МІЖНАРОДНИЙ МАРКЕТИНГ: ЙОГО ОСОБЛИВОСТІ

Вінницький національний аграрний університет

Драчук Ю.П.

Науковий керівник: Мамалига С.В., ст. викладач

У статті визначено сутність міжнародного маркетингу, розглянуто класифікацію типів та основні завдання служби міжнародного маркетингу.

Ключові слова: міжнародний маркетинг, експорт, суб’єкт міжнародного маркетингу.

Актуальність проблеми. У зв'язку із зростаючою інтернаціоналізацією виробництва і посиленням міжнародної взаємозалежності держав на світовому ринку великого значення набуває міжнародний маркетинг.

Міжнародний маркетинг слід розглядати як складову всієї системи знань у галузі маркетингу. Його генетичною основою є чинники просторового й географічного порядку, які пов'язані з діяльністю підприємств на ринках інших країн. Він ніби доповнює національно-державний, "домашній" маркетинг.

Аналіз останніх досліджень. Дослідженню питань міжнародного маркетингу присвячена значна кількість робіт вітчизняних, та іноземних авторів А.В. Азарян, А.Ф. Павленко, А. Кредісов, Т.М. Циганкова та багато інших науковців.

      Мета роботи полягає в дослідженні сутності міжнародного маркетингу, охарактеризувати основні його типи, що використовуються при виході фірми на світовий ринок.

      Викладення основного матеріалу досліджень. Міжнародний маркетинг історично виник як розширення положень класичного маркетингу, тому успадкував від нього принципи здійснення, інструментарій та усвідомлення цілей діяльності. Будь-яка експортна маркетингова програма починається з проведення експортного діагностування (SWOT-аналізу) та розробки комплексу маркетингу (рис. 1), що містить інформацію про продукт, потенційного покупця, цінову політику, систему розподілення та засоби просування товару на ринку. Розробка такої програми вимагає проведення специфічних досліджень, в ході яких реалізуються основні функції маркетингу: дослідження ринків, сегментація, вивчення поведінки потенційного споживача, розробка стратегії позиціонування та просування товару чи послуги (заходи з формування попиту та стимулювання збуту)[3].

Рис.1. Комплекс маркетингу

Міжнародний маркетинг може бути охарактеризований як маркетинг на зовнішніх ринках. Вся робота з маркетингу, орієнтована на зарубіжні інтереси фірми, належить саме до його сфери. Міжнародний маркетинг - це маркетинг товарів і послуг за межами країни, де знаходиться організація.

 Поняття "міжнародний маркетинг" слід відрізняти від поняття "експорт". Традиційний експорт полягає в тому, що вітчизняні виробники обмежуються поставкою своєї продукції фірмам іншої країни, тобто імпортерам. Постачальників не турбує або ж мало турбує те, що з їхньою продукцією відбувається, наскільки задоволені нею споживачі. Якщо ж мова йде про міжнародний маркетинг, то він передбачає систематичну, планомірну та активну обробку міжнародних ринків на різних ступенях просування до покупця [1].

       До суб’єктів міжнародного маркетингу належать:

*       транснаціональні корпорації (у виробничій сфері та сфері послуг),

*       глобальні компанії,

*       експортери,

*       імпортери [2].

 

 

Існують такі види міжнародного маркетингу:

Рис.2. Класифікація типів міжнародного маркетингу

Виходячи на міжнародний ринок, фірмам необхідно проводити глибокі маркетингові дослідження і враховувати особливості економічного середовища, політико-правового середовища, культурного середовища. Основні завдання служби міжнародного маркетингу :

1)     вивчення середовища міжнародного маркетингу (споживачі, конкуренти, правові норми, звичаї, традиції, прийняті норми діяльності, реклама, розміщення тощо);

2)     обґрунтування доцільності виходу на зовнішній ринок (сьогоднішні можливості, переваги в перспективі);

3)     визначення та вивчення конкретних ринків, на які планується вихід;

4)     розробка методів зовнішньоекономічної діяльності та відповідної її організації;     

5)     формування служби маркетингу.

      В Україні існує Торгово-промислова палата – неурядова організація підприємців (юридичних осіб), яка покликана захищати їх інтереси, сприяти розвитку економіки та міжнародних економічних зв'язків. Секція маркетингу при палаті, зокрема, розв'язує такі завдання:

-         вивчення зарубіжного досвіду в галузі виробництва і збуту на зовнішніх ринках;

-         сприяння підприємствам у вивченні технічного інструментарію міжнародного маркетингу;

-         надання методичної та практичної допомоги підприємствам у практичному використанні елементів маркетингової діяльності [3].

З метою вдосконалення маркетингової діяльності навесні 1993 р. створено Український державний науково-дослідний інститут маркетингу та зовнішньоекономічної інформації.

Висновки. Маркетинг в сьогоденні здійснюється в умовах набагато більш жорсткої конкуренції, ніж в минулому. До того ж змінюються не лише економічні фактори, що зумовлені інтернаціоналізацією світового господарства та зростанням кількості фірм-конкурентів. Насамперед змінюються споживачі. Вони стають більш вибагливими та висувають нові й нові вимоги до продуктів та послуг, які мають задовольняти їх потреби. Треба бути готовим до того, що продукт, з яким фірма виходить на міжнародний ринок має задовольняти потреби різних груп споживачів та з самого початку свого життєвого циклу мати глобальну природу. Тільки глобальна орієнтація маркетингу дозволить сучасним українським компаніям виживати та конкурувати в жорстких умовах міжнародного ринку.

Література.

          1. Головкіна Н. Теоретичні аспекти міжнародного маркетингу// Маркетинг в Україні.-  2007р. - №4.-  С.9.

          2. Гончарук Я. А., Павленко А. Ф., Скибінський С. В. Маркетинг: Навч. посібник — К.: КНЕУ, 2004. — 391с.

          3.  Циганкова Т.М. Міжнародний маркетинг: теоретичні моделі та бізнес-технології // Т.М. Циганкова. – К.: КНЕУ, 2004. – 400 с.