Шапошнікова Д.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені  Михайла Туган-Барановського, Україна

Аналіз фінансового стану в управлінні підприємством

Роль аналізу фінансового стану підприємства та його оцінки є актуальною і сьогодні, оскільки, з одного боку, він є результатом діяльності підприємства, тобто його досягнення, а з іншого – визначає передумови подальшого розвитку підприємства. Потребу такого аналізу можна пояснити, насамперед, тим, що досить часто підприємства не здатні правильно оцінити свій фінансовий стан, що в майбутньому створює серйозні перешкоди для здійснення його ефективної діяльності. Тому це питання досліджували багато вітчизняних і зарубіжних науковців, зокрема Т.А. Обущак, А.М. Поддєрьогін, І.З. Адамова, А.Л. Романчук, Т.А. Городня, С.В. Кобзєва, І.В. Данильчук та ін.

На сьогодні існують розбіжності у визначенні сутності поняття "фінансовий стан підприємства", що спричиняє неоднозначність у здійсненні його оцінки на підприємствах. Тому потрібно уточнити це поняття. Саме це питання розглядає Т.А. Обущак у своїй статті "Сутність фінансового стану підприємства". На основі результатів дослідження автор запропонував таке трактування цього поняття: фінансовий стан підприємства – це сутнісна характеристика діяльності підприємства у певний період, що визначає реальну та потенційну можливість підприємства забезпечувати достатній рівень фінансування фінансово-господарської діяльності та здатності ефективно здійснювати її у майбутньому [1, с. 93].

З іншого боку, Поддєрьогін А.М. визначає це поняття більш широко: фінансовий стан підприємства – це комплексне поняття, яке є результатом взаємодії всіх елементів системи фінансових відносин підприємства, визначається сукупністю виробничо-господарських факторів і характеризується системою показників, що відображають наявність, розміщення і використання фінансових ресурсів. Фінансовий стан підприємства залежить від результатів його виробничої, комерційної та фінансово-господарської діяльності. Тому на нього впливають усі ці види діяльності підприємства [2, с. 67].

Таким чином, слід відзначити, що фінансовий стан підприємства є результатом всіх форм його діяльності як суб’єкта господарювання з одного боку та як результат такої діяльності справляє ключовий вплив у майбутній зміні проявів діяльності підприємства, що формує його подальший поточний стан.

В сучасних складних умовах господарювання аналіз фінансового стану – необхідна складова процесу управління підприємством. Практичною реалізацією даного напрямку фінансового аналізу є, перш за все, виявлення можливостей підвищення ефективності функціонування підприємства, визначення перспектив його подальшого розвитку [3, с. 64].

Найкраще фінансовий стан підприємства визначається елементами його економічної діяльності:

● прибутковістю роботи підприємства;

● оптимальністю розподілу прибутку, що залишився у розпорядженні під-приємства після сплати податків і обов'язкових платежів;

● наявністю власних фінансових ресурсів не лише мінімально потрібного рівня для організації виробничого процесу і процесу реалізації продукції;

● раціональним розміщенням основних і обігових фондів;

● платоспроможністю та ліквідністю [4, с. 184].

Фінансова діяльність підприємства має бути спрямована на забезпечення систематичного надходження й ефективного використання фінансових ресурсів з метою забезпечення фінансової стійкості, дотримання розрахункової і кредитної дисципліни, досягнення раціонального співвідношення власних і залучених коштів, сталого розвитку підприємства і ефективності його функціонування.

Саме тому оцінка фінансового стану є однією з найважливіших засад діяльності підприємств, яка надає інформацію стосовно того на якій стадії розвитку і діяльності знаходиться підприємство і які кроки необхідно здійснити для його подальшого процвітання [5, с. 3].

На нашу думку, аналіз поточного фінансового стану дає змогу оцінити:

– наслідки тих стратегічних та тактичних рішень, які були прийняті й виконувались у попередні періоди;

– сильні та слабкі сторони діяльності підприємства;

– доцільність та ефективність заходів щодо стабілізації і подальшого розвитку.

Отже, оцінка фінансового стану – невід’ємна частина економічного аналізу діяльності підприємства, без якого неможлива раціональна та ефективна фінансово-господарська діяльність будь-якого суб’єкта господарювання. Враховуючи сказане вище, фінансовий стан – одна з найважливіших сторін господарської діяльності кожного підприємства.

Література:

1. Обущак Т.А. Сутність фінансового стану підприємства // Актуальні проблеми економіки. – 2007. – № 9. – С. 92-100.

2. Фінанси підприємств: Підручник / Під ред. А. М. Поддєрьогіна. ― 2-ге вид., перероб. і доп. – К. : КНЕУ, 2005. – 384с.

3. Адамова І.З., Романчук А.Л. Аналіз фінансового стану підприємства: проблемні аспекти та шляхи їх розв’язання // Облік, аналіз, аудит. – 2011. – №2. – С. 64-71.

4. Городня Т.А., Кобзєва С.В. Аналіз фінансового стану та вдосконалення контролю за фінансовими показниками підприємства // Науковий вісник НЛТУ України. – 2010. − Вип. 20.1. – С. 183-187

5. Данильчук І.В. Сутність фінансового стану підприємства та пошук управлінських рішень щодо забезпечення його ефективності // Економічний вісник університету. Збірник наукових праць. – 2011. – Вип. 17/2. – С. 1-6.