Старший викладач, Іжболдіна О.О.,

Дніпропетровський державний аграрний університет, Україна

ГЕМАТОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ МОЛОДНЯКУ СВИНЕЙ РІЗНОГО ПОХОДЖЕННЯ

Підвищення ефективності ведення галузі свинарства зумовлено інтенсивним використанням кнурів і свиноматок, поліпшенням їх продуктивності, покращенням відгодівельних та м’ясних якостей молодняку, зниженням собівартості одержаної продукції. Тому пошук оптимальних поєднань генотипів різної інтенсивності формування в початковій стадії онтогенезу має не лише теоретичне, а й практичне значення [4].

Різновидом сполучної тканини, яка безпосередньо відображає зміни, що відбуваються в організмі є кров. Кров та її похідні – тканинна рідина і лімфа – утворюють внутрішнє середовище організму. Функції крові направлені на підтримку відносної постійності цього середовища.

Дослідження гематологічних показників надає можливість більш детального оцінювання продуктивних якостей молодняку свиней.

Кров підтримує відносну сталість свого складу, чим забезпечує гомеостаз, який є необхідним для нормальної життєдіяльності клітин і тканин. Крім того, кров разом з нервовою системою забезпечує функціональну єдність всього організму. Зберігаючи сталість свого складу, кров є достатньо лабільною системою, яка швидко реагує на патогенні зміни, що відбуваються в організмі [3].

Особливого значення це набуває під час практично постійного знаходження сучасного свинопоголів’я від впливом дії стрес-факторів, наявних в умовах сучасних промислових технологій виробництва свинини. Показники крові дають можливість судити про життєздатність організму в жорстких умовах утримання, фізіологічний стан та інтенсивність проміжного обміну речовин у тварин.

Із різних джерел літератури випливає, що існує тісний зв'язок між гематологічними показниками та основними господарсько-корисними якостями. При схрещуванні у крові помісних тварин зростає кількість еритроцитів та гемоглобіну, що , в свою чергу, свідчить про вищу життєздатність та інтенсивність обмінних процесів [1].

При вивченні біологічних особливостей свиней великої білої породи та породи ландрас зарубіжної селекції за морфологічним та біохімічним складом крові виявлено специфіку інтенсивності обміну речовин даних генотипів, достатньо високий імунний статус.

Метою наших досліджень було вивчення та аналіз морфологічних та біохімічних показників крові чистопородного молодняку свиней великої білої породи та помісного молодняку від поєднання маток цієї породи з кнурами м’ясних генотипів.

Дослідження були проведенні у товаристві з обмеженою відповідальністю «Відродження» Новомосковського району Дніпропетровської області відповідно до схеми досліджень.

Результати досліджень морфологічного і біохімічного складу крові свідчать, що всі показники знаходились в межах фізіологічної норми, але відрізнялись у розрізі груп.

Встановлено, що найменшою концентрацією гемоглобіну характеризувалась кров тварин контрольної групи. У дослідних груп вміст гемоглобіну варіював в межах (109,7 – 134,3 г/л). Слід відмітити, що молодняк третьої дослідної групи вірогідно (Р<0,001) перевищував ровесників контрольної групи за вмістом гемоглобіну в крові на 29 г/л (27,5%), що було найвищим показником. Серед піддослідних тварин помісний молодняк другої та п’ятої дослідних груп також вірогідно (Р<0,01) переважав за цим показником чистопородних ровесників контрольної групи на 17,7-23 г/л (16,8 – 21,8 %).

Як відомо із загальної маси крові 55-60% припадає на рідку частину (плазму), 40-45% становлять формені елементи крові. До формених елементів крові належать еритроцити, лейкоцити і тромбоцити.

Всі піддослідні тварини характеризувались вмістом еритроцитів в межах 3,43 – 4,77 Т/л. Найбільша кількість даних формених елементів відмічена в крові молодняку третьої дослідної групи, що вірогідно (Р<0,01) перевищувала показник контрольної групи на 1,34 Т/л. У їх ровесників з другої, четвертої та п’ятої дослідних груп вміст еритроцитів також перевищував показник тварин контрольної групи відповідно на 0,67, 0,1 та 0,8 Т/л, але різниця була не вірогідною.

В наших дослідженнях, кількість білих захисних кров’яних тілець у чистопородних свиней великої білої породи знаходилась на рівні 12,1 г/л і була в межах норми. Молодняк свиней п’ятої дослідної групи характеризувався дещо меншим рівнем лейкоцитів в крові ніж тварини контрольної групи  на 2,7 г/л. Вміст лейкоцитів в крові помісей другої та четвертої груп був майже однаковим, а саме 14, 2 і 14,0 г/л. А рівень лейкоцитів у крові тварин третьої та п’ятої дослідних груп знаходився в межах 12,4 і 9,4 г/л, і вірогідно не відрізнявся від показників контрольної групи і залишався в межах фізіологічної норми.

Основними структурними елементами сироватки крові є білки.

Результати дослідження білкового обміну (таблиця 3) свідчать про те, що у крові тварин  третьої та п’ятої дослідних груп вміст загального білку вірогідно перевищував відповідний показник контрольної групи на 10,6 та 9,2 г/л або 14,6 і 13% (Р<0,01; Р<0,05). Вміст загального білку в крові свиней другої і четвертої груп склав 76,5 і 78,0 г/л, тобто ці тварини переважали ровесників контрольної групи на 3,7 г/л (5,1%) і 5,2 г/л (7,1%), але вірогідної різниці не встановлено.

В наших дослідженнях рівень глюкози в крові знаходився у межах норми у тварин усіх піддослідних груп. Слід відмітити вірогідно нижчий рівень цього показника в крові свиней третьої та п’ятої дослідних груп в порівнянні з тваринами контрольної групи. Ця різниця склала 0,7 моль/л або 24% і 0,43 ммоль/л або 14,9% (Р<0,05) на користь тварин контрольної групи.

Встановлено різницю за морфологічним і біохімічним складом крові у свиней різних генотипів. Кров помісного молодняку характеризувалась більшим вмістом гемоглобіну,  еритроцитів та загального білку, що говорить про вищу інтенсивність обмінних процесів в організмах цих тварин. 

Література

1.     Березовський М.Д. Гематологічні показники свиней великої білої породи вітчизняної і зарубіжної селекції /П.А. Ващенко , М.Я. Троїцький // Вісник Полтавської державної агарної академії. -  2006. - №4. -  С. 171-173.

2.     Кононський А.Н. Біохімія тварин / Кононський А.Н.. – К.:Вища школа, 2006. – 168 с

3.     Мазуркевич А.Й., Карповський В.І., Камбур М.Д. та ін. Фізіологія тварин /За ред. А.Й. Мазуркевича і В.І. Карповського. Підручник. – Вінниця: Нова Книга, 2010 – 424 с.

4.     Москалюк Ю.А. Динаміка гематологічних показників за віком у ремонтних свинок різних генотипів [Електронний ресурс]. / Ю.А.Москалюк // Аграрний вісник Причорномор’я. – 2010– 52 випуск. – http://www.nbuv.gov.ua/portal/chem_biol/avpch/B_n/2010_52/11Mosk.pdf - Назва з екрану.