Побігушка У.В., студент

Львівський національний аграрний університет

Науковий керівник: Томашевський Юрій Михайлович

 

ПРОБЛЕМИ РОЗВИТКУ СТРАХУВАННЯ УРОЖАЙНОСТІ В УКРАЇНІ

 

Сільськогосподарське виробництво ­­– одна з важливих і водночас найбільш ризикових галузей економіки, яка перебуває постійно під впливом стихійних сил природи. Тому одним із чинників стабільності його економічного розвитку та фінансового стану є страхування. До ризикових галузей діяльності страхових компаній належить сільськогосподарське страхування, яке є необхідне.

Ринок агрострахування в Україні в 2011 році продовжував розвиватися. незважаючи на відсутність державної підтримки, за основними технічними показниками результати отримані кращі, ніж у 2010 і 2009 роках. Як і в попередньому 2010 році, на ринку переважало класичне страхування з незначними обсягами формального страхування аграрних ризиків, в основному по страхуванню банківських застав.

Український аграрний страховий ринок також має значні фінансові перспективи. Потужність вітчизняного ринку сільськогосподарського страхування тільки при страхуванні врожаю зернових оцінюється в 400 - 500млн. грн., а при страхуванні зерна, що зберігається на елеваторах - 25-30млн. грн.

Найактивніше в аграрії страхували озиму пшеницю і озимий рапс. Кількість договорів по цих культурах склала 341 і 264 відповідно. Застрахована площа за договорами страхування пшениці склала 135,5 тисяч гектарів, за договорами страхування рапсу - 88,5 тисяч гектарів. За договорами страхування озимої пшениці аграрії заплатили 18,6 мільйонів гривень премій, по рапсу - 8 мільйонів гривень, відповідно.

Загальна страхова сума за договорами страхування посівів озимих культур і багаторічних насаджень, ув'язнених восени 2010 року склала 440 млн. гривень. Сума премій склала 28,16 мільйонів гривень. Посіви озимих культур були застраховані на загальній площі в 246 тисяч гектарів, що складає усього 2,96т посівної площі під озимими культурами восени 2010 року. Середня ставка премії по цьому періоду склала 6,45,37- 2009 року

У 2011 андеррайтингової році аграрії найбільш активно страхували сільськогосподарські культури в Полтавській, Хмельницькій і Вінницькій областях. Абсолютним лідером з агрострахування стала Полтавська область. У цій області було укладено 529 договори (19,5% від загальної кількості в Україні). Всього посіви культур були застраховані на загальній площі 131 000 гектарів (16,7%). У цій області страхові компанії зібрали 44,2 мільйона премій (32,5%).

Навесні 2011 року страховики отримали 190 повідомлень про ушкодження і загибель посівів. За даними страхових компаній, істотне ушкодження і загибель посівів були визначені в 149 випадках. Сума виплаченого відшкодування склала 18,7 млн. гривень. Відповідно, рівень збитковості склав 67(в 2010 року рівень збитковості за такий же період склав 184,22 %).

Озимий ячмінь і рапс були найзбитковішими культурами. Збитковість по ячменю склала - 158 млн. грн.., по рапсу – 150 млн. грн. В даний період  часу, із-за невеликих об'ємів страхування озимого ячменю, сума виплаченого відшкодування по цій культурі була незначною, всього - 2,12 мільйона гривень. Всього було зроблено 24 виплати, за постраждалі і загиблі посіви на загальній площі в 3670 гектарів. Набагато більше страховики виплатили аграріям за договорами страхування озимого   рапсу.

Уряд України вже затвердив план першочергових заходів по підготовці і проведенню комплексу весняно-польових робіт. Відповідне розпорядження було схвалене на засіданні Кабінету міністрів України 25 січня. Серед заходів, передбачених планом: затвердження структури посівних площ; бюджетне кредитування проведення комплексу весняно-польових робіт, створення стабілізаційного фонду дизельного палива; контроль над дотриманням оптимального рівня цін на мінеральні добрива; формування резервного фонду насіння сільськогосподарських рослин; реалізація заходів по активізації кредитування банками підприємств агропромислового комплексу для проведення весняно-польових робіт.

З метою успішного та стабільного розвитку агрострахування необхідно прийняти ряд заходів для вдосконалення законодавчого та регуляторного полів. У минулому сезоні страхування озимих культур страхові компанії довели свою ефективність і прагнення надати якісний страховий захист аграріям. На державному рівні необхідно здійснити ряд заходів щодо розвитку ринку агрострахування, а саме:

ü     прийняти Закон про агрострахування;

ü     на урядовому рівні визначити довгострокову політику держави щодо агрострахування;

ü     запровадити окрему ліцензію зі страхування аграрних ризиків з двома основними категоріями (страхування культур і тварин);

ü     у разі відновлення програми субсидування премій, встановити кваліфікаційні вимоги до страховиків, що надають послуги з субсидуванню агрострахування;

ü     затвердити кваліфікаційні вимоги до фахівців з агрострахування та впровадити програму сертифікації;

ü     впровадити стандартні страхові продукти.