Панасенко О. І., Буряк В. П., Кейтлін І. М., Мельник І. В., Кремзер О. А., Гоцуля А. С., Палиця Ю. В., Юрченко І. О., Постол Н. А., Коротіна О. В., Завгородній С. Л., Каркоцький І. О.

Запорізький державний медичний університет

Національний університет біоресурсів та природокористування України

Державна служба по лікарським засобам і контроль за наркотиками у Запорізькій області

Запорізький НДЕКЦ МВС України

НАША МОЛОДЬ – НАШЕ МАЙБУТНЄ

Зловживання наркотичними та психоактивними речовинами нашою молоддю є самою значущою проблемою України в теперішній час. Медичні співробітники та соціологи на підставі щорічних звітів МОЗ України, що у найближчий час кількість наркоманів і токсикоманів значно збільшиться, особливо серед молоді [1-3]. Разом з тим, проблемами молоді зараз приділяється все менше уваги як з боку держави так і суспільства. Міністерство освіти, молоді і спорту України, яке мало би розробляти та координувати молодіжну політику в межах нашої держави, скоротило фінансування, яке повинно було спрямовано на розвиток та впровадження програм для молоді. На грунті руйнування моральних основ суспільства, втрати життєво важливих цінностей та ідеалів, значно зросла підліткова і молодіжна злочинність. Користуючись сприятливою «коньюктурою» (слабкість виконавчої влади, недосконалим законодавства), злочинний світ все активніше притягує молодь до свого середовища.

Завдяки цілеспрямованій рекламі алкогольних напоїв, тютюнових виробів, невід’ємними атрибутами молоді стали цигарки, пиво та їх логічне продовження – «травка», «коліса» та інше. У сукупності із недостатнім і неякісним харчуванням, нездоровим образом життя, відсутністю ефективної системи медичної допоги це привело до значного погіршення фізичного і психічного стану покоління молоді нашої держави. Що уявляють собою сьогоднішні юнаки і дівчата з нестандартною поведінкою, алкогольною, наркотичною залежністю? Які тенденції і можливі наслідки зазначених явищ; як нам протидіяти цій навалі?  Наркотики, безумовно уявляють собою найбільшу загрозу із усіх психоактивних речовин. За даними Міністерства охорони здоровя України за увесь період із 1991 по 2016 роки захворюваність наркоманією серед підлітків збільшилася у 6 разів [3]. Таким чином можливо стверджувати, що певна кількість населення України перебуває у стані, який загрожує нашому суспільству зростанням рівня наркотизації [3]. За даними анонімного опитування половину молодих людей, які вживають наркотичні і психоактивні речовини, складають дівчата. Алкогольні напої слід віднести до сильнодіючих психоактивних засобів, які викликають стійку фізіологічну залежність. У випадку, коли людина зловживає алкоголем, вона завдає шкоди особистому здоров’ю, відчужується від суспільства, руйнує свою родину і безумовно сприяє формуванню негативної генетичної спадковості.

Таким чином, на підставі статичних даних стосовно вживанню нашою молоддю алкоголя, можливо стверджувати, що до групи ризику, тобто тих хто ризикує стати алкоголіком, в теперішній час нараховується не менше 5% молоді. При відсутності ефективної профілактичної праці кількість хворих на алкоголізм буде зростати за рахунок нашої молоді, нашого майбутнього [2].

Сучасна молодь України дуже чудово інформована про наркотики. Про наркотичні засоби та психоактивні речовини добре знає та частина молоді, яка навіть ніколи і не спробувала вживати наркотики. Ця частина нашої молоді добре інформована про наркотики опійної групи, про препарати коноплі, про стимулятори, про галюциногени, про снодійні, про седативні, а також мають відомості про наркотичні речовини, що виробляються штучно («крокодил», екстракт макової соломки та інше). Серед молоді найбільшим попитом користуються засоби «паління» (конопля, вироби з коноплі), героїн (діацетілморфін) та самовироби («крокодил», ацетильований екстракт макової соломки). Молодь також вживає кокаїн, ефедрин та його похідне – ефедрон, синтетичні похідні морфіну, екстазі, гриби, які вміщують у собі галюциногени. Найбільш поширені засоби коноплі (канабісу), із вживання яких здебільше і починається зловживання наркотиками. Далі молодь починає вживати речовини опійної групи, далі йдуть стимулятори, галюциногени, снодійні та седативні засоби. Механізм розповсюдження наркотиків доволі відлюдкуватий. Наркомафія розподіляє, так званий «товар», серед молоді здебільше їх же руками. Це свідчить про те, що у більшості випадків між торговцями наркотиків і молоддю існують посередники – друзі або знайомі.

