УДК 657.371

БЮДЖЕТУВАННЯ НА ПІДПРИЄМСТВІ: ПОНЯТТЯ, ОСОБЛИВОСТІ ТА УМОВИ ЕФЕКТИВНОГО ЗАСТОСУВАННЯ

студентка 4 курсу спеціальності “Оподаткування” Котинська Ю.О.

науковий керівник – старший викладач кафедри оподаткування Коновалов Є.І.

Харківський національний економічний університет

 

Аннотация. В статье рассмотрено понятие бюджетирования на предприятии, а также представлены условия его эффективного применения на современном этапе развития предпринимательства в Украине.

Анотація. В статті розглянуто поняття бюджетування на підприємстві, а також представлені умови його ефективного застосування на сучасному етапі розвитку підприємництва в Україні.

Annotation. The article contains the concept of budgeting on an enterprise. There are also presented terms of effective application the budgeting on the modern stage of development enterprise in Ukraine.

 

На сучасному етапі розвитку підприємництва дуже складно триматися на плаву та розвивати свій бізнес без запровадження бюджетування на підприємстві – фундаментального елементу системи корпоративного податкового менеджменту. Правильне складання бюджету на підприємстві дозволяє його власнику не тільки випередити конкурентів, але й постійно розширяти свій бізнес. Саме бюджетування дозволяє керівнику так скласти та розподілити бюджет підприємства, щоб отримати максимальний прибуток та мінімальні збитки.

Багато вчених займаються проблемою впровадження системи бюджетування на підприємстві. Серед них П.В. Іванюта та З.М.Левченко, які вважають, що бюджетування займає центральне місце у створенні економічно обґрунтованої системи управління, головною умовою його застосування на підприємстві є визначення організаційної структури господарюючого суб’єкта, яку слід розглядати як сукупність різних центрів відповідальності [5]. С.Ковтун у своїх дослідження робить висновок, що при створенні системи бюджетів важливо не лише розуміти загальне призначення бюджетування, але і те, які завдання воно повинно виконувати [6]. Перш за все, ці завдання повинні співпадати з головними цілями підприємства. Бюджетування повинно формулювати основні цілі підприємства, виявити показники, за допомогою яких можна контролювати досягнення цих цілей і визначити допоміжні завдання, що забезпечать виконання головних цілей [6]. Загалом же цією проблемою цікавилося дуже багато вітчизняних та зарубіжних вчених, серед них В. Андрієнко, І. Балабанов, І.Бланк, В.Бочаров, Ф.Ф.Бутинець, С.Ф. Голов, М.Данилюк, К.Друрі, А.Загородній, С.Я. Євецьких, В.Б. Івашкевич, П.Кузьмішин, О.Кузьмін, С.Майєрс, Д.Новіков, Ю.Пасічник, А.М.Поддєрьогін, Т.Примак, Ю.Принін, В.Самочкін, Н.Селезньова, М.Чумаченко та інші. В їхніх працях відображено погляди авторів на зміст поняття «бюджетування», запропоновані різноманітні підходи до класифікації бюджетів, виявлено проблеми та переваги застосування бюджетування на підприємстві.

Об’єктом дослідження виступає бюджетування як складова системи податкового менеджменту на підприємстві. Головною метою є більш детальне дослідження поняття бюджетування, виявлення особливостей розвитку та умов його ефективного застосування на підприємстві. Виходячи з мети даної роботи, можна сформулювати задачі, які ставить автор у цій роботі:

-                    розглянути зміст поняття бюджетування на підприємстві;

-                    дослідити умови ефективного застосування бюджетування на підприємстві;

-                    запропонувати можливі шляхи поліпшення ситуації, яка склалася на даному етапі розвитку сучасного підприємництва.

