Математика/5.Математическое моделирование

 

Космак С. М., Коршунова А. А.

Автомобільно-дорожній інститут ДВНЗ ДонНТУ

МАТЕМАТИЧНЕ МОДЕЛЮВАННЯ РОЗРАХУНКУ РЕЙТИНГУ СТУДЕНТІВ

Інноваційний розвиток вищих навчальних закладів України в умовах сучасних ринкових відношень, бурного розвитку високих технологій та їх комерціалізації, інтеграції в світову систему вищої освіти потребує від вищого навчального закладу (ВНЗ) підвищення якості підготовки кваліфікованих кадрів, що будуть мати попит на ринку праці.

Найбільша проблема виникає при відборі кандидатів для вступу на навчання за освітньо-професійними програмами підготовки спеціаліста або магістра, тому що саме рівень їх підготовки відображає якість освіти в країні.

На державному рівні сформовані правила прийому студентів на навчання для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліста або магістра. Одним з головних критеріїв відбору за цих правил є рейтинг студента, однак в кожному вищому навчальному закладі рейтинг розраховується за різними коефіцієнтами і тому немає загальноприйнятої математичної моделі розрахунку рейтингу.

Отже актуальним є питання розробки математичної моделі розрахунку рейтингу студентів для вступу на навчання за освітньо-професійними програмами підготовки спеціаліста та магістра.

Об’єктом дослідження є правила прийому студентів на навчання для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліста або магістра. Предмет дослідження – рейтинг студента. Метою роботи є побудова математичної моделі розрахунку рейтингу студентів для вступу на навчання за освітньо-професійними програмами підготовки спеціаліста та магістра.

Розглянемо методику прийому студентів на навчання для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліста або магістра на прикладі АДІ ДонНТУ. Згідно «Правил прийому на навчання за освітньо-професійними програмами підготовки спеціаліста та магістра до державного вищого навчального закладу у 2010 році» зарахування на навчання здійснюється на конкурсній основі у відповідності до рейтингу. Рейтинг студента складається з середнього балу оцінок за національною шкалою з додатку до диплома бакалавра, включаючи фахове вступне випробовування, та додаткових балів, які студент може отримати за участь у науково-технічній творчості (НТТС).

Додаткові бали отримуються студентами протягом усіх років навчання та підтверджуються довідкою з ВІВ. Бали отримуються за участь в олімпіадах, конкурсах, публікацію у збірниках матеріалів, тезисів і т. д. та кожен з цих видів НТТС має свій коефіцієнт, що додається до середнього балу. Якщо студент протягом навчання отримує догани та має пропуски занять це також впливає на отримання додаткових балів. Вони мають відповідні коефіцієнти та віднімаються від ітогової оцінки.

Таким чином, постановка задачі буде наступною: нехай кожен студент за 8 семестрів навчання (освітньо-кваліфікаційний рівень бакалавра) вивчає n навчальних дисциплін (включаючи фахове вступне випробовування), за кожну з яких отримує оцінку xi. Також протягом навчання студент приймає участь у НТТС, що включає m заходів, коефіцієнти yj за участь в яких додаються до рейтингу, та p заходів, коефіцієнти zk за участь в яких віднімаються. Нехай у кожному з m заходів студент приймає участь aj разів та за кожну з участей отримує yj балів. Так само у кожному з p заходів студент приймає участь bk разів та за кожну з цих участей отримує zk балів. Отже, рейтинг студента (РС) для вступу на навчання за освітньо-професійними програмами підготовки спеціаліста або магістра математично можна записати так:

 

(1)

 

Кожен студент протягом навчання на ступінь бакалавра накопичує додаткові бали та представляє довідку про їх наявність, на основі чого виконується розрахунок за математичною моделлю (1).

Після розрахунку рейтингу формуються та оприлюднюються рейтингові списки вступників. Рейтинговий список вступників формується за категоріями у такій послідовності: особи, які мають право на зарахування поза конкурсом; особи, які зараховуються за конкурсом. У межах кожної зазначеної категорії рейтинговий список впорядковується: за підсумковим балом від більшого до меншого; з урахуванням права на першочергове зарахування при однаковому підсумковому балі у порядку додержання підстав для його набуття. У рейтинговому списку зазначаються: прізвище, ім’я, по батькові вступника; наявність підстав для вступу поза конкурсом; підсумковий бал; наявність права на першочергове зарахування. Рейтингові списки вступників оприлюднюються шляхом розміщення на інформаційних стендах приймальної комісії, відбіркових комісій факультетів та веб-сайті ДонНТУ.

Отже, запропонована математична модель розрахунку рейтингу дозволить спростити та прискорити процес розрахунку рейтингу студентів, а також надасть можливість більш ефективно та якісно відбирати студентів на навчання для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліста або магістра.

Таким чином, розглянута методика розрахунку рейтингу студентів для вступу на навчання за освітньо-професійними програмами підготовки спеціаліста або магістра враховує всі аспекти діяльності студентів, як основне навчання, так і додаткову участь у науковій, творчій та суспільній діяльності.

Література:

1.   ДмитриченкоМ.Ф., Лясковський В.П., Шаповал В.М. Принципи системної інформатизації управління в НТУ // Вісник НТУ: В 2-х частинах: 4.1. К.:НТУ, 2008. Випуск 17. - С.3-6

2.  Правила прийому на навчання за освітньо-професійними програмами підготовки спеціаліста та магістра до державного вищого навчального закладу «Донецький національний технічний університет» у 2010 році. [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.adi.donntu.edu.ua