Тенгебаева Мадина Қуанышбайқызы
Алматы қаласы, Әуезов ауданы
№122 жалпы білім
беретін мектептің
бастауыш сынып
мұғалімі
Бастауыш мектеп
оқушыларына математика сабағын үйретуде жаңа технология әдістерін
пайдалану
Сабақтың тақырыбы: 8 санының құрамы.
Сабақтың
мақсаты:
Білімділік: Сандар қатарын қайталату, 8 санын
қосу және алу. 8 санының құрамымен таныстыру.
Дамытушылық: Оқу - танымдық,коммуникативтік,
ақпараттық - технологиялық құзыреттіліктеріндамыту.
Салыстыра білуге, таза, әдемі жазуға дағдыландыру.
Оқушылардың есте сақтау, ойлау қабілеттерін арттыру.
Тәрбиелік: Адамгершілікке
және ұқыптылыққа,білім сүйгіштікке
тәрбиелеу.
Сабақтың
әдісі: Түсіндіру,
сұрақ – жауап, көрнекілік, ойын, ақпаратты -
коммуникативті технологиясы.т. б.
Сабақтың
түрі: Жаңа сабақ,
ойын сабақ
Көрнекілігі: Суреттер, кеспе сандар, қима
қағаздар, үлестірмелі материалдар, интерактивті тақта
т. б.
Сабақ
барысы.
I.
Ұйымдастыру кезеңі.
- Сабаққа назарларын аудару;
- Тренинг өткізу «Күлкі сыйлау».
Отбасының гүліміз,
Көңілді өтер күніміз.
Қайырлы күн деп айтамыз,
Бірге үйге қайтамыз.
II.
Үй тапсырмасын тексеру.
Берілген есептерді шығарып, сандар
қатарын жазып келгендерін тексеру;
0 - ден 7 - ге дейін тура және кері санап,
өткен сабақтарды еске түсіру.
Ойын: «Үйін тап»
III.
Жаңа сабақ.
Жұмбақ жасыру арқылы жаңа сабақты
хабарлау.(1-слайд)
Мынау
жатқан қайшы
Ал «8»
саны қайсы
Оның
екі көзі
Сегізіңнің
өзі

1.
Ауызша 8 санының пайда
болуын, 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6,7,8 сандар қатары қайталанып, 8 - ді
басқа сандармен салыстыру пысықталып, 8 санының пайда болуы,
кестені пайдаланып 8 санын шығару. 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7,8 сандар
қатарын құрастыру, 8 - ді 7 - мен салыстыру.
2.
Оқулықпен жұмыс.
№1 8 санының құрамын түсіндіру. (2-слайд)

№2 Өздік жұмыс.
Жұлдызшалардың орнына теңдік немесе теңсіздік
белгілерін тауып қою. Ыдыстарды
санап, салыстыру.(3-слайд)

№3 Есептемей
салыстыру.(4-слайд)

2. Дәптермен жұмыс.
Әрбір оқушы
өз бетімен орындау. Таяқшалардың суретін пайдалану
арқылы қосындылар мен айырманың мәндерін дұрыс
табу, 8 - ді басқа сандармен, 8 см - ді басқа
ұзындықтармен салыстыру. 8 санының құрамын жазып жаттығу.
3.
Сергіту жаттығуы.(5 -слайд)
Ракета зымырап
Ғарышқа оны
ұшырам
Аспанға қарап ай
көрдім
Төмен қарап жер
көрдім
Оңға,
солға бұрылып
Егеменді ел көрдім
4.Суреттермен жұмыс.
«Үйшік» ойыны. 8 санының
құрамын табу. (6-слайд)

«Кім жылдам» ойыны.
Жасырынған санды табу арқылы 8 санының құрамын
толықтыру. (7-слайд)

«Қосылғыштардың орнын тап» ойыны арқылы мәні 8-ге
тең қосылығыштарды табу. (8-слайд)

IV. Қорытынды.
«Қанқыз»
ойыны. Қанқыз туралы
білімдерін қайталау арқылы үлгідегідей суретті аяқтап
бояу. (9-слайд)

«Көңілді паравоз» ойыны. Суретте берілген паравозды 8 –ге дейін
толықтыру. (10- слайд)

Ал, енді балалар
сабағымызды қорытындылай келе, құрамында саны бар
мақал - мәтел айтайық.
Жеті рет піш,
Бір рет кес.
***
Тоқсан ауыз сөздің,
Тобықтай түйіні.
***
Жігітке жеті өнер де аз.
***
Алтау ала болса,
Ауыздағы кетеді.
***
Төртеу түгел болса,
Төбедегі келеді.
V. Бағалау.
Жетондар арқылы
білімдерін бағалау. Данышпан атаның батасы алу.(11-12 слайд)

VI..
Үйге тапсырма беру.
4-тапсырма теңдіктер мен
теңсіздіктер құрастыру.