Економічні науки / 4.Інвестиційна діяльність і фондові ринки

к.е.н., доцент Поліщук О.А., Оцупок Є.В., Дорошенко Н.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Інвестиційна діяльність КОМЕРЦІЙНИХ банків

в УкраїнІ

 

Проблема формування джерел інвестиційної діяль­ності в Україні нині надзвичайно актуальна і посилю­ється гострою потребою в інвестиційних ресурсах для подолання наслідків кризи, подальшої структурної ко­рекції економіки. Недоінвестування реального сектору економіки України вимагає зосередження уваги на ана­лізі проблем та можливостей ужити стратегічних захо­дів, які спрямовуватимуться на збалансування еконо­міки, реабілітацію фінансового сектору та здійснення ключових інвестиції в інфраструктуру. Створення під­валин для відродження економіки через інвестиційну діяльність та залучення інвестиційних ресурсів потре­бує насамперед підтримки банківської системи.

Теоретичні, методологічні й методичні аспекти банківського інвестування у фінансові активи відображені в роботах провідних вітчизняних учених у галузі банківської справи І.А. Бланка, О.Д. Вовчак, О.В. Дзюблюка, А.М. Мороза, Б.Л. Луціва, А.А. Пересади, Б.І. Пшика, С.К. Реверчука, Л.О. Примостки, М.І. Савлука, Р.І. Тиркала та ін. Слід відзначити праці відомих зарубіжних авторів І.Т. Балабанової, Дж. Бейлі, М. Біргхема, Л. Гітмана, Б. Едварда, О.І. Лаврушина, Г. Марковіца, Я.М. Міркіна, П. Роуза, Дж. Сінкі, В.М. Усоскіна, та багатьох інших, як досліджували проблеми діяльності банків у сфері фінансових інвестицій.

Ураховуючи, що банки є найбільш розвинутою і активною складовою фінансової систе­ми, метою дослідження є обґрунтування особливої ролі та їхнього місця в активізації інвестиційної ді­яльності вітчизняних підприємств на тлі світової фі­нансової кризи.

Проблема залучен­ня коштів банків для інвестування економіки України вимагає всебічного аналізу та усвідомлення умов, які характеризують інвестиційну діяльність банківських установ. Розвиток банківської системи України зага­лом і кожного банку зокрема визначається загальним розвитком економіки, але й не слід забувати, що бан­ківський сектор також має потужний вплив на поточ­ний стан економіки країни.

Участь банків в інвестиційному процесі може здійснюватися за двома напрямами:

- за допомогою механізмів фондового ринку;

- за допомогою механізмів середнього та довгострокового кредитування.

Комерційні банки в своїй інвестиційній діяльності повинні мати тісний контакт з підприємствами. У випадку створення нового підприємства заснування його можливе за допомогою банківського капіталу як в рамках фінансово-промислових груп, так і поза ними. Фінансово-промисловими групами вважаються ті організації та структури, які утворюються шляхом об'єднання промислового і фінансового капіталів. Згідно з чинним  Податковим кодексом в Україні банкам заборонено виступати в ролі головного підприємства [2].

Комерційний банк може брати участь у санації підприємства: він дає кошти підприємству, натомість одержує його цінні папери. Також можлива і передача державної частки капіталів підприємства в довірче управління банку, замість чого банк зобов'язується інвестувати певну суму коштів у це підприємство.

На сьогодняшній день більша частина інвестицій являє собою надання кредитів в поточну діяльність позичальників. Але, наприклад, станом на 01 січня 2011 року частка кредитів в інвестиційну дільність була лише 9,9 % від загального кредитно-інвестиційного портфелю.

Причинами такого низького показника є наступні чинники:

-         зовнішні;

-         внутрібанківські.

До перших слід віднести високий рівень інфляції в економіці, недовіру клієнтів до банківської системи, низьку кількість платоспроможних позичальників та недосконалість законодавства.

До внутрібанківських чинників належать: недостатність ресурсів, підвищення відсоткових ставок за кредитами, завищені вимоги банків щодо забезпеченості кредитів.

До кредитного інвестування слід віднести мікрокредитування, іпотечні кредити, лізингове кредитування, проектне фінансування та багато інших. Вагоме місце в реалізації стратегії переходу від теперішньої моделі розвитку економіки до моделі, орієнтованої на інноваційний розвиток, займає довгострокове інвестиційне кредитування. Але частка інвестиційних кредитів в загальному обсязі кредитного портфелю банків в Україні ще дуже низька.

Отже, роль банків в інвестиційному забезпеченні діяльності суб'єктів господарювання полягає в тому, що банки виступають головним джерелом мобілізації значних коштів, необхідних для інвестицій, модерні­зацій виробництва.  Отримані в такий спосіб ресурси використовуються для інвестування реального сек­тору економіки шляхом «переливання» коштів у най­більш привабливі та перспективні, з інвестиційного погляду, галузі народного господарства.

 

Література:

1.                 Податковий кодекс України: Закон України від 02.12.2010 року №2755 зі змінами та доповненнями від 24.11.2011 року.

2.                 Пересада А. А., Майорова Т. В. Управління банківськими інвестиціями: Монографія. - К.: КНЕУ, 2009. - 388 с.

3.                 Смовженко Т. Проблеми і перспективи розвитку банківської системи в умовах євроінтеграції Украї­ни. Організаційний аспект / Т. Смовженко, О. Другов // Вісник НБУ. - 2011. - № 11. - С. 34-37.

4.                 Черевик Н. В. Діяльність інвестиційних банків в Україні: проблеми та перспективи розвитку // Економіка України. – 2011. - №10. – с.68-74.