Подолюх Н.А.

Волинський національний університет імені Лесі Українки

Податок на додану вартість: економічна природа, проблеми обгрунтованості відшкодування і механізм їх розв’язання

 

У світовій практиці податок на додану вартість (ПДВ) вважається одним з найбільш ефективних податків, що стимулює національного виробника. На сьогодні його застосовують більше, ніж у 130 країнах світу, а наявність ПДВ у податковій системі країни є однією з вимог членства країни в ЄС. Податкова система України орієнтована на надходження непрямих податків, насамперед, податку на додану вартість, порядок обчислення якого залежать не від рівня прибутковості підприємств, а від обсягів їх господарських оборотів. Багато платників податків, стикаються з ситуацією, коли сума податкового кредиту по ПДВ перевищує обчислену суму податкових зобов’язань. У цьому випадку у платників податків виникає право на відшкодування ПДВ, передбачене законодавством [5].

Мета  – проаналізувати діючу практику відшкодування та надходження ПДВ в Україні останніми роками, зміни та нововведення, пов’язані з прийняттям Податкового кодексу України.

Питання функціонування ПДВ часто виступали предметом досліджень вчених та науковців і розглядались у працях О. Данилова, І. Лютого, А. Дриги, Л. Новицької, М. Петренка, С. Салівона, А.Сігайова, І. Луніної, В. Мельника, Б. Карпінського, В. Копилова та інших. Більшість з них порушували проблему бюджетного відшкодування ПДВ як основну причину його неефективності в українських умовах розвитку податкової системи.

ПДВ – це непрямий податок, який є часткою новоствореної вартості, входить до ціни реалізації товарів і сплачується споживачем до державного бюджету на кожному етапі руху товарів. Його сплата на всіх етапах обігу товарів та послуг рівномірно розподіляє податкове навантаження між суб’єктами господарювання. Він був введений в 1992 році і, разом з акцизним збором, кількісно замінив раніше діючі податки з обороту та з продажів. Цей податок є бюджетоутворюючим, оскільки сплачується тільки до державного бюджету. Адмініструванням займаються органи Державної податкової служби (ДПС). Ставка ПДВ становить 20 % та додається до ціни товарів, та 0 % до бази оподаткування при експорті товарів і супутніх такому експорту послуг. Згідно ПКУ, планується поетапне зниження ставки до 17 % у 2014 р. Сума ПДВ, що сплачується до бюджету, дорівнює різниці сум податкових зобов’язань та податкового кредиту. Якщо податковий кредит перевищує податкове зобов’язання, то підприємству належить на різницю бюджетне відшкодування.

Економічна сутність ПДВ полягає в тому, що ним оподатковують лише додану вартість, як різницю між вартістю продажу та вартістю придбання товару чи послуги на конкретному етапі.  Це досягається завдяки тому,  що підприємство, яке є платником ПДВ, отримує податковий кредит на всі оподатковувані закупівлі товарів чи послуг у підприємства,  зареєстрованого платником ПДВ.

Слід зазначити, що суми надходжень до бюджету з податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) щороку зростають. Зокрема, у 2010 р., вони досягли 53,6 млрд. грн., що на 17% більше, ніж у 2009 р., та на 19% - ніж у 2008 р., а в 2009 р. збір ПДВ збільшився лише на 2% порівняно з 2008 р. (45 млрд. грн.) і становив 46 млрд. грн. [3; с.6].
Бюджетний розпис зі збору ПДВ на 2010 р., доведений Мінфіном України, уперше за 4 роки виконано на 100,3%.

У січні-грудні 2011 року до загального фонду Державного бюджету України надійшло 265 822,6 млн грн. ПДВ з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) - 76 175,5 млн грн, ПДВ із ввезених на територію України товарів - 93 168,2 млн грн [4].

