Економічні науки/6. Маркетинг та менеджмент

 

К.е.н. Хацер Максим Володимирович

Запорізький інститут економіки та інформаційних технологій, Україна

Удосконалення передачі права управління державною власністю в Україні

 

Велика кількість підприємств, що залишається у державній власності, не дозволяє ефективно ними управляти. Тому, за таких умов, необхідно використовувати два механізми управління державною власністю:

       довірче управління;

       стратегічні альянси з активними приватними власниками.

Сутність довірчого управління полягає у передачі права управляти державною власністю, пакетами акцій (паями, частками) держави у статутних капіталах суб’єктів господарювання професійним менеджерам, що отримують за роботу винагороду.

Визначення такого менеджера повинно відбуватись на конкурсах. При чому, до конкурсу необхідно допускати юридичних осіб, або фізичних осіб, що зареєстровані приватними підприємцями.

На конкурс особи, що бажають виконувати дану роботу повинні представити:

       документи, що підтверджують їх реєстрацію як юридичної особи або приватного підприємця;

       довідку з податкової інспекції;

       заяву на участь у конкурсі;

       дані про себе з наведенням досвіду роботи у даній сфері;

       конкурсну пропозицію.

Конкурсна пропозиція, що подається повинна включати: програму діяльності менеджера по виконанню завдання, яке ставиться перед ним державою у рамках конкурсу; розмір винагороди та компенсацію витрат менеджера.

До обов’язків менеджера, що буде здійснювати довірче управління повинні входити:

       підвищувати ефективність фінансово – господарської діяльності суб’єкта господарювання;

       відстоювати інтереси держави перед іншими суб’єктами корпоративних відносин, особливо коли держава разом з приватними власниками є співвласником підприємства;

       контролювати порядок та розмір перерахування дивідендів до державного бюджету;

       контролювати дотримання корпоративних прав держави;

       не допускати зниження курсової вартості акцій підприємства;

       забезпечити дотримання платіжної дисципліни на підприємстві, особливо по сплаті податків та заробітної платні робітникам;

       забезпечити надання любих документів та даних про свою діяльність в якості менеджера по довірчому управлінню не пізніше 15 днів з дати отримання запиту засновника управління або уповноважених ним органів.

Виплата винагороди та компенсація витрат менеджеру, що здійснює довірче управління повинна здійснюватись у строки перерахування дивідендів до державного бюджету шляхом перерахування відповідних коштів на його рахунок, що вказаний у договорі на довірче управління.

Однак, не завжди робота менеджера з довірчого управління може принести найбільший зиск державі, як власнику та суб’єкту корпоративних відносин. Коли на підприємстві є активний власник окрім держави, то кращим буде його залучення до управління державною власністю. Стратегічний альянс держави з активним власником має наступні переваги:

1.                     Активний власник має найбільший інтерес в збережені та збільшенні майна і прибутковості суб’єкта господарювання.

2.                     Активний власник має власний інтерес у контролі за витратами, що не потребує додаткового контролю з боку держави.

3.                     В якості винагороди за ефективну працю для активного власника можна запропонувати опціон на викуп державної частки на підприємстві а не грошову винагороду.

Однак, з іншої сторони необхідно створити умови, коли активному власнику буде доцільніше співпрацювати з державою у якості партнера та менеджера її власності, а не отримувати державну власність за рахунок розмивання державних пакетів акцій або процедури банкрутства.

У подальшому, автор вважає за доцільне, більш детально висвітлити та запропонувати вирішення проблем відбору менеджерів з довірчого управління державною власністю, ефективної співпраці держави з активними власниками суб’єктів господарювання.