Економічні науки/14.Економічна теорія

К.п.н. Лобачева І.Ф., Руденко Ю.Г.

Вінницький торговельно – економічний інститут,Україна

Застосування економіко – математичних методів для аналізу фінансово – господарської діяльності виробничих підприємств

        З посиленням впливу ринкових факторів на діяльність підприємств виникає необхідність використання в економічному аналізі більш тонких методів та прийомів сучасного математичного апарату, в чому виявляється їх актуальність. Адже при правильному виборі методів на виробничих підприємствах, його функціонування покращується, зростає його вплив на світоваму ринку, а отже і піднесення країни, як виробника.

         Питання застосування економіко-математичних  методів економічного аналізу досліджено багатьма авторами, серед яких: Костенко Т.Д., Підгора Є.О., Рижиков B.C., Герасимов А.А., Ровенська В.В., Тарасенко Н.В. та ін.

         До математичних методів економічного аналізу відносять: кореляційний і регресійний, дисперсійний, графічні методи програмування, математична теорія ігор, теорія масового обслуговування та ін [1, с.149].

         Кореляційний аналіз дозволяє виявити зв'язок між окремими явищами або показниками. Кореляційний (стохастичний) зв'язок - це неповна, імовірна залежність між показниками, яка проявляється лише в масі спостереження.

         На практиці застосовують парну кореляцію, яка дає можливість перевірити наявність зв'язку між двома показниками, один з яких є факторним, а інший - результатним, і множинну кореляцію, за допомогою якої перевіряють зв'язок, який виникає від взаємодії кількох факторів з результатним показником. Можна використовувати для визначення відповідно зв’язку між потужністю виробничого  підприємства та  якістю сировини [2, с. 44] .

           Використання кореляційного аналізу дозволяє визначити зміни результатного показника під дією одного або кількох факторів, а також визначити відносний ступінь залежності результатного показника від кожного фактора. Це дає можливість повніше визначити невикористані резерви, точніше обґрунтувати плани й управлінські рішення на виробничому підприємстві.

           Дисперсійний аналіз - це статистичний метод аналізу результатів спостережень, які залежать від різних одночасно діючих факторів, вибору найважливіших з них та оцінки їх впливу. Цей метод може застосовуватись при аналізі економічної ефективності впровадження нововведень, особливо там, де результати цього впровадження не піддаються строгому кількісному виміру (впровадження нової системи організації або підготовки виробництва, організації праці, перебудови управління, бухгалтерського обліку, впровадження нових форм господарювання, підвищення кваліфікації робітників тощо).

        Теорія масового обслуговування використовується при аналізі ситуацій, за яких є потік вимог, які слід обслужити, але обмеженість обслуговуючих засобів призводить до того, що не всі вимоги можуть бути виконані одночасно, і ті, що залишились, створюють чергу [3, с.17].

        Прикладом задач масового обслуговування на підприємстві можуть бути: вибір найкращої схеми обслуговування устаткування, видача інструменту з інструментально-видаткового складу, обслуговування й організація роботи поточних ліній і т. д.

         Для розв'язку задачі достатньо знати потік вимог (заявок) на обслуговування, механізм обслуговування (кількість вимог, які можуть обслуговуватись; тривалість обслуговування: дисципліна обслуговування, тобто порядок, згідно з яким для обслуговування обирається одна вимога з тих, що чекають) [4, с.57].

           На виробничому підприємстві теорію масового обслуговування потрібно застосовувати у всіх сферах його діяльності. Наприклад, у роботі складів, обслуговування покупців торгової мережі та ін.

           При ефективному використанні теорії масового обслуговування, тобто забезпечення найбільш ефективної роботи обслуговуючої системи на підприємстві, підвищується рівень реалізації товарів, робіт  та послуг. Наприклад, при обслуговуванні покупців, потрібно зменшувати час очікування (скорочення черги), вартості надання послуг, скорочення часу обслуговування, що відповідно призведе до збільшення кількості реалізованої продукції та підвищення доходу підприємства.

         Виробниче підприємство, застосовуючи теорію масового обслуговування, визначає такі характеристики системи, які забезпечують задану якість її функціонування. Тобто, застосування теорії масового обслуговування дозволяє, суттєво скоротити витрати на виробничому підприємстві (на сировину, обладнання, обслуговування), але збільшити задоволення споживачів. В умовах функціонування ринку цей метод повинен набути подальшого розвитку: з одного боку, необхідно буде визначити найвигідніші канали збуту, а з іншого – забезпечити ринкові пропозиції найнадійнішими постачальниками.

          Математична теорія ігор досліджує ситуації у вигляді гри кількох аналітиків, кожен з яких домагається максимізації своєї мети за рахунок інших. Наприклад, вартість виробничих запасів: сировини, матеріалів, палива. Тут протистоятимуть дві тенденції: збільшення запасів для безперебійної роботи і можлива страховка від інфляції, створення мінімальних запасів для прискорення оборотності обігових коштів. Слід врахувати витрати на доставку, збереження матеріальних цінностей, можливий дефіцит окремих видів сировини, матеріалів.

        Як наслідок відбувається вибір тих чи інших видів методів, що залежить від певних особливостей виробничого підприємства, зокрема виду діяльності, розміру підприємства, поточного стану тощо. Невирішеність цієї проблеми  призводить до відповідного використання методів аналізу, результатом чого є необ’єктивне відображення фінансово – економічного стану підприємства, і як наслідок прийняття хибних управлінських рішень.

        Застосування економіко – математичних методів на виробничому підприємстві сприятиме розширенню вивчення спектра факторів, що впливають на окремі аспекти діяльності підприємства, а отже і на визначення можливих додаткових резервів підвищення ефективності виробництва.

           Тобто, виробничим підприємствам потрібно вчасно застосовувати кореляційний аналіз, завдяки якому можна виявити зв’язок між потужністю підприємства та якістю сировини. Відповідно  використовуючи теорію масового обслуговування, підприємство може визначити найкращу схему обслуговування устаткування, працівників та клієнтів, що в свою чергу позитивно вплине на виробництво.

        В результаті реалізації  математичних методів визначається варіант придбання матеріалів для виробництва продукції у різних постачальників з найменшими можливими витратами на закупівлю та доставку, а також продаж великої кількості продукції, для отримання максимального прибутку.

 

 

Література

1.                 Гилка У.Л. Специфіка застосування методів фінансово – економічного аналізу // Економіка промисловості – 2007.- №3.- с.146 – 150.

2.                 Маслій В.В. Застосування методів кореляційного аналізу для оцінювання внутрішніх та зовнішніх інвестицій на економічний розвиток України // Статистика України. - 2008.-№4.- с.42-47.

3.                 Купалова  Г.І , Ільєнко А.А., Гринчук  Ю.С. Удосконалення методології економічного аналізу в системі управління // Формування ринкових відносин в Україні. – 2008.- №7. – с.14-19.

4.                 Тарасенко Н.В. Економічний аналіз діяльності промислового підприємства. – 2-ге вид., стер. – К.: Алерта, 2003.- 485 с.,с.56-58.