Аналіз літературних джерел [1-8] дозволяє стверджувати, що немає єдиного підходу до тлумачення поняття «бюджетування». З одного боку бюджетування можна розглядати як найважливіший елемент системи управління підприємством. За змістом бюджетування являє собою технологію планування, обліку, контролю й аналізу фінансових, інформаційних і матеріальних потоків, а також отриманих результатів [4]. З іншого боку бюджетування розглядається як управлінська технологія, яка передбачає формування бюджетів для обраних об’єктів та їх використання з метою забезпечення оптимальної структури та співвідношення доходів та витрат, надходжень та вилучень, активів та пасивів організації, для досягнення поставленої мети з урахуванням впливу середи функціонування. Отже, бюджетна система підприємства – це сукупність взаємопов’язаних та взаємодіючих елементів, які використовуються в процесі формування та виконання бюджетів [3].

Аналізуючи вищенаведені погляди науковців, можна зробити висновок, що всі сходяться на думці, що бюджетування є стратегічно необхідним елементом в діяльності сучасного підприємства, але кожен покладає на нього різні завдання: від формулювання основних цілей діяльності підприємства до виявлення вузьких місць [4].

У свою чергу бюджетування в поєднанні із матеріальним стимулюванням за виконання планів і мінімізацію витрат підвищує зацікавленість керівників підрозділів у виконанні поставлених завдань. Відшукуються нові внутрішні резерви для виконання поставлених завдань. Також важливим при впровадженні даної системи є доцільність, необхідність і ефективність впроваджуваних бюджетів. Вигода від їх використання повинна перевищувати понесені витрати. Однак, при великих позитивних моментах запровадження цієї системи в даний час бюджетування, на жаль, застосовується лише для контролю окремих показників, а не в масштабах підприємства в цілому [4].

Бюджетування потрібно розглядати як управлінську технологію, яка реалізується через такі послідовні етапи: бюджетне планування, організація, мотивація, контроль та регулювання. Таким чином бюджетування охоплює розробку бюджетів різних видів на підприємстві; будівництво в організаційній структурі управління органів, які будуть займатися бюджетуванням; формування положень стосовно стимулювання засновників та виконавців бюджетів; перевірку та оцінку результативності функціонування бюджетної системи на підприємстві; боротьба з недоліками, які виявляються в процесі бюджетного контролю [2]. Результатом бюджетування є отримані методи менеджменту (різноманітні бюджети, положення про бюджетний комітет, бюджетний регламент, положення про стимулювання працівників за виконання бюджетних показників), які після трансформації в управлінські рішення стають засобами впливу [7].

Першим та головним етапом технології бюджетування є бюджетне планування, під яким розуміється процес формування бюджетів на певний період з метою виявлення на принципах багатоваріантного аналізу у кількісній формі об’єму потреб та ресурсів для обраних об’єктів, що буде прискорювати досягнення мети підприємства [3].

Розробку бюджетів потрібно здійснювати на основі певних принципів, які після вивчення об’єднуються у три групи:

1. Принципи будівництва бюджетів: системність; збалансованість; інтегрування; оптимуму; альтернативності.

2. Принципи функціонального призначення бюджетів: цілеспрямованість; координування; цільового використання ресурсів підприємства.

3. Принципи змістовного наповнення бюджетів: інноваційне направлення; забезпечення соціального розвитку; забезпечення потреб діяльності організації; формування та розвиток маркетингових комунікацій; оптимізація фіскальних платежів [2]. Отже, проаналізувавши вищезазначений матеріал, можна зробити висновок, що основними умовами ефективного застосування бюджетування на підприємствах є:

- реальність встановлених планових показників. Планові завдання повинні бути економічно обґрунтовані, з врахуванням ситуації, що на даний момент склалась в середині підприємства і на ринку;

- участь керівників центрів відповідальності у процесі визначення планових завдань для власних підрозділів. Реальні потужності і можливості підрозділу найкраще знає його керівник, а не економіст, що розраховує планове завдання;

- періодичне коригування планових показників у відповідності до внутрішніх і зовнішніх змін щодо діяльності підприємства. На ринку відбуваються постійні зміни рівня цін на сировину і матеріали, що закуповуються і на продукцію, що реалізується. Це в свою чергу повинно відображатись і на планових завданнях, оскільки якщо ми їх не відкоригуємо, то вони не будуть відповідати реальній ситуації;

