Экономические науки/10. Экономика предприятия

 

к.е.н., доц. Галан Л.В. студ., 6 курсу Драб О. І.

Одеська національна академія зв'язку ім. О.С. Попова, Україна

Вдосконалення якості послуг

телекомунікаційних компаній України

 

Телекомунікаційні компанії України відіграють важливу стратегічну роль у розвитку національної економіки. Нині на телекомунікаційному ринку країни багато конкуруючих операторів, які загострені на конкурентній боротьбі, як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках. У боротьбі за ринкові позиції мобільні оператори поліпшують якість послуг, обслуговування, знижують собівартість, впроваджують сучасні інноваційні технології. Розвиток послуг зв’язку стає більш потужним стимулятором у покращенні соціально-політичної та фінансово-економічної сфер життя.

Метою даної роботи являється виявлення проблем телекомунікаційних компаній України, виявити перспективи розвитку українського телекомунікаційного бізнесу, а також вдосконалити якість послуг та обслуговування за допомогою впровадження інноваційних технологій.

Розвиток інноваційних технологій у телекомунікаційній сфері з кожним роком стає все більш помітним, багато уваги приділяється саме цій сфері діяльності котра і забезпечує свою актуальність та актуальність даної теми. За рахунок впровадження 4G збільшиться швидкість мобільного Інтернету, M&M надасть можливість контролювати побутову техніку, сигналізацію та інше.

Питанням вдосконалення якості послуг та обслуговування телекомунікаційної галузі присвячені праці багатьох вітчизняних та закордонних науковців, таких як: Тихвинський В. О, Нургожин Б. І, Кім А. В, Панченко В. Є., Портер, О. Процишина, В. Реутов, Дж. Робинсон та інші вчені, але і сьогодні дана тема являється досить актуальною і не достатньо вивченою тому потребує значної уваги з урахуванням складних умов сьогодення.

Питанням відповідно до закону України «Про телекомунікації» до телекомунікаційної галузі відносяться електронний та поштовий зв’язок. Супутникові, пейджингові, стільникові, транкінгові телекомунікації відносяться до електронного радіозв’язку. Телефонний зв’язок (міський, сільський, міжміський, міжнародний) та Інтернет відносяться до дротового електронного зв’язку [1]. За даними дослідницької компанії AC&M у другому кварталі 2015 року кількість активних користувачів в мережах стільникових операторів України досягло показника 59,45 млн. Таким чином, проникнення бездротового зв'язку в країні склало майже 131% від загальної кількості населення [2]. Прихильність користувачів мобільні оператори прагнуть отримати за рахунок стабільної якості зв’язку, асортименту додаткових послуг та поліпшення якості за рахунок впровадження інноваційних технологій.

Прискорений розвиток телекомунікацій України як стратегічно важливого елемента національної безпеки скоротить відставання від розвинутих країн, задовольнить потреби економічного та суспільного розвитку, національної безпеки та оборони держави, гармонійний розвиток основних складових телекомунікаційної інфраструктури, удосконалення організації та функціонування телекомунікаційних мереж операторів усіх форм власності.

З урахуванням сформованої практики під терміном "якість телекомунікаційних послуг" слід розуміти сукупність споживчих властивостей і показників послуги, які визначають здатність задовольнити встановлені або прогнозовані потреби споживача телекомунікаційних послуг [3].

В таких умовах оператори і провайдери змушені перебудовувати свої відносини зі споживачами послуг. Для цього можна застосувати системні підходи, засновані на вимогах стандартів ISO серії 9000: 2000. І якщо в світовій практиці організація діяльності підприємств сфери телекомунікацій на основі систем управління якістю стала масовим явищем, то для України це явище унікальне, незважаючи на наявність цілого ряду нормативних документів у сфері телекомунікацій.

За останні пару років в телекомунікаційні сфері України сталося більше змін, ніж, мабуть, за 10 років до цього. Пройшов тендер на 3G-частоти і на надання послуги перенесення мобільного номера, НКРЗІ двічі знизив ставку інтерконекту (друга постанова вступить в дію в 2017 році), у операторів почав рости середній чек з абонента, а тарифні плани перейшли від роздрібного продажу хвилин, повідомлень та мегабайтів до пакетних пропозицій, всі три великих стільникових оператора провели ребрендинг з метою змінити своє сприйняття абонентами. Все це наштовхує на думки про те, що наш ринок мобільного зв'язку чекають великі зміни.

