Економічні науки/1. Банки і банківська система

 

Горбунова К.А.

Науковий керівник: к.е.н., ст. викладач Урусова З.П.

Запорізький національний університет, Україна

 

БЕЗЗАСТАВНИЙ КРЕДИТ ЯК НАПРЯМОК УПРАВЛІННЯ БАНКІВСЬКИМИ КРЕДИТНИМИ РИЗИКАМИ ТА ПРОЦЕС ЙОГО ОБЛІКУ

 

Рушієм для переоцінки кредитних ризиків, які  є невід'ємною складовою банківської діяльності, стала світова фінансова криза, що здійснила свій вплив на ослаблення банківської системи України. З досягненням кризою свого пікового стану у 2009 році, похитнулась довіра кредиторів до банків. Одним із варіантів для деяких фінансово-стабільних банків стало повернення до використання беззаставних кредитів.

Беззаставний (бланковий) кредит – це кредит, що надається без оформлення забезпечення під фінансову поруку фізичної чи юридичної особи. Такий кредит є не тільки найдохіднішим кредитним продуктом банка, але й найризикованішим [1].

З метою управління кредитним ризиком при беззаставному кредитуванні банки:

а) використовують високі процентні ставки по кредиту (30-40%), адже у випадку непогашення одного з таких кредитів, банки все рівно отримують свій прибуток;

б) оговорюють у кредитній угоді високі штрафні санкції, які змушують позичальників замислюватися про кредит;

в)  якщо  позичальник   прагне  отримати   кредит   на   суму,   більше  ніж

20 тис. грн., йому необхідно надати фінансове поручительство юридичної або фізичної особи;

г) надають беззаставний кредит на невеликий термін використання (погашення) та встановлюють максимальний розмір кредиту. Максимальний термін погашення беззаставного кредиту в Україні – 3 роки і максимальний розмір – 50 тис. грн.; 

д) привертають та укладають кредитні угоди тільки з платоспроможними сумлінними клієнтами, що також забезпечує подальше зменшення ризику у кредитній сфері.

Список вимог, висунутих до позичальника, кожен банк готує самостійно. Головними документами, на підставі яких можна оформити кредит без застави, є: заява - анкета, паспорт, реєстрація в регіоні, де розташований банк, у який звертається клієнт та індифікаційний код [2].

У бухгалтерському обліку беззаставні кредити фізичним особам обліковують як споживчі кредити, що має певні особливості. Так, при видачі беззаставного кредиту відбуваються відрахування у резерв, формування якого відображається у бухгалтерському обліку наступним чином:

Дт 7702 «Відрахування в резерви під заборгованість за наданими кредитами клієнтам»

Кт 2401 «Резерви під кредити, що надані клієнтам та оцінюються на портфельній основі».

У разі несплати клієнтом у визначений в угоді термін суми кредиту, такий кредит та заборгованість по ньому відноситься на рахунки простроченої заборгованості за кредитами [3]. Так, наприклад, для фізичної особи, яка отримала кредит в поточну діяльність ця операція в обліку відображається так:

Дт 2207 «Прострочена заборгованість за кредитами на поточні потреби, що надані фізичним особам»;

Кт 2202 «Короткострокові кредити на поточні потреби, що надані фізичним особам».

Погашення простроченої заборгованості по кредиту відображається:

Дт 2620 «Кошти на вимогу фізичних осіб»;

Дт 1001 «Банкноти та монети в касі банку»;

Дт 2625 «Кошти на вимогу фізичних осіб для здійснення операцій з використанням платіжних карток»;

Кт 2207 «Прострочена заборгованість за кредитами на поточні потреби, що надані фізичним особам».

Віднесення до сумнівної заборгованості кредиту можливе за умови, якщо фінансовий стан клієнта погіршився настільки, що керівництво банку може прийняти рішення про визнання його сумнівним дебітором. Якщо сумнівна заборгованість не погашається, вона визначається безнадійною і списується за рахунок резерву. У цьому разі здійснюються такі проведення:

Дт 2401 «Резерви під кредити, що надані клієнтам та оцінюються на портфельній основі»;

Кт 2207 «Прострочена заборгованість за кредитами на поточні потреби, що надані фізичним особам».

Таким чином, на даний момент спостерігається значне розширення обсягів кредитування населення комерційними банками і все більшу популярність серед кредитів, які надаються позичальникам, завойовують кредити без застави. Але даний вид кредитування, в умовах нестійкого економічного положення, мають змогу пропонувати лише фінансово-стабільні комерційні банки, які готові боротися з ризиками неповернення кредитів, адже зниження цих ризиків відбувається за допомогою високої технологічності, яка б забезпечувала централізоване управління кредитними ризиками, продажами та аналітикою.

Література

1. Сирота А.А. Кредит як економічна та правова категорія / А.А.Сирота // ПГіП.- 2009. - №4.- С.26-29.

2. Герасимович А.М. Облік і аудит у банках: підручник / А.М. Герасимович, Л.М. Кіндрацька, Т.В. Кривов’яз – К.: КНЕУ, 2004. – 536 с.

3. Кузьмінська О.Е. Організація обліку в банках : навч.-метод. посібник / О.Е. Кузьмінська, В.Б. Кириленко – К.: КНЕУ, 2002. – 282с.