Економічні науки/ 5. Управління трудовими ресурсами

 

Бочарова Н. О.,  к.е.н., доцент кафедри організації виробництва і агробізнесу, Волкова О.А.

Таврійський державний агротехнологічний університет, м. Мелітополь, Запорізька обл., Україна

РІВЕНЬ ЖИТТЯ НАСЕЛЕННЯ. СУЧАСНИЙ СТАН ТА НАПРЯМИ ПОЛІПШЕННЯ

 

Підвищення рівня і якості життя є соціально пріоритетною метою політики доходів і заробітної плати. Засобом досягнення цієї мети виступають зростання ВВП і вдосконалення механізму його розподілу на макро і мікрорівнях. Підвищення рівня і якості життя — результат економічного зростання і його умова. Для сучасного виробництва потрібні не лише принципово нова техніка і технологія, але і висококваліфіковані працівники, власники людського капіталу. Ці обставини обумовили вибір та актуальність теми дослідження.

Метою написання статті є обґрунтування теоретичних засад та оцінки сучасного рівня життя населення. Вивченню цих питань присвячені праці таких провідних вчених-науковців Е. Енгель, М. Лоренц, Т. Сулімова, Т. Малєєва, Н. Абракумова та ін..

Категорія "рівень життя" акумулює широкий спектр соціально-економічних відносин, котрі виявляються через багаторівневу систему індикаторів стану та умов життєдіяльності особи, домогосподарства, соціальних груп, населення країни та її регіонів. Цю категорію можна розмежувати на три взаємозалежні поняття: умови життя, власне рівень життя, якість життя.

Умови життя — це сукупність показників, які характеризують розселення, екологію, умови життя, умови праці, наявність закладів охорони здоров'я, освіти, побутового та комунального обслуговування, тощо.

Власне рівень життя — це рівень споживання матеріальних і нематеріальних благ та послуг.

Якість життя — ступінь відповідності умов і рівня життя певним стандартам чи нормативам.

Згідно з нормативами чи стандартами виокремлюють такі рівні життя населення:

·     достаток — це рівень життя, який дає змогу користуватись усіма благами, що забезпечують всебічний розвиток людини;

·     нормальний рівень життя — забезпечує раціональне споживання відповідно до науково обґрунтованих норм та нормативів,  дає можливість людині відновлювати свій фізичний та інтелектуальний потенціал;

·     бідність — це життя, за якого споживання відбувається на рівні збереження працездатності як нижньої межі відтворення життєвих сил.

·     злиденність — характеризує рівень життя, що забезпечує мінімально припустимий за біологічними критеріями набір благ і послуг, споживання яких дозволяє підтримувати лише життєздатність людини.

000

 

 

 

 

 

 

Рис.1. Взаємозалежність понять категорії «рівень життя»

Більш детально розглянемо особливості проблем бідності в Україні. До проблем можна віднести наступне:

1. Бідність не виникла разом із становленням української держави. Вона існувала і в СРСР. Бідність взагалі є неминучою, навіть у дуже багатому суспільстві. За оцінками фахівців Інституту народонаселення і соціальних проблем АН СРСР, у 1990 р. нижче межі малозабезпеченості жило 20-25 % населення країни. На думку міжнародних експертів, в Україні в цей час до бідних можна було віднести близько 11 % населення.

2. Збідніння широких верств населення виникло одночасно з появою багатих прошарків, заможність яких пов'язана з неправедними джерелами і яким не притаманне благодійництво.

3. Бідними стали люди, які чесно працювали і працюють у державі, жили за її законами.

4. Існуюче в Україні явище бідності зайнятого населення є наслідком порушень у системі оплати праці та формуванні ринку робочої сили.

Зростання рівня життя створює можливості для поліпшення якості життя, його матеріальну базу. Умови, необхідні для поліпшення якості життя, не обмежуються рівнем вжитку товарів і послуг, якість життя включає соціальні результати економічного і політичного розвитку — середню тривалість життя, рівень захворюваності, умови і охорону праці і т.д.

Рівень життя

Якість життя

Індикатори

Інтегральні

Приватні

 

Натуральні

Вартісні

 

 

 

 

 

Рис. 2. Структура системи індикаторів рівня та якості життя

У ринковій економіці найважливішими складовими якості життя стають міра соціальної захищеності населення, свобода вибору людини, поліпшення соціального середовища, національні і релігійні стосунки. Для характеристики рівня і якості життя використовується система індикаторів, котра включає інтегральні і приватні, натуральні і вартісні індикатори.

Згідно з глобальним рейтингом якості життя 2011 року, проведеним виданням International Living. Україна посіла  73 місце. Поруч - Намібія, Ботсвана, Туніс, Марокко, Тринідад і Тобаго. У попередньому дослідженні вона була на п'ять рядків вище. Укладачі рейтингу вважають, що економічна ситуація в Україні за останній рік значно погіршилася. Проаналізувавши рівень процентних ставок в Україні, інфляцію, темпи зростання ВВП і його відсоток на душу населення, автори дослідження визнали українську економіку однією з найвідсталіших у світі.

Вагомою запорукою попередження бідності та покращення життя населення  є набуття населенням якісної освіти й подальше професійне та культурне самовдосконалення, розробка ефективного механізму стимулювання участі роботодавців у підготовці й працевлаштуванні фахівців, організації практики студентів, підтримки навчальних закладів у реалізації освітніх і наукових проектів. Не менш важливою умовою попередження бідності є забезпечення належного рівня здоров’я населення, що істотною мірою пов’язано не лише зі способом життя, а й доступністю медичних послуг. Основними напрямами підвищення рівня добробуту населення є такі: гарантування виплати компенсацій по вкладах фізичних осіб; забезпечення населення та бізнесу доступними кредитними ресурсами; завершення реформи житлово-комунального господарства; реалізація державної програми „Доступне житло”; розвиток іпотечного кредитування; формування цивілізованого ринку землі з подальшим зняттям мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення, переоцінка таких земель і законодавче закріплення обґрунтованого мінімального розміру орендної плати. Для подолання бідності необхідно зменшити в Україні податковий тиск, спростити дозвільну систему та створити конкурентоспроможні умови для ведення бізнесу та становлення середнього класу в бізнесі.

 

Література:

1.     Индекс развития человеческого потенциала [Электронный ресурс]. – Режим доступа : http://ru.wikipedia.org/wiki/ИРЧП.

2.     Проблеми бідності та рівня життя населення в Україні [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.refine.org.ua/pageid-4052-1.html

3.     Рівень життя населення [ Електронний ресурс].  – Режим доступу: http://pidruchniki.ws/10981205/ekonomika/riven_zhittya_naselennya

4.     Україна здала аналізи [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://vgolos.com.ua/economic/153.html