Економічні науки / 6. Маркетинг та менеджмент

 

к.е.н., доц. Яременко С.С., Рева О.В.

Університет імені Альфреда Нобеля, м. Дніпро

 

Передумови вибору та обґрунтування маркетингової стратегії для компанії «Море пива»

 

На сьогоднішній день для багатьох компаній, які функціонують на українському ринку, постає питання пошуку конкурентних переваг. Конкурентна перевага компанії «Море Пива» може бути досягнута пропозицією споживачам даного сегменту продуктів (послуг) відмінних від конкурентів і більш повно задовольняючих вимоги покупців цієї цільової групи. З врахуванням вибраної стратегії досягти конкурентної переваги необхідно планувати сфокусовану стратегію диференціації.

Сфокусована стратегія є привабливою для компанії, тому що виконуються наступні умови:

- підприємство має досить навиків і ресурсів для успішної роботи у виробництві та продажу пива на розлив;

- компанія «Море Пива» може захистити себе від конкурентів в майбутньому, завдяки доброзичливості покупців до її здібностей в обслуговуванні (задоволенні вимог) покупців цільового сегменту.

На основі результатів SWOT-аналізу найбільш прийнятною для компанії «Море Пива» в даний час є стратегія концентрації зусиль (стратегія ніші).

Місія компанії «Море Пива» - є формування пивної культури, сприяння розвитку національної і ділової культури в країні.

На основі загальної місії підприємства формулюються і встановлюються загально фірмові цілі.

Для компанії «Море Пива» пропонуємо такий план на подальші 5 років.

Одним із найбільших прагнень компанії є розширити свій сегмент на ринку. Розвиваючись за рахунок франшизи, компанія об'єднує вже понад 240 фірмових торгових точок в 16 містах України в Дніпропетровській, Полтавській, Кіровоградській, Черкаській, Одеській та Київській областях.

Зупиняти відкриття торгових точок компанія не планує. У планах вийти на новий ринок, а саме ринок Західної України. Для досягнення цієї цілі, потрібно виконати й розрахувати всі нюанси по постачанню продукції: логістиці. 

Найголовнішою ціллю компанія на 5 років є відкриття магазину за кордоном. Компанія розглядає на сьогодні тільки одну країну, а саме Польщу. На відкриття хоча б одного магазину потребуються дуже великі вкладення грошей, для окупності одного відкритого магазину потребується не менше одного року. Окрім, розширення у вигляді відкриття нових торгових точок, компанія розуміє, що не можна забувати і про ті регіони, де вже є магазини. Базовим форматом для компанії є компактний «мінімаркет». Це невеликий за розмірами магазин, де клієнт може ознайомитись з асортиментом пива представленим у магазині та закусками до пива.

 Вже в 2016 році мережа почала освоювати альтернативний формат - «маркет самообслуговування». Це більш просторі сучасні магазини, що пропонують клієнтам підвищений комфорт в здійсненні покупки, вільний доступ до товарів і розширений асортимент. У магазинах саме виду «маркет самообслуговування» присутній досить розширений асортимент, у продажі є сигарети, бокали, футбольна атрибутика, пиво у пляшках і т.д. За 5 років компанія пропонує усі магазини у м. Дніпро, а це майже 93 торгові точки, змінити формат від «мінімаркету», до «маркету самообслуговування».

В планах також змінити формат магазинах у регіонах. Компанія вважає, що це допоможе збільшити обсяги виробництва та продажу пива, так як у магазинах нового формату планується збільшення площі магазину, і звісно підсобних кімнат.

Окрім, збільшення обсягів продажу, компанія зацікавлена і у прихильності клієнта до компанії. Якщо у магазині приємно знаходитись, тебе обслуговують з посмішкою на обличчі, продавець-консультант допоможе зробити вибір пива чи закуски до пива, клієнт відповідно задовольняє таким чином всі свої потреби і може порадити компанію своїм родичам, близьким та друзям. Безсумнівно, цей клієнт повернеться до магазину ще раз, та згодом буде постійним клієнтом. 

Бувають і інші випадки, коли клієнту не сподобалось обслуговування чи товар, який від придбав у мережі магазинів «Море Пива». Для таких клієнтів є гаряча лінія, де вже незадоволений клієнт може залишити скаргу на те, що йому не сподобалось.

У 2016 році компанія «Море Пива» було проаналізовано діяльність компанії і виявилось, що для збільшення чистого прибутку, компанія повинна відмовитись від деяких постачальників пива. На раді директорів було прийнято рішення вивести із асортименту декілька позицій ринку, а замінити ці позиції саме власним пивом. Оскільки, завод «Перша Дніпропетровська броварня», зараз назва заводу змінена на First Dnipro Brewery, являється власністю компанії та виробляє близько 70% пива саме для торгових точок компанії «Море Пива», компанія хоче постачати у свої фірмові магазини саме власну продукцію. Цим компанія збільшить обсяг прибутку в декілька разів.

 

Література:

1. Мороз Л., Савченко Ю. Стратегії та джерела формування конкурентних переваг на українському ринку пива // Маркетинг в Україні. - 2016. № 6. - С. 18-23.

2. Портер М. Стратегія конкуренції. Методика аналізу галузей і діяльності конкурентів: пер. з англ. / Портер Майкл. - К. : Основи, 2007. - 390 с.