Попова Тетяна Валентинівна

Мелітопольський державний педагогічний університет імені Богдана Хмельницького

КОМПЮТЕРНІ ТЕХНОЛОГІЇ У НАВЧАННІ ІНОЗЕМНИХ МОВ

В XXI столітті доступність компютерів і Інтернету роблять поширення дистанційного навчання ще простіше й швидше.

Компютери поетапно впроваджуються в усі сфери нашого життя. Не став виключенням і процес утворення, у якому із приходом інформаційних технологій відбуваються буквально революційні зміни. Викладачі іноземної мови вже намагаються впровадити новинки технічного прогресу в педагогічний процес.

Використання комп’ютерів допомагає підвищити рівень викладання, забезпечує наочність, аудио підтримку, контроль, містить великий обсяг інформації, є, нарешті, стимулом у навчанні.

Актуальність застосування нових інформаційних технологій продиктована, насамперед, педагогічними потребами в підвищенні ефективності навчання, що розвивається, зокрема, потребою формування навичок самостійної навчальної діяльності, дослідницького, креативного підходу в навчанні, формування критичного мислення, нової культури. Використання нових технологій у викладанні англійської мови обумовлено не тільки прагненням до новизни, дане навчання  дозволяє реалізувати особисто орієнтований підхід, що є основним концептуальним напрямком утворення XXI століття.

Зараз на допомогу іноземним мовам, що вивчаються, надаються різні підходи, що припускають широке використання досягнень сучасної комп’ютерної й іншої техніки. Один з напрямківце використання нацистських учбово-методичних комплексів.

Якщо взяти до уваги помітно прогресуючу компютеризацію навчальних закладів, то роль нацистських компютерних програм у навчанні може бути набагато більше значної. Сама назва нацистські уже вказують на те, що в них використовуються компоненти всіх технічних засобів, що застосовувалися до їхньої появи, оснащення плюс ще багато чого іншого. Нацистський учбово-методичний комплекс повинен являти собою електронне освітнє видання, що забезпечує інформаційну й методичну підтримку навчального процесу за рахунок сполучення текстових, графічних і інших змістовних елементів.

Головною перевагою мультимедиа засобів є можливість інтеграції різноманітних видів інформації таких як: текст, графічні зображення, звук, анімація й відеофрагменти, з використанням при цьому різноманітних засобів її обробки. Звукові карти дозволяють записати мова, прослухати, зрівняти з вимовою носія мови. Синтез тексту з імітацією діалогу, збагачений нацистськими ефектами, створює педагогічний комплекс, що сприяє значному полегшенню процесу засвоєння,  тому що зображення на екрані монітора дозволяє асоціювати фразу іноземною мовою безпосередньо з дією, а не із фразою рідною мовою. Особливу цінність представляє той факт, що, ці елементи звязані один з одним: текст супроводжується ілюстраціями, усним мовленням, відстовбурчити.

Явною перевагою компютера є можливість забезпечити те, про що завжди говорили методисти, але що досить важко здійснити на традиційних заняттях,індивідуальний підхід до учнів. За допомогою компютерних програм можна вивчати мову в індивідуальному темпі й послідовності, що дозволяє враховувати психологічні особливості кожного учня.

Основна перевага даних програм у тім, що вони є комп’ютерною підтримкою, тобто викладач не втрачає ініціативи, вибирає сам у який момент уроку, і на якому етапі навчання включати їх у навчальний процес, тому що програми з’являються єдиним, завершеним цілим і не переривають логічної послідовності уроку.

Підводячи підсумки, відзначимо, що використання електронних видань освітнього призначення на заняттях по англійській мові в сукупності із традиційними методами навчання робить процес навчання більше ефективним. Учні охоче сприймають матеріал, викладений на CD-Дисках, чим той, котрий представлений у традиційних методичних посібниках. Причому сприйняття матеріалу, викладеного в зазначених програмних продуктах, відіграє більшу роль при засвоєнні всього мовного матеріалу, тому що ці програми дозволяють різноманітити заняття англійської мови насиченим, багатогранним лексико-граматичним матеріалом із застосуванням ігрових моментів, що сприяє поліпшенню засвоєння досліджуваного матеріалу.

Характеристика досвіду використання нових інформаційних технологій у викладанні іноземних мов показує, що закордонний досвід викладання набагато випереджає вітчизняний. Однак дистанційне навчання іноземній мові здобуває все більшу популярність в освітньому просторі. Подальший розвиток інформаційних технологій, інтеграція дистанційного утворення у світове освітнє співтовариство, неминуча віртуалізація університетів, ведучих свою діяльність у сфері дистанційного утворення, приведе дистанційне навчання іноземним мовам до обов’язкового вивчення не тільки в контексті самостійної дисципліни, але й у сукупності з різними курсами.

 

Література:

1. Горбунова А.А. Методика викладання іноземної мови. К.:Вища школа, 2006.346 с.

2. Ефременко, В.А. Применение информационных технологий на уроке иностранного языка/В.А. Ефременко// Иностранные языки в школе. – 2007. – №8. – С.18 – 21.    

3. Роберт И.В. Современные информационные технологии в образовании: дидактические проблемы, перспективы использования/ И.В. Роберт – М.: Школа – Пресс, 2001. – 340 с.