Зімич А. С.

Науковий керівник: Чижевська К. Г.

«Проблеми оподаткування підприємтв в Україні»

Буковинська державна фінансова академія

 

Податок на прибуток підприємств є одним з основних бюджетоутворюючих податків. Кожного року держава недоотримує заплановані до сплати суми податку, що призводить до негативних соціально-економічних наслідків. Тому, покращення сучасного стану податку на прибуток підприємств знаходиться в числі найважливіших соціально-економічних проблем, від вирішення яких залежить подальший розвиток малого та середнього бізнесу в Україні.

 Мале підприємництво є засобом існування та стимулом самовдосконалення для мільйонів людей як в Україні, так і в цілому світі. Малі та середні підприємства є передумовою сталого економічного зростання, створення нових робочих місць, зміцнення економіки регіонів.

Більш за все суб'єктів малого підприємництва пригнічує податковий тягар. Це призводить до таких негативних наслідків, як спад ділової активності суб'єктів господарювання, відтік національного капіталу за кордон, тінізація економіки [2].

Удосконалення системи оподаткування підприємств України в сучасних умовах виступає дуже важливою проблемою. Її вирішення суттєво вплине на поповнення державного бюджету, подальший розвиток підприємництва, інвестування галузей національної економіки та соціальний захист населення. Недоліки у податковій системі призводять до негативних наслідків в економіці країни.

Вище згадані проблеми досліджували, аналізували та шукали шляхи вирішення такі вітчизняні науковці, як О.Д. Кирилов, Т.М. Чернякова, Н.Б. Буряк, С.В. Лукаш, М.І. Небава.

З прийняттям Податкового кодексу України, котрий не вирішив проблем спрощеної системи оподаткування, і надалі точаться дискусії щодо її економічної доцільності, переваг та недоліків. Тому, на часі продовження досліджень спрощеної системи оподаткування, розробка та удосконалення елементів її механізму.

Метою даної дослідницької роботи є визначення основних проблем оподаткування підприємств України, а саме, звернути увагу на малий та середній бізнес, оскільки над ним точиться найбільше дискусій з приводу змін податкового законодавства, а також пошук шляхів їх вирішення.

Спрощена система оподаткування виконує роль стартової площадки для багатьох підприємців, які шляхом своєї бізнес-ініціативи зможуть створити стартовий капітал для подальшого розширеноговідтворення свого бізнесу. Нарощуючи фінансово-економічний потенціал, приватний підприємець з часом виходить на новий рівень ведення своєї діяльності, працюючи не тільки на свою користь, але й на благо суспільства та держави. Це зрозумілий шлях розвитку для суспільства, що сповідує ринкові цінності розвитку економіки [1].  Але сучасна політика оподаткування прибутку має і низку істотних вад, через що не змогла стати надійним джерелом прогресивних починань незалежної держави. Проблеми справляння податку на прибуток є наслідком тих недоліків, які притаманні нинішній системі оподаткування прибутку [3].

Зокрема, спрощена система оподаткування фактично нівелює економічну суть прибутковості бізнесу, оскільки об'єктом оподаткування є виручка від реалізації. Враховуючи те, що відбувається постійний ріст вартості сировини, матеріалів, комплектуючих, енергоносіїв тощо, виручка природно зростатиме, а, при насиченому ринку, прибуток зменшиться. Оскільки великі підприємства об'єктом оподаткування мають прибуток, а малі – виторг, то, в першу чергу, потерпають саме малі підприємства.

Одне з головних обмежень, яке ввів Податковий кодекс для суб’єктів-фізичних осіб, які працюють на спрощеній системі оподаткування, – фактична заборона на роботу з великими компаніями. З 1 квітня 2011 р. набуває чинності пункт 139.1.12 статті 139 Податкового кодексу України. Згідно з цим пунктом юридичні особи не зможуть зараховувати до своїх витрат (при обчисленні податку на прибуток) вартість товарів і послуг фізичних осіб-підприємців, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, крім витрат, понесених у зв’язку з придбанням робіт, послуг у фізичної особи-підприємця-платника єдиного податку, яка здійснює діяльність у сфері інформатизації .

За оцінкою експертів ради підприємців України, через набуття чинності змін 1 квітня 2011 р. значна частина фізичних осіб-підприємців піде "у тінь": близько 70% малого бізнесу не зможуть перейти на загальну систему оподатковування, оскільки це пов’язано з дорогим адмініструванням і складною звітністю [4].

Тобто, з одного боку, Кодекс не забороняє співробітництво великого бізнесу з спрощенцями, але з іншого, неможливість перенести оплату їхньої праці на валові витрати робить таку співпрацю невигідною.

Не  можливо оминути увагою такі проблеми, як спад ділової активності суб'єктів господарювання, відтік національного капіталу за кордон. Наприклад, за даними сайту Державної податкової адміністрації України, станом на 01.01.2012 року кількість припинених юридичних осіб в Україні становить 354654. Протягом 2011 року припинили свою діяльність 28808 юридичних осіб. Кількість суб'єктів господарської діяльності на 10000 населення України станом на 01.01.2012 становить 884. Це на 1,19% менше ніж у 2010 році (894 на 10000 населення). 

Крім вже згаданих проблем існують проблеми психологічного характеру,  вирішити які неможливо.  Це бажання платників сплатити до бюджету якнайменшу суму податків.

Таким чином, згідно проведеного дослідження, ми вважаємо, що вдосконалення системи оподаткування прибутку потребує комплексного підходу:

1. Для платників єдиного податку за використання праці найманих працівників без належного оформлення трудових відносин посилити відповідальність.

2. Створити стимули для місцевих органів влади в зацікавленості розвитку малого бізнесу на їх територіях.

3. Зробити диференційованим (в межах року) граничний обсяг виручки від реалізації продукції, товарів, робіт, послуг, прив’язавши його або до індексу мінімальної заробітної плати, або до індексу інфляції.

4. Аналогічно до попереднього пункту, запровадити диференційовані (в межах року) ставки оподаткування [1]. Не слід забувати, що головна ціль спрощеної системи оподаткування – це не зниження податкової ставки, а скорочення витрат і часу на ведення бухгалтерського та податкового обліку.

Результатом реформи спрощеної системи оподаткування повинна бути збалансована податкова політика, яка буде допомагати розвитку малого підприємництва й буде важливим стимулом для детінізації сфери малого підприємництва та економіки в цілому.

Список використаних джерел:

1.Буряк Н. Б., Шляхи удосконалення спрощеної системи оподаткування в Україні / Н.Б. Буряк // Інноваційна економіка. – 2011. – С. 219-222.

2. Небава М.I., Тенденції розвитку малого бізнесу в умовах нового податкового кодексу / М.І. Небава // Економіка та управління підприємствами. – 2011. – С. 87-89.

3. Плугатар О.А., Кравченко Т.О., Проблеми та шляхи реформування податку на прибуток / О.А. Плугатор // Економічний простір. – 2009. - №12. - С. 138–143.

4. Податковий кодекс України: [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=2755-17

5. Матеріали офіційного сайту Державної податкової адміністрації України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.sta.gov.ua.