К.э.н. Ігнатова О.М., Дячун І.В.

Криворізький національний університет

Статистична оцінка цінової стратегії центрального банку та банків України на сучасному етапі

 

Сучасний стан банківської системи України характеризується посиленням цінової конкуренції, що передбачає пропозицію продуктів за зниженими цінами або з нижчою вартістю обслуговування і застосовується як засіб проникнення на ринки та відповідь на дії конкурентів. При цьому недостатньо уваги приділяється формуванню цін на банківські продукти та дослідженню факторів, що їх обумовлюють, хоча саме вони значною мірою впливають на кінцеві фінансові результати і конкурентну позицію банку.

Серед основних досліджень і публікацій, в яких започатковано вирішення цієї проблеми слід виокремити праці таких провідних вітчизняних й зарубіжних науковців, як А.А. Андрєєву, О.В. Васюренка, У.М. Гулієву, Г.С. Панову, В.А. Перехожева, П. Роуза, Т.В. Сиву, Л.В. Ткаченко, Є.А. Уткіна, Н.В. Шакарді, Дж.Ф. Сінкі та ін..

Регулювання відсоткових ставок послуг на банківському ринку є важливою складовою державної економічної політики. Відсоток та відсоткова ставка є основним параметром, навколо якого побудований механізм грошового ринку. У найбільш широкому сенсі відсоткова ставка є ціною грошових послуг, що надають банки.

Найбільш вагоме місце у структурі відсоткових ставок грошового ринку має облікова ставка Національного банку України. Національний банк України визначає розмір облікової ставки згідно з грошово-кредитною політикою. Функція кредитора останньої надії, яку здійснює Національний банк України, дає змогу використовувати регулювання облікової ставки для впливу на всю систему відсоткових ставок грошового ринку.

Рівень облікової ставки залежить від дії таких основних факторів: рівня інфляції та інфляційних очікувань економічних суб’єктів; обсягу грошової маси в обігу та швидкості її обігу; структури кредитної емісії центрального банку; процентних ставок комерційних банків за кредитами і депозитами та за міжбанківськими кредитами; структури залучених коштів комерційних банків; валютного курсу національної грошової одиниці та девальваційних очікувань в економіці; доходності за операціями з цінними паперами на відкритому ринку[3].

Зміна облікової ставки залежить від типу грошово-кредитної політики та мети регулятивного процесу. Отже, розглянемо як за останні 5 років змінилась облікова ставка на ринку (табл.№1).

Таблиця №1

Процентні ставки за активними та пасивними операціями Національного банку України за 2008-2012 роки, % річних [5]

Показник

Роки

01.01.2008

01.01.2009

01.01.2010

01.01.2011

01.01.2012

Облікова ставка

8,0

12,0

10,25

7,75

7,75

Темп росту

-

+4,0

-1,75

-2,5

0

Процентні ставки за кредитами:

 

в національній валюті

14,5

19,2

16,6

16,2

20,1

Темп росту

-

+4,7

-2,6

-0,4

+3,9

в іноземній валюті

13,2

13,6

19,2

11,5

7,2

Темп росту

-

+0,4

+5,6

-7,7

-4,3

Процентні ставки за депозитами:

 

в національній валюті

8,7

10,9

11,5

8,2

10,0

Темп росту

-

+2,2

+0,6

-3,3

+1,8

в іноземній валюті

6,7

9,1

6,6

6,6

7,3

Темп росту

-

+2,4

-2,5

0

+0,7

 

За даними табл.1. можна побачити, що облікова ставка Національного банку України за 2008-2012 роки не має сталої тенденції і постійно змінюється в бік збільшення або в бік зменшення, в залежності від економічної ситуації в країні. За останні 2 роки можна прослідкувати стале значення облікової ставки, що становила на рівні 7,75%. Причини, які зумовлюють таку динаміку облікової ставки, можна розподілити на дві основні групи: причини, які пов’язані з тенденціями в економіці та причини, пов’язані з політичними рішеннями центрального банку.

Облікова відсоткова ставка виконує роль офіційної ставки-орієнтира, на базі якої використовуються всі інші відсоткові ставки грошового ринку. Рішення про встановлення процентних ставок за активними та пасивними операціями, що пов'язані з регулюванням грошово-кредитного ринку щоденно оголошуються Національним банком, на підставі доповідної записки  Департаменту монетарної політики щодо оперативного аналізу стану грошово-кредитного ринку [1].

Як свідчать дані табл.1. процентні ставки за кредитами мають тенденцію до зростання. Так станом на 01.01.2012 рік процентні ставки за кредитом в національній валюті становили 20,1%, що на 3,9 п.п. більше порівняно з попереднім роком. Процентні ставки в іноземній валюті порівняно з 2011 роком знизились на 4,3 п.п. і становили 7,2%.

Середній рівень процентної ставки за депозитами в національній валюті на 01.01.2012 рік склала 10,0%. Порівняно з попереднім роком дана ставка зросла на 1,8 п.п.. Щодо ставок за депозитами в іноземній валюті , також прослідковується зростання у 2012 році на 0,7 п.п. і становила 7,3%.

Слід відмітити, що залежність депозитної ставки від облікової прослідковується і у середньорічному обчисленні. Так, якщо процентна ставка за депозитами до 2009 року була нижчою ніж облікова ставка, то з 2009 року встановився прямий зв’язок даних процентних ставок.

На основі аналізу можна визначити, що для умов української економіки доцільною є політика помірно позитивної процентної ставки. Це визначається такими чинниками:

                   вища процентна ставка (у виважених, неспекулятивних рамках) сприяє спрямуванню ресурсів на кредитування прибутковіших проектів, прибутковість яких не базується на інфляційному зростанні цін, а пов’язана з вищою продуктивністю праці;

                   прискорення (збереження досягнутого рівня) мобілізації заощаджень у грошовій формі є необхідною передумовою економічного розвитку, а визначальним критерієм цього процесу є відношення грошової маси до ВНП.

 

Рис. 1. Динаміка процентних ставок за активними та пасивними операціями Національного банку України за 2008-2012 роки, % річних

 

Таким чином регулювання відсоткових ставок грошового ринку є дієвим інструментом державної економічної політики у сучасних ринкових умовах, що дає змогу активно впливати на динаміку економічної кон'юнктури. Підвищення облікової ставки спрямоване на скорочення видачі Національним банком кредитів комерційним банкам, а тим самим на зменшення обсягу кредитних ресурсів на грошово-кредитному ринку. І навпаки, для збільшення кредитних ресурсів в економіці НБУ знижує облікову ставку. Зниження облікової відсоткової ставки заохочує видачу кредитів.

 

Література:

1. Постанова Правління Національного банку України від 18.08.2004 №389 «Про процентну політику Національного банку України»

2. Рішення Арбітражного суду України від 06.08.1997р. №1-8/277 «Про облікову ставку Національного банку України».

4. Розвиток державного регулювання відсоткових ставок грошового ринку // О.Ю.Носов – Науковий вісник, 2007, №17.6

5. Офіційний сайт Національного банку України [Електронний ресурс].- Режим доступу: www.bank.gov.ua