- керівники центрів відповідальності повинні мати в своїх руках певні важелі для досягнення запланованих результатів, які можуть застосовувати самостійно без узгодження з керівництвом підприємства. Такими важелями повинні бути: право підбирати (змінювати) персонал підконтрольного центру відповідальності; право самостійно обирати постачальників і покупців; право надавати знижки на продукцію оптовим чи постійним;

- премії повинні виплачуватись на основі розрахунку комплексного показника по виконанню завдань: виконання плану по виробництву продукції (кількість, якість) і по ліміту витрат на її виробництво;

- розмір премії повинен бути узгоджений не лише між керівництвом підприємства і керівником підрозділу, а й з працівниками відповідного центру відповідальності [4].

Враховуючи вищезазначені передумови ефективності впровадження бюджетів, основними завданнями, які повинне вирішити бюджетування при застосуванні його на підприємстві, є: розробка системи показників для аналізу і оцінки результатів діяльності центрів відповідальності; підвищення відповідальності керівників за отримані ним результати; підвищення кваліфікації керівників нижчих ланок, шляхом передання їм певних повноважень на управління центром відповідальності;  виявлення додаткових резервів підвищення ефективності виробництва і зменшення виробничих витрат; збільшення зацікавленості простих працівників у виконанні ними поставлених планових завдань шляхом матеріального стимулювання за отримані результати; підвищення прибутковості діяльності підприємства [4].

Отже, можна дійти висновку, що система бюджетування на підприємстві у наш час дуже необхідна для того, щоб підприємство стрімко розвивалося та набирало обертів по відношенню до своїх конкурентів. Ця система є ефективною та гнучкою у застосуванні, що дозволяє досягти кількох цілей одночасно. Але не всі підприємства чітко ставлять завдання перед нею і створюють всі необхідні умови для її застосування, щоб вона дала максимальний ефект. Застосування бюджетування на українських підприємствах вимагає від їх власників врахування особливостей діяльності організацій, формування певних передумов (економічних, технологічних, організаційних), але у свою чергу і забезпечує раціональне використання ресурсів, визначення їх цільового призначення, вдосконалення управління грошовими потоками та інше.

Щоб система бюджетування зайняла гідне місце серед інструментів, за допомогою яких можна здійснювати ефективне управління підприємством, потрібно більш вимогливо підходити до підбору кадрів на підприємстві, встановити чітку систему контролю за діяльністю, а також не забувати про новітні технології та обладнання, якими вирізняється ХХІ століття.

Таким чином, впроваджуючи корпоративний податковий менеджмент у систему управління підприємством, керівництво повинно формувати стратегію оптимального управління податковими потоками та підприємством в цілому, а не займатись тільки податковим плануванням.

Література

1. Фінансовий менеджмент: Підручн. – К.: КНЕУ, 2005. / Керів. авт. колек. авторів і наук. ред., проф. А. М. Поддєрьогін. – 536с.

2. Бланк И.А. Основы финансового менеджмента.–Т.1.– К.:Ника-Центр, 2002. – С.632.

3. Вечурко С.А. «Бюджетирование на предприятии» // Проблемы материальной культуры – Экономические науки – С.18-19.

4. Демьяненко М.Я., Сидоренко Р.В. «Бюджетирование на предприятии: задание и основные предпосылки эффективного приложения» // Національний науковий центр «Інститут аграрної економіки ІААН».

5. Іванюта П.В., Левченко З. М. Внутрішньогосподарський облік у виробничих підрозділах сільськогосподарських господарюючих суб’єктів: Навч. посібн. –К.: Центр навчальної літератури, 2006.

6. Ковтун С. Бюджетування на сучасному підприємстві, або як ефективно управляти фінансами. – Х.: Фактор, 2005. – 340с.

7. Кузьмін О.Є., Мельник О.Г. Основи менеджменту: Підручник. – К.: «Академвидав», 2003. – 41с.

8. Панков В. А., Єлецьких С. Я., Михайличенко Н. М. Контролінг і бюджетування фінансово-господарської діяльності підприємства: Навч. посібн. – К.: Центр учбової літератури, 2007. – 112с.