Современные информационные технологии. Информационная безопасность

 

Вовчок А. В., Торохтій М. П., ст. викл. Степова С.В

Вінницький торгово-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Консалтинг в інформаційних технологіях

         Анотація. У статті узагальнено специфіку застосування консалтингових послуг в інформаційних технологіях.

         Мета статті. Узагальнити специфіку застосування консалтингу в інформаційних технологіях.

         Актуальність теми дослідження. Постійний успіх супроводжує компанії, здатні швидко змінюватися. Стрімко змінюється ринок, споживачі, конкуренти і комерційна структура, яка стоїть на місці, відстає від інших. Динаміка сучасного ринку вимагає від бізнесу отримання високих результатів у короткі терміни, ефективних інновацій, професійно розроблених та реалізованих змін. Працівники кожної комерційної установи мають досвід вирішення широкого кола завдань, однак не завжди володіють інформацією, достатньою для розробки та реалізації інноваційних рішень. Саме у такому випадку допоміжним засобом стають консалтингові послуги. Водночас дедалі ширшого застосування набувають інформаційні технології, завдяки яким бізнес та суспільне життя стає більш вдосконаленим.

         Виклад основного матеріалу. В інформаційних технологіях можуть бути застосовані наступні методи консалтингу: експертний, процесний та навчальний. Модель обирається у залежності від завдання, яке потрібно вирішити, особливостей клієнтської організації, якостей консультантів (навичок, досвіду, особистих якостей).

         У разі експертного консультування в інформаційних технологіях клієнт сам формує завдання, в ролі експерта виступає консультант-спеціаліст. Недолік цієї моделі полягає у тому, що консультант розробляє рекомендацію, не здійснюючи при цьому самостійний аналіз ситуації. Зміни реалізуються самим клієнтом. Використовувати цю модель в інформаційних технологіях доцільно за умови необхідності отримання знань стосовно стандартних процедур і нормативів [3, c. 56].

         Навчальне консультування в інформаційних технологіях відзначається тим, що консультант не тільки збирає ідеї, аналізує рішення, але й готує грунт для їхнього виникнення, надає клієнту відповідну теоретичну і практичну інформацію у формі лекцій, тренігів, ділових ігор, конкретних ситуацій («кейсів») тощо.

         Процесне консультування в інформаційних технологіях характеризується тим, що консультанти на всіх етапах проекту активно взаємодіють з клієнтом, стимулюючи його висловлювати свої ідеї, думки, пропозиції, критично співвідносити з пропонованими ззовні ідеями, проводити за допомогою консультантів аналіз проблем і вироблення рішень. При цьому роль консультантів полягає у збиранні зовнішніх та внутрішніх ідей, оцінці рішень, отриманих у процесі спільної з клієнтом роботи, і створення з них системи рекомендацій. Цей підхід є більш ефективним [4, c. 28].

         Консультаційний процес в інформаційних технологіях проходить наступні стадії:

         1) передконтрактна робота. Клієнтом встановлюється наявність проблеми і необхідність залучення для її вирішення консультантів, які за результатами попередньої діагностики роблять клієнту пропозицію стосовно завдання. Ця стадія завершується підписанням угоди. Її мета – забезпечити єдність у розумінні суті консультаційного проекту клієнтом і консультантом;

         2) контрактна робота. Вона складається з кількох етапів (діагностика, розробка рішень, реалізація рішень), які, у свою чергу, включають процедури. Її метою є визначення конкретних результатів і напрямків роботи, забезпечити конкретні результати і напрямки робіт, забезпечити розробку та реалізацію вирішення проблем;

         3) післяконтрактна (заключна) робота. Консультант покидає фірму або підприємство [2, c. 25]. 

         Виокремлення в консультаційному процесі в інформаційних технологіях етапів дає структуровану основу для прийняття рішень, координовані комунікації, мотивовану організацію проекту, відчутні результати. Все це в сукупності дозволяє значно знизити непередбачуваність, тобто в результаті отримується добре керований проект.

         В інформаційних технологіях можуть бути застосовані декілька методик консультування: спеціалізовані (для особливих умов) та універсальні (для всіх типів організацій, форм власності).

         Ефективними засобами взаємодії з консультантами та встановлення зворотнього зв’язку у процесі консалтингу в інформаційних технологіях є:

         1) робочі плани та звіти;

         2) презентації, проведені консультантами за результатами реалізації етапів проекту.

         Основними передумовами ефективного управління та успішної реалізації консультаційного проекту в інформаційних технологіях є:

         1) знання процедури пошуку та вибору консультаційної фірми (консультанта);

         2) узгодження сторонами та включення до контракту формулювання проблеми, обсягів та термінів виконання роботи, прав та обов’язків сторін у відповідності до обраної моделі консультування, принципів оплати праці тощо;

         3) формування команди для роботи над проектом із спеціалістів високого професійного рівня;

         4) оперативна обробка, аналіз інформації, управління і контроль за ходом реалізації проекту та оголювання проекту керівником клієнтської організації [3, c. 74].

         Під час застосування консалтингу в інформаційних технологіях для клієнта можна виокремити прямі та опосередковані результати консультування, оскільки через специфіку консультаційної діяльності якісні показники не завжди піддаються оцінці. Зазначені результати консультування в узагальненому вигляді подаються у таблиці 1.

                                                                                                            Таблиця 1

 

Кількісні показники

Якісні показники

Прямі результати

Зниження кількості побічних ефектів, збільшення рентабельності, освоєння нових видів продукції тощо

 

Зміна стиля і методів роботи, створення та зміна структури виробництва і управління тощо

Непрямі результати

Залучення зовнішнього капіталу, зростання курсу акцій (у випадку, якщо це не було метою консультування) тощо

 

Навчання клієнта, встановлення нових контактів

 

 

Висновки. Як зазначалось, в інформаційних технологіях можуть бути застосовані наступні методи консалтингу: експертний, процесний та навчальний. У свою чергу, модель обирається у залежності від завдання, яке потрібно вирішити, особливостей клієнтської організації, якостей консультантів (навичок, досвіду, особистих якостей).

         Основними етапами консультаційного процесу в інформаційних технологіях є:

         1) передконтрактна робота.

         2) контрактна робота.

         3) післяконтрактна (заключна) робота.

         Водночас ефективними засобами взаємодії з консультантами та встановлення зворотнього зв’язку у процесі консалтингу в інформаційних технологіях є: робочі плани та звіти; презентації, проведені консультантами за результатами реалізації етапів проекту.

 

Література:

1. Бейч Э. Консалтинговый бизнес /пер. с англ. – СПб.: Питер, 2006. – 272 с.

2. Блинов А.О., Бутырин Г.Н., Добренькова Е.В. Управленческий консалтинг корпоративных организаций: Учебник. – М.: ИНФРА-М, 2003.  – 346 с.

3. Посадский А.П. Основы консалтинга. – М.: АСТ, 2004. – 456 с.

4. Токмакова Н.О. Основы управленческого консультирования: Учебно-практическое пособие. – М.: Московский международный институт эконометрики, информатики, финансов и права, 2002. – 368 с.