Економічні науки/10. Економіка підприємства

 

Шафранська Т.Ю., Горбань М.Л.

Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького, Україна

Окремі аспекти розробки інвестиційної політики підприємства

В сучасних умовах господарювання велика увага приділяється інвестиційній діяльності господарюючих суб’єктів. Одним із найважливіших складових системи управління інвестиційною діяльністю суб’єктів господарювання є інвестиційна політика. Питання обґрунтування основних аспектів розробки  інвестиційної політики є важливим і актуальним як для теоретичних досліджень, так і для практичних завдань будь-якого підприємства.

 Про значимість інвестиційної політики для забезпечення ефективного функціонування і розвитку підприємства свідчить значний інтерес до цього питання таких науковців, як: І. Ансофф, О. Бланк, І. Бузько, А. Шеремет, В. Стадник, Н.Непогодіна та ін. Проте й досі залишається недостатньо вивченою низка питань, що стосується етапів розробки та упровадження інвестиційної політики на підприємстві.

Інвестиційна політика – це система оптимального керування інвестиційним процесом, спрямованим на розробку інвестиційних проектів, вибір і реалізацію найбільш ефективних з них, а також постійне відтворення інвестиційної діяльності з метою задоволення різних економічних інтересів у процесі формування й використання фінансових, матеріальних та інших ресурсів, забезпечення зростання доходів як власників підприємства, так і членів трудового  колективу. В процесі розробки та реалізації  інвестиційної політики визначаються пріоритетні напрямки та форми інвестиційної діяльності, характер формування інвестиційних ресурсів підприємства, послідовність етапів реалізації короткострокових та довгострокових цілей суб’єкта господарювання, межі можливої інвестиційної активності підприємства по напрямках і формах його інвестиційної діяльності, система формалізованих критеріїв, за якими господарюючий суб’єкт реалізовує і оцінює свою інвестиційну діяльність.

Інвестиційна політика підприємства повинна вирішувати такі завдання, як:

1)     Забезпечення формування виробничого потенціалу підприємства.

2)     Реалізація стратегічних планів підприємства та довготермінових інвестиційних цілей.

3)     Забезпечення економічного розвитку підприємства, що можливе лише за ефективного управління інвестиційною діяльністю.

4)     Забезпечення платоспроможності та фінансової стійкості.

5)     Забезпечення зростання ринкової вартості компанії.

Залежно від класифікації інвестицій і напрямів їх здійснення інвестиційна політика підприємства має відповідати таким вимогам :

- довгострокова інвестиційна стратегія повинна бути підпорядкована загальній і конкурентній стратегіям та погоджена з фінансовою стратегією підприємства;

- інвестиційна політика повинна охоплювати такі напрями інвестування: капітальні інвестиції; інвестування в оборотні кошти; фінансові інвестиції; інтелектуальні інвестиції;

- інвестиційна політика повинна базуватися на альтернативності вибору.

Формування інвестиційної політики підприємства відбувається в декілька етапів:

I етап – розробка стратегії та тактики інвестиційної діяльності на коротко- та довгостроковий період;

II етаппошук найбільш ефективних об’єктів для інвестування;

III етап – вибір оптимального варіанту інвестиційного проекту чи портфелю;

IV етап – пошук і оцінка альтернативних джерел фінансових ресурсів для здійснення процесу інвестування;

V етап – досягнення максимального результату в процесі реалізації інвестиційної політики при мінімально можливому обсязі капіталу, тривалості його використання та організаційних зусиль.

В сучасних умовах нестабільної економіки ефективна інвестиційна політика повинна базуватися на чотирьох головних принципах:

- удосконалювання законодавчого забезпечення інвестиційної діяльності;

- здійснення концентрації інвестиційної політики на стратегічних напрямках інвестиційних програм;

- організація взаємодії із підприємствами з метою мобілізації в інвестиції їхніх власних коштів;

- здійснення постійного моніторингу розвитку підприємства.

Урахування і дотримання цих основних принципів дозволить підприємству впевнено почуватися в умовах нестабільності навколишнього середовища та швидко реагувати на його зміну, приймаючи раціональні та економічно виважені рішення і дасть змогу запобігти помилкам при розробленні інвестиційної політики на підприємстві.

Відтак, інвестиційна політика є одним з найважливіших чинників забезпечення ефективного функціонування господарюючого суб’єкта та його конкурентоспроможності в умовах ринкової економіки. Інвестиційна політика відіграє визначальну роль у довготерміновому стабільному розвитку підприємства, оскільки спрямована не тільки на сьогоднішнє забезпечення фінансової стійкості підприємства, а й на подальше його ефективне функціонування.