Доходи від SMS і MMS з приходом 3G зменшилися за рахунок активного зростання популярності OTT- сервісів і соціальних мереж, що використовують інтернет для передачі миттєвих текстових і голосових повідомлень. У той же час, оскільки 52% наших "несмартфонізованних" абонентів, як і раніше користуються SMS і MMS при відправці повідомлень, зменшення доходів від даного виду послуг відбувається поступово [4].

Рис. 1. Порівняння споживання інтернет-трафіку в 2G і 3G поколіннях мобільного зв'язку.

Для того, щоб мобільні оператори України підвищили свій ARPU (Average Revenue Per User, середня виручка з абонента) було впроваджено більш швидке покоління мобільного Інтернету 3G. Структура трафіку в мережах операторів продовжить змінюватися в бік збільшення споживання даних, переважно відео і месенджерів. В розвинених країнах і країнах споживання даних зростає стрімкими темпами. У мережі Vodafone (оператор другий за кількістю абонентів в світі) споживання мобільного трафіку зросла на 80%. У 2015 році в мережі оператора було передано 982 петабайта даних, в 2014 році для порівняння - 544 петабайта. Кількість SMS повідомлень впало з 337 млрд до 290 млрд. Кількість хвилин розмов залишилося колишнім [5]. В Україні у мобільного оператора «Київстар» за рік споживання трафіку зросло на 83%, а голосового зв'язку - на 5% (до 559 хвилин на абонента в місяць). Оператор lifecell, у якого мобільний Інтернет традиційно був більш популярною послугою, наростив споживання трафіку. За даними компанії, за 8 місяців 2016 року цей показник зріс на 133% в порівнянні з аналогічним періодом 2015 року. Абоненти Vodafone за рік стали використовувати в три рази більше мобільного Інтернету при зростанні бази Інтернет - користувачів на 26%. В середньому на активного користувача припадає 1 ГБ в місяць [5]. У країнах Європи за останні роки був впроваджений 4G покоління мобільного Інтернету. Основною перевагою 4G повинна стати швидкість, що перевищує показники 3G в 200-500 разів. Крім того, на відміну від попередника, мережі четвертого покоління не використовують канал для передачі голосу, а працюють тільки з цифровими даними. Це означає, що дзвінки перейдуть у формат VoIP і в майбутньому може привести до відмирання класичного стільникового зв'язку на користь Інтернет - телефонії.

На базі проведеного аналізу відповідної сфери діяльності ми пропонуємо наступні рекомендації, щодо вдосконалення якості послуг та обслуговування за допомогою впровадження інноваційних технологій:

-        Впровадити 4G-покоління мобільного Інтернету;

-        Впровадити технологію M&M.

Впровадження 4G покоління мобільного Інтернету збільшить конкурентоспроможність мобільного оператора. Завдяки більш швидкому Інтернету мобільний оператор може впевнено підняти вартість пакетних послуг, що безумовно вплине на дохід компанії та їх економічні показники.

Впровадження M&M технології – технологія обміну інформацією між пристроями через мобільну мережу. За допомогою цього моніторингу можна віддалено контролювати працездатність свого обладнання, запобігати перевитрат коштів на зв’язок із обладнанням. Технологія M&M у мобільному Інтернеті дає можливість контролювати та розпоряджатись такими видами обладнання, наприклад, як побутова техніка, система підтримки мікроклімату, автоматичне спостереження за дітьми, сигналізація та відеоспостереження, відстеження руху автотранспорту та інше.

Інноваційні технології потрібно впроваджувати в телекомунікаційній сфері діяльності України, тому що інновації забезпечать розширення асортименту послуг, вдосконалення якості послуг та якості обслуговування, зростання конкурентоспроможності компанії, збільшення доходу та покращення економічних показників.

Література

1.                     Закон України «Про Телекомунікації» // Верховна Рада України. – Офіц. вид. – К.: Парламентське вид-во 2004, n 12, ст.155. / м. Київ, 18.11.2003 № 1280-IV [Електронний ресурс]. – Режим доступу до ресурсу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1280-15

2.       Квартальні звіти мобільных операторів демонструють зріст APPU и 3G-трафіка [Електронний ресурс]. - Режим доступу до ресурсу https://delo.ua/tech/

3.       Забезпечення якості послуг (QoS - Quality of Service) - у сфері телекомунікацій (в NGN). [Горицький В. М.] – Одеса: ОНАЗ ім. О.С. Попова. – 2016.

4. Зміни ринку мобільного зв’язку в Україні [Електронний ресурс]. - Режим доступу до ресурсу https://ain.ua/2016/10/06/

5. Українські мобільні оператори анонсували топ-8 змін [Електронний ресурс]. - Режим доступу до ресурсу http://navkolonas.com/archives/19746