політичних відносин у державі на основі впровадження засобів обчислювальної техніки і телекомунікацій.

Можна стверджувати: інформаційний бізнес являється самостійно сферою тому, що він має свої специфічні продукти, унікальні засоби виробництва цих продуктів і чітко визначеного споживача.

Отже, інформаційний бізнес (ІБ) – це комерційна діяльність у сфері інформаційного обслуговування з метою отримання доходу; це бізнес, здійснюваний в інформаційній сфері економіки; сфера індустріальної діяльності зі збирання, оброблення, зберігання, передавання інформації та здійснення управлінських процесів, тобто сфері інформаційно-управлінської діяльності на засадах інформаційної технології [1].

В Україні становлення інформаційного бізнесу почалося значно пізніше, ніж у розвинених країнах, — у 90-х роках ХХ ст., коли вона стала самостійною державою і розпочала розбудову своєї економіки на засадах ринкової системи господарювання. Попервах інформаційний бізнес сприймався як підприємницька діяльність, пов’язана тільки з продажем технічного та програмного забезпечення, оскільки він розвивався тільки у сфері збуту. Це можна пояснити так:

·   нагальною потребою у сучасній обчислювальній техніці;

·   відсутністю мобільного програмного забезпечення, орієнтованого на кінцевого споживача;

·   можливістю швидкого обігу коштів у сфері посередницьких послуг;

·   пасивною роллю держави у процесі формування інформаційного ринку.

Крім того, поясненням цьому може бути відносна новизна процесів, що відбуваються і, насамперед, впровадження ринкових відносин.

На розвиток підприємницької діяльності в галузі інформаційних і комунікаційних технологій — інформаційного бізнесу в Україні об’єктивно впливають ті самі фактори, що й в усіх пострадянських державах. Це:

·   майже повна відсутність теоретичних досліджень і практичних розробок з питань формування інформаційного ринку;

·   загальне відставання від світового рівня в розвитку технічної бази засобів обчислювальної техніки та передавання інформації, а також створення програмних продуктів;

·   недостатня розвиненість елементів ринкової інформаційної інфраструктури;

·   нерозвиненість методичного, організаційного та функціонального забезпечення процесів удосконалення компонентів інфор­маційних і комунікаційних технологій;

·   фрагментарне вирішення проблем інформаційного бізнесу, поза єдиної організаційної та соціально-економічної моделі розвитку.

В останні роки рівень розвитку інформаційного бізнесу  здійснює вирішальний вплив на економіку і політику. Тому, що інформаційний бізнес є сферою підприємницької діяльності  і являє собою найбільший багатогалузевий комплекс зі своєю інфраструктурою. Інформаційний бізнес, з одного боку, входить в інфраструктуру всієї системи підприємницької діяльності нарівні з банками, біржами, аудиторськими компаніями тощо, з іншого боку, є самостійною сферою бізнесу.

Формуванню та розвитку інформаційного бізнесу сприяє розвиток технічної бази, а також ставлення до інформації як до товару і стратегічного ресурсу виробничої та комерційної діяльності [2].

 Підтвердження того, що інформаційний бізнес існує є наявність специфічного товару (продукту) – інформації. А необхідність в інформації існуватиме доки існує економічна діяльність, саме це і забезпечить функціонування інформаційного бізнесу.

Ніяка інформація не виникає в закінченій формі, тому інформація яка дає змогу виготовляти матеріальні і нематеріальні продукти може бути дорожча ніж сам цей продукт. Але це відбувається лише у тому випадку, коли інформація є своєчасною. Тобто цінність інформаційних товарів заснована на часовій сутності.

Проаналізувавши можна прийти до висновку, що інформаційний бізнес являє собою мережу сполучених між собою каналами зв’язку різноманітних інформаційних структур, які накопичують та постійно оновлюють інформаційні ресурси різних видів. Головною метою інформаційного бізнесу є задоволення інформаційних потреб користувачів, а також вирішення задач економічного і соціального управління.

 

Література:

1. Лазарева С. Ф. /Економіка та організація інформаційного бізнесу: Навч. посібник. — К.: кнеу, 2002. — 667 с.

2. Багомедова О.М., Інформаційне суспільство та його розвиток в Україні.  http://udau.edu.ua/library.php?pid=973