Рівень достатку родини впливає на джерело засобів, які молодь використовує для купівлі наркотиків. Та частина молоді, яка живе у злиднях та бідності, частіще за все вибирають «нелегальні» шляхи добування грошей і здійснюють заради цього різні злочини, що пов’язані із насиллям та немилосердям. Допомогти молоді повернутися до нормального і повноцінного життя неможливо без ефективної профілактичної роботи та кваліфікованого спеціалізованого лікування. Намір припинити вживання наркотичних речовин характерно перед усім, для тих хто користується препаратами Канабісу, опійної групи, стимуляторами.

Більшість з тих, хто вживає морфін, його похідні, кокаїн мають бажання кинути зловживати наркотики. Та частина молоді, яка не має наміру лікуватися від наркозалежності, наводили у своє виправдення наступні доводи: відсутність сили волі, матеріальні засоби, нестача інформації, а частина не вважає себе наркозалежними. Зазначені факти свідчать про стійке зростання вживання молоддю алкоголю, тютюна, наркотиків, психотропних речовин при певному їх збільшенні та зниженню віку юнаків та дівчат, які мають бажання долучитися до цього всесвітнього зла. Ніякого обліку тої частини молоді, яка складає групу ризику, у повному обсязі не проводиться. Данні Всесвітньої організації охорони Здоров’я при ООН свідчать, що у середньому по всьому світу реєструється лише 15% – максимум 20%  наркоманів і токсикоманів [1]. Таким чином загальну кількісь наркоманів можливо розрахувати шляхом збільшення числа наркоманів за даними статисики у пять разів. Розмах наркоторгівлі можливо би стримати за рахунок введення смертної кари за позазаконний оборот наркотиків, тому що накладений мораторій та відміна адміністративно-правової заборони зазначеної за покарання злочинців привела до теперішній катастрофічної ситуації. У цьому зв’язку слід наголосити, що смертна кара за торгівлю наркотиками передбачена у США, Китаї, Ірані, Узбекистані, у зазначеній кількості держав Азії, Арабського Сходу, а у Бельгії, Англії, Греції, Ірландії, Люксембурзі, Франції організаторам наркоторгівлі дають довічне ув’язнення, принаймні, строк у в’язницях суворого режиму від 10 до 30 років.

Безперервно слід заборонити рекламу алкоголю, тютюну. Досвід такого обмеження є в Угорщині, Бразилії, в Україні. Профілактика масової зміни самосвідомості нашого молодого покоління і особливо у дитячій, підлітковій та молодіжній наркоманії потребує виховання, інформування (і дорослих і дітей), вчителів, викладачів, керівників підприємств. У цьому зв’язку постає загальнодержавна задача по підвищенню рівня культури здоров’я усієї спільноти нашої держави – України.

 

ЛІТЕРАТУРА

1. Информация Всемирной Организации Здравоохранения (ВОЗ). Обеспечение безопасного лечения алкоголизма у больных злоупотребляющих наркотиками // Рациональная фармакотерапия. – 2010. – №2 (04). – С. 14-19

2. Коваленко І. Ю. Наркоманія, куріння табаку та зловживання алкогольними напоями. – Харків: Вид – во «Освіта», 2011. – 279 с.

3. Колісниченко О. А., Орловський П. О. Наркотизація населення України та методи лікування наркотичної та токсиманічної залежності. – Київ: Інтербук, 2012. – 386 с.