Економічні науки/3.Фінансови відносини

 

Тілініна О.В.

студент ОКР «бакалавр», з напряму підготовки «Менеджмент виробництва»,

Вецепура Н.В.

науковий керівник, к.е.н., доц. кафедри «Оподаткування»

Донецький державний університет управління, Україна

 

СУЧАСНІ ПРОБЛЕМИ ФОРМУВАННЯ ФІНАНСОВИХ РЕСУРСІВ МІСЦЕВИХ ОРГАНІВ ВЛАДИ

 

 

Органи місцевого самоврядування відповідно до Конституції України відповідають за місцевий соціально-економічний розвиток та відіграють провідну роль у суспільному житті як регіонів так конкретних територіальних громад. Однак, реалізація функцій і завдань місцевого самоврядування, відповідно до Європейської хартії, повинна виконуватися при дотриманні деяких умов:

місцеві органи влади повинні мати власні фінансові ресурси, достатні для виконання програм регіонального розвитку;

частина фінансових ресурсів має поступати за рахунок місцевих податків і зборів та ін. [1,2].

Фінансові ресурси місцевого самоврядування концентруються в місцевих бюджетах, останні є складовою частиною бюджетної системи держави і тому віддзеркалюють певну систему економічних відносин які виникають по-перше, у процесі формування доходів різних рівнів місцевих бюджетів, та по-друге при їх використанні як цільових фондів грошових коштів місцевих органів самоврядування.

Проте останнім часом питання обмеженості фінансових ресурсів в органах місцевого самоврядування стає все більш актуальним. Це обумовлено постійним зростанням повноважень місцевих органів влади в умовах розширення демократичних основ державного управління та неспроможності загальнодержавних органів влади забезпечити збалансований розвиток окремих адміністративно-територіальних одиниць.

Як відомо, однією з головних функцій місцевих органів влади є надання населенню суспільно необхідних благ, фінансування яких здійснюється саме за рахунок місцевих бюджетів.

Наявність місцевих бюджетів закріплює економічну самостійність місцевих органів самоврядування, активізує господарську діяльність, дозволяє їм розвивати інфраструктуру на підвідомчій території, розширювати економічний потенціал регіону, виявляти і використовувати резерви фінансових ресурсів.

Саме місцевим бюджетам, як основній фінансовій базі органів місцевого самоврядування, належать особливе місце в бюджетній системі нашої держави. У них зосереджено понад 80% усіх фінансових ресурсів, якими розпоряджаються органи місцевого самоврядування. За допомогою місцевих бюджетів щорічно перерозподіляється близько 15% валового внутрішнього продукту, в них зосереджується майже 35% бюджетних ресурсів [3].

За сучасних умов формування фінансових ресурсів місцевих органів влади в Україні регулюється такими нормативними актами: Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Бюджетним Кодексом України та Податковим Кодексом України.

Слід відзначити, що впровадження Бюджетного Кодексу України стало значним кроком у збільшенні можливостей розвитку територій, тобто було розпочато роботу з створення прозорих міжбюджетних стосунків мiж державою та територіями. Запуск бюджетної реформи дозволив сподіватися на подальше поглиблення реформи, але з часом вона стає недієвою. Підтвердження тому надмірна централізація управління місцевими бюджетами. Так, база оподаткування, ставки, правила адміністрування та звітності визначаються на центральному рівні, і органи місцевого самоврядування реального впливу на жодну з цих позицій не мають. Органи місцевої влади не мають реальних важелів для контролю і частини власних доходів місцевих бюджетів [4].

Особливий інтерес викликає Податковий Кодекс України, який вніс вагомі зміни в систему формування фінансових ресурсів місцевих органів влади. По-перше, число місцевих податків та зборів скорочено з 14 до 5, по-друге, заборонено введення місцевих податків і зборів, не передбачених Кодексом, по-третє, відмінено право запроваджувати місцеві збори на засадах добровільного самооподаткування.

Так,  за оперативними даними за 2011 рік надходження до обласного бюджету Донецької області склали 7391,2 млн. грн., з них податки, збори та обов’язкові платежі – 2459,5 млн. грн, міжбюджетні трансферти – 4931,7 млн. грн., в тому числі дотації та субвенції з державного бюджету – 4924,2 млн. грн. У 2011 році обласний бюджет був сформований з дотацією вирівнювання з державного бюджету, яка надійшла у повному обсязі і склала 658,4 млн. грн. Основним джерелом доходів обласного бюджету залишається податок з доходів фізичних осіб, питома вага якого в загальному обсязі доходів обласного бюджету склала 70,5%. Надходження податку з доходів фізичних осіб за 2011 рік склали 1734,4 млн. грн. тобто проти 2010 року надходження цього податку збільшилися на 267,0 млн. грн. [5].

