Кошель Г.В.

Керівник:Мелентьєва О.В.,асистент

Донецький національний університет економіки

і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

Система управління ризиками інвестиційного проекту

     Становлення і розвиток банка в умовах ринкової економіки ставить перед кожним суб’єктом господарювання питання розширення кола діяльності, яке можливе за рахунок реалізації інвестиційних проектів і програм. Однак у кожному випадку специфіка ринкового механізму така, що жоден інвестиційний проект не може бути ефективним без впровадження докладно розробленої системи управління ризиками, які виникають під час здійснення реальних капіталовкладень в економіку зарубіжної країни.

    Дослідженням проблем системи управління ризиками інвестиційних проектів вивчали:  Ковтун Н.В., Бардиш Г.О., Ковальов В.В., Пересада А.А., Румянцева Г., Хопчан В. Вони зробили значний внесок у розробку та наукове обґрунтування систем ризик-менеджменту, розв’язання проблем реальних капіталовкладень.

    Метою статті є розробка комплексної системи ідентифікації, аналізу та управління ризиками інвестиційних проектів. Об’єктом дослідження є процес реалізації інвестиційних проектів в банках в умовах невизначеності. Предметом дослідження є ризики реальних капітальних вкладень та методи управління ними.

    Інвестиційне проектування здійснюється зазвичай в умовах невизначеності, яка є об’єктивним явищем. Стосовно реалізації інвестиційного проекту невизначеність являє собою стан неоднозначності розвитку конкретних подій у майбутньому, який може як позитивно, так і негативно вплинути на ефективність реалізації проекту. Зовнішнім проявом невизначеності є ризик, під яким розуміється „небезпека несприятливого результату” [1], «нестабільність, невпевненість у майбутньому» [2].

    Подолати негативні наслідки впливу ризиків на ефективність інвестиційного проекту покликана система інвестиційного ризик-менеджменту, яка в свою чергу є однією із найважливіших складових комплексної системи управління інвестиційним проектом.

    Для оцінки міри впливу ризику необхідно насамперед виявити досліджуваний ризик, природу його походження, його сутність та ступінь залежності від внутрішнього середовища компанії. З цієї точки зору доцільно виділити наступні складові інвестиційного ризику.

    Інституційні ризики відносяться до ризиків зовнішнього впливу на проект і практично не залежать від діяльності підприємства зі створення інвестиційного проекту.

Функціональні ризики мають високий ступінь залежності від діяльності самого підприємства.

До інших видів ризиків належать стихійні лиха та інші „форс-мажорні” обставини, що призводять до втрати як частини очікуваного доходу за проектом, так і до втрати активів компанії. Таким чином, на етапі виявлення ризиків інвестиційного проекту необхідно систематизувати усю сукупність ризиків за ступенем залежності від внутрішнього середовища компанії, мірою небезпечності та можливістю регулювання.

    Необхідно зазначити, що існуючі сьогодні загально визначені методичні підходи до аналізу та урахування впливу ризиків мають істотні недоліки. Так, перш за все вони можуть застосовуватися для аналізу короткострокових інвестиційних проектів, проектів із заздалегідь визначеним ступенем ризику, чи для проектів, які реалізуються у рамках олігополістичного чи монополістичного ринків (метод „дерева рішень”), суб’єктивність припущень (метод експертних оцінок), неможливість використання при відсутності відповідного інструментарію та програмного забезпечення (метод імітаційного моделювання „Монте-Карло”). Тому для аналізу та оцінки, а найголовніше – урахування рівня ризику для довгострокових інвестиційних проектів – доцільно застосовувати метод урахування ризику в дисконтній ставці (RADR) [3].

        Наступним етапом у процесі управління ризиками інвестиційного проекту є контроль ризиків, значення якого полягає в тому, щоб досягти максимально можливої віддачі за рахунок мінімальних витрат шляхом утримання, передачі, мінімізації і уникнення ризиків. На основі контролю ризиків система управління ризиками формує стратегію діяльності щодо інвестиційних проектів, яка передбачає взаємодію двох складових: контролю над ризиками та фінансування ризиків.

    Підсистема контролю ризиків включає перш за все засоби їх уникнення – організаційні, технічні, кадрові, інформаційні та інші заходи, спрямовані на зниження чи запобігання вірогідності виникнення проектних ризиків. Такі заходи здійснюються на основі спеціальних планів і програм, які повинні бути постійною функціональною діяльністю з управління проектом на всіх фазах проектного циклу. Заходи з мінімізації стосуються перш за все наслідків ризику, тобто вже заподіяної шкоди.

    Не менш важливою складовою запобігання ризикам інвестиційних проектів є їх фінансування, що найчастіше здійснюється у вигляді трансферту та самофінансування.

    Самофінансування як необхідна складова системи ризик-менеджменту ґрунтується на тезі про необхідність мати додаткові тимчасово вивільнені кошти, які можна спрямувати на покриття наслідків чи запобігання ризикам під час здійснення інвестиційних проектів.

     Таким чином, сучасні процеси, пов’язані зі  створенням і реалізацією інвестиційних проектів, супроводжуються деякими елементами невизначеності подій, пов’язаних з проектом. Тому при створенні проекту необхідно вивчати і досліджувати ризик та невизначеність. Кожен проект, особливо виробничий – явище високо ризикове. Це зумовлено і необхідністю урахування часового періоду, оскільки здійснення витрат відбувається сьогодні, а отримання вигод – через певний період часу. Саме тому інвестор повинен вже сьогодні оцінити ті вигоди, які він може отримати у майбутньому. Усі ризики, що супроводжують створення і реалізацію інвестиційних проектів, пов’язані з недостатньо надійною і кількісно незначною інформацією, на основі якої розробляється проект. Тому точний прогноз здійснення інвестиційного проекту неможливий. Однак існують методи і засоби, за допомогою яких можна описати сценарії та можливі варіанти розвитку подій. На цій основі для кожного з них можливо розробити відповідні інструменти, що дозволять мінімізувати, а то й уникнути ризиків. Саме для цього компанія повинна розробити та застосовувати комплексну систему управління ризиками інвестиційного проекту.

Література:

1.     Аспекти управління ризиками інвестиційних проектів та обґрунтування їх ефективності// www.library.tane.edu.ua/images/nauk-vudannya – 14.07.2009

2.     Фінансовий механізм як складова управління ризиковістю інвестиційного проекту// www.library.tane.edu.ua/images/nauk-vudannya – 28.12.2010

3.     Щербак А.В. Інвестиційний аналіз в умовах невизначеності грошових потоків// „Фінанси України” – 2010-. - № 11. – с.61-70