Бичков М. М., Сахаров В. В.

Київський національний торговельно-економічний університет

Вінницький торговельно-екномічний інститут

Перспективи інтеграції України в ОДКБ

         Організація Договору Колективної Безпеки – впливове міжнародне об'єднання, що було створене на основі Договору Колективної Безпеки від 15 травня 1992 року. Початок існування як військово-політичного союзу датується 18 березням 2003 року. Сьогодні до складу ОДКБ входять Росія, Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Узбекистан і Таджикистан. [2] Ці країни раніше входили до складу СРСР і є членами СНД. Зараз в Україні активно іде дискусія щодо того чи варто вступати в ОДКБ. Тому метою написання даних тез є визначення плюсів і мінусів вступу України до Організації Договору Колективної Безпеки. Важливо зазначити, що можливий вступ до цієї організації дасть Україні безліч позитивних наслідків і посилить її вплив на регіональному, а в перспективі і на міжнародному рівні. Безумовно домінуючу роль в даному блоці відіграє Росія, проте доцільно нагадати, що більшість посад в керівних органах ОДКБ належить представникам інших держав-членів ОДКБ. А це, в свою чергу, означає, що вступивши в цю організацію Україна отримає додаткові важелі впливу для реалізації своєї політики в рамках стратегії розвитку україно-російських відносин, зокрема в енергетичній та військово-політичній сфері. При цьому Україна в будь-який час матиме можливість вільного виходу зі складу організації. Українські військові зможуть обмінюватися досвідом з колегами з інших країн в рамках участі у колективних силах безпеки.

         У нашому суспільстві поширеним є стереотип про те, ніби при вступі в ОДКБ Україна змушена братии участь у всіх військових операціях, які проводяться або будуть проводитися Російською Федерацією чи іншими країнами-учасниками. Але хибність такої думки доводиться при аналізі історії ОДКБ. Ще жодного разу цей блок не брав участі у військових операціях, на відміну від Росії. У війні з Грузією 2008 році Росія виступала від свого власного імені, а не від імені ОДКБ. Отже, при виникненні подібної ситуації в майбутньому члени ОДКБ не зобов'язані вступати у міжнародні конфлікти. Іншою справою є необхідність спільної оборони країн-членів ОДКБ. Це лише зайвий раз підтверджує вигідність для України вступу до цієї організації. Як відомо, Росія має другий у світі за могутністю ядерний потенціал і спроможна відбити практично будь-яку агресію. Якщо Україна відмовиться від теперішнього позаблокового статусу, то зможе розраховувати на підтримку російських Збройних Сил у разі можливого військового конфлікту з іншими країнами світу. Необхідність вступу в ОДКБ доводить і факт історичної та культурної спорідненості українців та росіян.

         Географічне положення України, недостатня забезпеченість енергоресурсами, демографічний склад населення та реальні геополітичні умови дають Україні лише 2 шляхи майбутнього розвитку: позаблоковість або вступ в ОДКБ. Враховуючи неможливість оголошення нейтралітету в умовах базування Російського Чорноморського Флоту в Криму та недостатньої боєздатності української армії вступ в ОДКБ виглядає цілком логічним кроком.

         Попередньою «помаранчевою» владою України розглядалась можливість вступу України до НАТО.[1,с.5-8] Цей військовий блок включає в себе 28 держав Західної і Центральної Європи, а також Північної Америки. Це країни менш близькі для українців в культурному, ментальному і політичному плані. Крім того, у разі можливого вступу України до НАТО, наша країна може бути втягнутою у серйозні військові конфлікти на території інших держав. Підтвердження даної позиції можна знайти у таблиці.

Таблиця

Військові операції НАТО

Рік початку

Країна

Цілі

1995

Боснія і Герцеговина

Забезпечення виконання Дейтонських угод, за якими країну було поділено на Мусульмансько-Хорватську Федерацію, Республіку Сербську та особливий округ Брчко

1998

Косово

Врегулювання конфлікту між жителями Косова, переважно албанської національності, та центральним урядом Югославії на чолі із Слободаном Мілошевичем

2001

Південна Сербія

Забезпечення миру в Долині Прешево між православними сербами і албанцями-мусульманами

2001

Македонія

Забезпечення міжнаціонального та міжрелігійного миру між православними македонцями та албанцями-мусульманами

2003

Афганістан

Надання допомоги Уряду Афганістану в забезпеченні порядку в столиці країни Кабулі, а також на прилеглих територіях

2003

Ірак

Забезпечення порядку в країні після падіння режиму Саддама Хусейна-ат-Такриті

2011

Лівія

Забезпечення безпольотної зони над Лівією, допомога повстанцям у боротьбі з режимом Лідера Лівійської Джамахірії Муаммара Каддафі

         Наведений, далеко не повний, перелік конфліктів НАТО говорить про агресивність цього блоку та неприпустимість вступу України до нього. Організацією, що балансує геополітичну ситуацію в світі у військовому плані є ОДКБ. Членство у цій організації буде гарантією безпеки України.

Список використаних джерел:

1.     Вступ до НАТО – стратегічний вибір України / За загальною ред. О. І. Соскіна. – К.: Вид-во «Інститут трансформації суспільства», 2008. – 192 с.

2.     http://www.dkb.gov.ru.

3.     http://www.nato.int/cps/en/natolive/index.htm/