Так, якщо в 2010 р. середньомісячне надходження ПДВ становило понад 3 млрд. грн., то в 2011 р. — 6,1 млрд. грн. Виникає питання за рахунок чого вдвічі більше акумулюється ПД у дохідній частині держбюджету? А відповідь проста. Президент України дав доручення розпочати широкомасштабну роботу з детінізації економіки, і таку роботу розпочато. У березні податківці планували забезпечити надходження 6,6 млрд. грн. ПДВ, тоді як плановий показник, доведений Мінфіном України, становить 5,9 млрд. грн. Вдвічі сумліннішими підприємства не стали, але те, що саме завдяки виведенню їх із тіньового сектора покращується динаміка надходжень, — факт. Перевірки збиткових підприємств доводять ефективність роботи в цьому напрямі: кожне друге з них після закінчення перевірок перестало бути збитковим, а загальна сума задекларованих підприємствами збитків зменшилася на 7,3 млрд. грн [4].

Одним із основних нововведень Податкового кодексу України є запровадження механізму автоматичного відшкодування ПДВ сумлінним платникам. Це дасть можливість сформувати електронну базу платників податків, а також забезпечити електронне інформування платника про автоматичне бюджетне відшкодування, про допущені ним помилки при складанні декларації. 

Автоматичний порядок відшкодування ПДВ, передбачений ПКУ, значно спрощує процес такого відшкодування і скорочує його терміни. Так, з 1 березня 2011р. почала працювати система відбору заявок для автоматичного відшкодування ПДВ. Даний відбір здійснюється комп'ютером за критеріями, затвердженими новим Податковим кодексом [3].

Запровадження автоматичної системи відшкодування ПДВ дозволить податковим органам здійснювати таке відшкодування своєчасно сумлінним платникам, тобто швидко і без контакту з податковою службою. А також цей процес дасть змогу визначити коло платників, які мають сумнівну податкову історію, в результаті чого органи ДПС посилять роботу з такими платниками та процес перевірок декларацій з від’ємним значенням податку на додану вартість в законодавчо встановлені терміни.

Машина, що здійснює відбір платників для автоматичного відшкодування, є точнішою та принциповішою, ніж людина. Вона працює відповідно до заданих параметрів, тож податківець не має змоги втручатися в роботу комп'ютерної системи. Вже найближчим часом половина бюджетного ресурсу, призначеного для відшкодування, повертатиметься автоматично. Втім усе залежить від сумлінності суб'єктів господарювання. [3].

Протягом 2011 року відшкодовано ПДВ на суму 42 779,1 млн грн, у тому числі здійснено автоматичне відшкодування ПДВ 326 платникам на суму 15 797,2 млн грн, з них у грудні - 220 платникам на суму 1 973,7 млн грн [4].

Висновок. Отже, переваги автоматичного бюджетного відшкодування ПДВ за новим ПКУ незаперечні. Будемо сподіватися, що продовження інформативної та роз’яснювальної роботи з платниками, спрямованої на поступову відмову суб’єктів господарювання від використання непрозорого механізму формування сум бюджетного відшкодування ПДВ, застосування схем ухилення від оподаткування, сприятиме переходу до розширення переліку платників, що підлягають автоматичному відшкодуванню податку. 


Література:

1)     Податковий Кодекс України від 2 грудня 2010 року N 2755-VI : [Електронний ресурс ].- Режим доступу : http://zakon.rada.gov.ua/

2)     Германова О. Автоматичному відшкодуванню - бути! // Вісник податкової служби України. -2011.-№11.-С.З-4.

3)     Віталій Захарченко Усі хто бажає отримати відшкодування ПДВ мають досконало знати умови автоматичного його повернення та прямувати до них: [Електронний ресурс].- Режим доступу: http://www.sta.gov.ua./control/uk/publish/article?art_id=321314&cat_id=90622

4)     Лапшин Ю. Податок на додану вартість: позитивні тенденції // Вісник податкової служби України. - 2011. - №11. - С. 6 - 7.

5)     Кулик П.Л. Податок на додану вартість в умовах інтеграції України до ЄС [Текст] // Збірник наукових праць НУДПСУ. – 2010. - №1. – С. 180-185.