Ковальчук С. Я.

К.е.н., доцент, доцент кафедри Економіки

Братчук В. Р.

Факультету Обліку та аудиту

Вінницький національний аграрний університет

Облік міжнародних перевезень сільськогосподарських тварин

На практиці у власників тварин доволі виникає необхідність перевозити тварин з однієї місцевості до іншої за допомогою використання транспортної системи.

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про транспорт», єдину транспортну систему України становить транспорт загального користування, промисловий залізничний транспорт, відомчий транспорт, трубопровідний транспорт, шляхи сполучення загального користування.

Перевезення тварин через державний кордон здійснюється з урахуванням вимог, установлених Законом України “Про ветеринарну медицину”Митним кодексом України, та відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 25 липня 2007 р. №953 [1].

Якщо особа бажає перевезти тварину за кордон, необхідно врахувати законодавство країни, у яку ввозиться тварина.  Якщо зібрати воєдино зазначені вимоги, то власник тварини, який ввозить тварину України в країну ЄС повинен виконати такі умови:

-  зареєструвати тварину за місцем утримання;

- провести процедуру електронної ідентифікації, яка проводиться шляхом вживлення під шкіру тварини мікрочіпу, який повинен відповідати встановленим стандартам;

-  мати ветеринарний паспорт міжнародного зразка;

-  провести вакцинацію проти сказу [3].

В Польщі при ввезенні сільськогосподарських  тварин потрібно видане (не пізніше, ніж за 7 днів до поїздки) офіційним ветеринарним представником

країни вивезення свідоцтво, яке запевняє, що тварина здорова. 

При перевезенні сільськогосподарських тварин в Німеччину необхідне Дійсне свідоцтво про проведення щеплень з дійсною відміткою про проведення щеплення проти сказу, зробленої не раніше ніж за 30 днів до перетину кордону, і не пізніше, ніж за 12 місяців до перетину кордону (запис про щеплення повинен супроводжуватися перекладом на німецьку мову) [2].

Перевезення тварин залізничним транспортом поділяють на три види: перевезення тварин у ручній поклажі, перевезення тварин у багажу, перевезення тварин вантажем. Слід звернути увагу, що порядок перевезення тварин різниться в залежності від виду сполучення.

Перевезення тварин авіаційним транспортом додатково регламентується порядками та Правилами перевезень тварин, які різняться в залежності від авіакомпанії, яка є перевізником. У пасажирському салоні повітряного судна дозволяється перевозити службових собак у супроводі кінолога; собак-поводирів для сліпих і глухих пасажирів за умови, що на тваринах є нашийник і намордник. Натомість остаточне перевезення тварини в літаку слід погоджувати з авіакомпанією[1].

Перевезення сільськогосподарських тварин автомобільним транспортом здійснюється з дотриманням таких вимог:

- поросятам, телятам, ягнятам, козлятам і лошатам, що не відлучені від матері і отримують молочний корм, надається після дев’ятигодинного перевезення час для відпочинку (не менше однієї години), зокрема для їх напування і годування.

- максимальний строк перевезення свиней становить 24 години за умови забезпечення постійного доступу до води та можливості лежати або стояти в їх природному положенні.

Перевезення тварин морським транспортом здійснюється спеціальними, вантажними та вантажопасажирськими суднами. Судна для перевезення худоби або судна для перевезення морських контейнерів з домашніми конями і великою рогатою худобою, вівцями, козами або свинями протягом часу, що перевищує 24 годин, повинні на момент відправлення містити достатню кількість підстилки, а також їжі та води, щоб задовольнити мінімальні денні потреби в них. [3].

В обліку основним документом при продажу тварин, птиці і кролів є Товарно-транспортна накладна на перевезення тварин (ф.№ ТНСГ-5). У ній заповнюють такі реквізити: вид тварин і птиці, вік, вікова група, вантажовідправник і вантажоодержувач. Дані по великій рогатій худобі записують на підставі зважування кожної голови в додаток до Товарно-транспортної накладної на перевезення тварин (ф.№ ТНСГ-5). По свинях, вівцях і кролях облік ведуть за окремими групами з однаковою вгодованістю.

Також слід звернути увагу на можливу наявність заборон щодо ввезення певних видів тварин до країн ЄС. Окремою вимогою може бути поміщення тварини на карантин, строк якого різниться в залежності від держави[1].

Отже, при перевезенні сільськогосподарських тварин за кордон за правилами ЄС  необхідно мати свідоцтво про їх стан здоров’я з відміткою про вакцинацію проти сказу та інші необхідні щеплення, а самі тварини повинні бути підписані електронним ідентифікатором (помічені маркованими мікрочіпами). На кордоні також потрібно буде заповнити декларацію про вивезення сільськогосподарських тварин. Перевезення тварин через кордон можливе у визначених пунктах пропуску.

Література:

1.                Луц Д.М. Первезення тварин:цивільно-правовий аспект/ Д.М. Луц //Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету.-2014.-№12.-том 2.- С.21-24.

2.                ММКП «Центр контролю за тваринами». Правила перевезення тварин через кордон. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://controlanimals.jimdo.com/головна/правила-перевезення-тварин-через-кордон/

3.                Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил транспортування тварин» від 16.11.2011 р. №1402. - С.12-18.