Мехеда Н.Г., Коломієць О.

Чеокаський національний університет ім.Б.Хмельницького

ПРОЦЕС РОЗРОБКИ КОНКУРЕНТНОЇ СТРАТЕГІЇ ПІДПРИЄМСТВА

Визначення правильного стратегічного курсу є відповідальною справою для підприємства, оскільки формує пріоритети його діяльності на довгострокову перспективу. Керівництву компанії важливо підійти зважено до процесу розробки та реалізації стратегії, врахувавши внутрішні і зовнішні чинники.

Дослідженню конкурентних стратегій присвячено багато наукових праць зарубіжних та вітчизняних науковців. М. Портер [5], Г. Стейнер, Дж. Майєр Г. Мінтсбер, М. Мескон, М. Альберт, Н. Струк , О. Сумець  та інші визначають основний категорійний апарат та формують підходи до досліджуваної проблеми.

За М.Портером, розробка стратегії конкуренції значною мірою визначається чітким розумінням суті бізнесу, його цілей та шляхів їх досягнення [5, 219]. На вибір та успішну реалізацію конкурентної стратегії компанії, на думку вченого, впливають:  характер її активів і досвіду, порівняно з конкурентами;  мотиваційні установки і потреби топ-менеджменту та інших працівників, які задіяні у процес впровадження обраної стратегії;  внутрішні та зовнішні межі стратегії конкуренції, яку компанія може успішно взяти на озброєння; соціально-політичні фактори.

Згідно з Івановим Ю.Б., конкурентна стратегія як ретельно розроблена програма заходів, спрямованих на досягнення вигідної конкурентної позиції на ринку та адаптації до впливу зовнішнього середовища, повинна розроблятися за такими основними напрямками: реагування на зміни, що відбуваються в конкурентному середовищі даної галузі, в економіці в цілому; розробка заходів і дій, ринкових підходів, що можуть дати міцну перевагу перед конкурентами [3, 58].

На думку М. Портера, процес формулювання стратегії конкуренції включає в себе: аналіз структури і рушійних сил галузі (аналіз конкурентів, споживачів, стратегічного потенціалу); виявлення та оцінка альтернатив досягнення конкурентної переваги; аналіз типів конкурентних стратегій; вибір оптимальних альтернатив і формування системи конкурентних стратегій [5, 240]. За Івановим Ю.Б., процес стратегічного вибору складається з чотирьох етапів: оцінка існуючої стратегії, формування стратегії, оцінка ризику, вибір стратегічних альтернатив [4, 47].

Слід зазначити, що процес формування конкурентної стратегії підприємства повинен характеризуватися комплексністю та завершеністю. Результатом досліджень публікацій вітчизняних і зарубіжних науковців з даної проблематики та власних міркувань виступає необхідність доповнення процесу розробки конкурентної стратегії етапами, що пов’язані з подальшою її реалізацією.

Етапи розробки та реалізації конкурентної стратегії підприємства  наступні[1, 4]:

-   встановлення цілей – розробка та встановлення цілей підприємства, оскільки це фундамент у виборі конкурентної стратегії;

-   аналіз зовнішнього середовища – процес моніторингу організаційного оточення підприємства;

-   дослідження внутрішнього середовища підприємства – виявлення внутрішніх змін, оцінка їх важливості та можливості стати основою конкурентних переваг;

-   визначення мети і постановка завдань – визначення обмежень в діяльності підприємства, погроз і можливостей, перспектив розвитку;

-   аналіз стратегічних альтернатив і вибір стратегії – реакція на можливості і загрози зовнішнього середовища, отримання конкурентних переваг, відповідність поставленим цілям, реальність стратегії, відповідність обмеженням;

-   планування реалізації – розробка детального плану втілення обраної стратегії з визначенням термінів реалізації та очікуваних результатів;

-   реалізація стратегічних рішень – доведення до конкретних виконавців у вигляді затверджених планів, наказів, розпоряджень та інших організаційних дркументів.

Однією з обов'язкових умов ефективності вищезазначеного процесу є вибір і реалізація стратегії по кожній стратегічній зоні господарювання підприємства - певному сегменті середовища, на якому підприємство здійснює або має намір здійснювати свою діяльність [4, 56]. Це є досить складним завданням, оскільки вимагає ґрунтовного аналізу параметрів ринкового середовища та діагностики внутрішніх можливостей підприємства за всіма напрямками. 

Отже, розробка ефективної конкурентної стратегії для підприємств є важливою необхідністю і має практичну цінність. Проте, не можна не відмітити складність вибору оптимальної конкурентної стратегії з усього різномаїття стратегій за умов необхідного врахування всіх важливих аспектів.

Тому подальшим кроком дослідження повинна стати розробка моделі ефективного вибору конкурентної стратегії, що враховує цілу низку чинників, дає можливість здійснювати критичний кількісний та якісний аналіз стратегічних альтернатив та передбачає використання оптимального набору інструментів. Це дозволить сформувати конкурентну стратегію підприємства та забезпечити її успішну практичну реалізацію.

Список використаних джерел

1. Благун І.С., Гринів Л.В. Концептуальні засади формування конкурентної стратегії підприємства // Регіональна бізнес-економіка та управління. – 2007. – №3(15). – С. 3–11.

2. Дименко Р.А. Конкурентні стратегії як засіб забезпечення конкуренто­спроможності підприємства // Економіка розвитку. – Харків:  ХНЕУ, 2006. – № 3 (39).

3. Кныш М. И. Конкурентные стратегии: Учеб. пособие. — СПб.: Б. и., 2000. - 284 с.

4. Миронов М Г. Ваша конкурентоспособность. - М.: Изд-во «Альфа-Пресс», 2004. -160 с.

5. Портер М. Конкурентное преимущество: Как достичь высокого результата и обеспечить его устойчивость / Пер. с англ. - М.: Альпина Бизнес Букс, 2005. – 715 с.

6.  Сумець О. М. Стратегія підприємства. Теорія, ситуації, приклади: навч. посіб. – К.: ВД «Професіонал», 2005. – 320 с.

7. Струк Н. Оцінка конкурентоспроможності в системі аналізу перспективності ділового партнерства підриємств // Вісник Львівського національного університету імені Івана Франка. Серія економічна. – 2008. – Вип. 37(1). – С.89–93.