Найбільш суттєвою основою дохідної бази місцевих бюджетів є місцеві податки та збори, але вони поки що не виконують функції щодо надання їм фінансової автономії. Загалом місцеві податки і збори необхідні для того, щоб місцеві органи влади мали можливість надавати послуги, рівень яких відповідає обсягу сплачених податків. Тому, що кошти, які зібрані на місцях використовуються більш ефективно й заощадливо, ніж виділені центральним урядом.

Такі кардинальні зміни правової бази формування фінансових ресурсів місцевих органів влади можуть значно вплинути на фінансову самостійність місцевих органів влади. Зменшення кількості місцевих податків і зборів може привести до зниження гнучкості місцевих фінансових систем і скорочення можливостей формування власних фінансових ресурсів місцевих органів влади. В різних країнах кількість місцевих податків і зборів коливається від 20 до 100, а їх питома вага в доходах місцевих бюджетів - від 30 до 70% [6].

До найбільш гострих проблем у сфері формування місцевих бюджетів, а також їхніх відношень із держбюджетом України, у першу чергу, варто віднести нестабільність доходної бази, неефективну систему вилучення надлишків загальнодержавних податків, недостатнє фінансування з держбюджету.

Як наслідок існування таких проблем в першу чергу зумовлюють виникнення дисбалансу в самих місцевих бюджетах, а саме виникає дефіцит бюджетних коштів, по-друге не вирішуються важливі життєві проблеми людей, відбувається занепад всього місцевого господарства.

Вирішення існуючих проблем при формуванні місцевих бюджетів потребує наступного:

здійснення поступового переходу до децентралізації управління місцевими бюджетами, що надасть можливість місцевим фінансам стати більш самостійними;

вдосконалення системи місцевих податків і зборів;

вдосконалення формули розподілу міжбюджетних трансфертів у розрахунку обсягів видатків по окремих галузях, що враховуються при визначенні дотації, призначеної для вирівнювання диспропорцій між місцевими бюджетами;

дотримання бюджетної дисципліни, що має відбитися в доцільному використанні бюджетних засобів;

застосування режиму жорсткої економії бюджетних коштів;

залучення іноземних інвестицій та кредитів;

впровадження здійснення контролю за формуванням і використанням місцевих бюджетів громадою [7].

Отже, комплексне впровадження вищенаведених пропозицій дозволить посилити фінансову базу місцевого самоврядування, що позначиться на рівні сoціально-eкономічного розвитку територій та дасть можливість органам місцевого самоврядування ефективно виконувати функції.

Література

1. Закон України від 15 липня 1997 року № 452/97-ВР “Про ратифікацію Європейської хартії місцевого самоврядування” // Відомості Верховної Ради (ВВР). — 1997. — № 38.

2. Європейська Хартія “Про місцеве самоврядування”: Прийнята в Страсбурзі 15 жовтня 1985 року // Місцеве самоврядування. — 1997. — № 1 — 2.

3. Буряченко А.Є. Удосконалення фінансового механізму місцевих бюджетів/ А.Є. Буряченко, М.П. Палій // Фінанси України. – 2008. – № 8. – С. 13–18.

4. Деркач М. Проблеми місцевих бюджетів / М. Деркач // Голос України. – 2008. – С. 3–6.

5. Інформація про виконання обласного бюджету за 2011 рік [Электронный ресурс]. – Режим доступа: http://www.donoda.gov.ua/main/ua/156.htm.

6. Філімошкіна І.О. Науково-правові детермінанти формування фінансових ресурсів місцевих органів влади [Електронний ресурс] / Філімошкіна І.О. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.gisap.eu/ru/naukovo-pravov%D1%96-determ%D1%96nanti-formuvannya-f%D1%96nansovikh-resurs%D1%96v-m%D1%96stsevikh-organ%D1%96v-vladi

7. Сунцова О. О. Місцеві фінанси: навч. посіб. /  О. О. Сунцова – К.: Центр учбової літератури, 2010. – 488 с.

8. Богачов С.В. Проблеми й перспективи формування місцевих бюджетів у великих містах / С. В. Богачов // Схід. — 2011. — № 1 (108). — С. 8-12.