Экономические науки/7. Учет и аудит

Студентка 5 курсу Слюсар І. О.

Науковий керівник к.е.н., доцент Тесленко Т.І.

Національний університет державної податкової служби України

 Напрями вирішення проблем формування облікової політики України

 

В сучасних умовах господарювання одним з найважливіших питань побудови системи бухгалтерського обліку на кожному підприємстві є формування облікової політики. Виникнення даного поняття в вітчизняній практиці пов’язане із змінами в системі економічних відносин, що зумовили необхідність реформування бухгалтерського обліку в Україні, його пристосування до нових умов господарювання та процесами трансформації бухгалтерського обліку відповідно до міжнародних стандартів. Облікова політика підприємства - це застосування обраних підприємством методів бухгалтерського обліку, з метою здійснення фінансово-господарських цілей  підприємства, які грунтуються на принципах бухгалтерського обліку.

Під час проведеного дослідження було з’ясовано, що сьогодні формування облікової політики на підприємствах України має низку проблем, які виникають вже на самому початку роботи над обліковою політикою, а саме при визначенні пріоритетних напрямків побудови бухгалтерського обліку. Основними можна назвати наступні:

1. Плутанина при розробці облікової політики, яку породжує її законодавче визначення подане у ст. 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» [5], при цьому жодним нормативним документом (окрім П(С)БО 1 [3], де згадуються принципи оцінки статей звітності, через розкриття яких має розкриватися облікова політика) не конкретизовано сутність зазначених принципів, методів і процедур облікової політики. Відповідно до цього кожен науковець і кожен  бухгалтер, може встановлювати їх склад покдаючись на власний розсуд [8].

2.   На сьогоднішній день в Україні не існує єдиного нормативного документу, яким би було врегульовано зміст облікової політики, порядок її оформлення, затвердження та внесення змін. Так, з  цього питання Міністерством фінансів України було видано лист «Про облікову політику» [6], але серйозних методичних рекомендацій, окрім загальних положень та неповного переліку елементів  облікової політики для стандартів, чинних на момент видання згаданого листа, він не містить. В той же час, окремі аспекти питання зміни облікової політики висвітлені в різних нормативних документах: Законі України «Про  бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» [5], П(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності» [3], П(С)БО 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах» [4], але їх положення узгоджуються не повною мірою [8].

3. Єдиним нормативним обліковим документом,  в якому міститься згадка про облікові оцінки та розкривається механізм їх зміни є П(С)БО 6 [4], але прикладів таких оцінок стандарт не містить, що погіршує його практичну значущість [8].

4. Не лише серед фахівців, але  і в наукових колах відсутня чітка спрямованість поглядів вчених щодо змісту облікової політики, необхідного ступеня деталізації її положень, організаційних моментів [8].

5. В силу відсутності вимоги до типу документу для  фіксації облікової політики підприємства, чіткої визначеності його змісту, на практиці має місце формальний підхід до його розробки  або взагалі відсутність документу щодо облікової політики [8].

6. Недостатня  інформованість  користувачів  фінансової  інформації  про  нові  методи обліку  потребує  додаткового  обґрунтування  доказів  щодо  правильності  використання принципів та методів обліку.

На  думку  працівників  облікових  служб,  створення  облікової  політики  на підприємстві є дуже трудомістким і відповідальним процесом. Адже підприємству не один рік доведеться працювати і враховувати свої активи і зобов’язання згідно з розробленою  ними  обліковою  політикою, що в свою чергу вимагає  від  підприємства  більш відповідального підходу до розробки облікової політики, яка буде відповідати специфіці його роботи [7].

Тому, на основі проаналізованих проблем, основними шляхами вирішення проблем, пов’язаних з обліковою політикою можуть стати: формування облікової політики поетапно; удосконалення облікової політики та приведення її у відповідність згідно з чинним законодавством, яке  змінюється та бізнесовими процесами; підвищення якості облікової політики по таких критеріях як економічна доцільність, повнота, неупередженість облікової політики, несуперечливість законодавчій базі, раціональність методів обліку, відповідність цілям компанії та автоматизації  обліку [1]; постійне здійснення керівництвом контролю  за  дотриманням облікової політики; підготовка фахівців з обліку, а також формування оновленого способу мислення бухгалтерів, щодо розробки облікової політики, який спирався б не лише на податкові,  а  й на управлінські,  стратегічні,  загальноринкові облікові потреби господарюючих суб’єктів [2].

         Підсумовуючи вище сказане, можна зробити слідуючий висновок: формування облікової політики є непростим процесом, що вимагає наявність організаційних, технічних можливостей при розробці облікової політики та який не закінчується після затвердження Наказу про облікову політику, а продовжується аж до моменту припинення діяльності підприємства. Тому провідною задачею підприємства на сьогоднішній момент є забезпечення обґрунтованих положень облікової політики, а з боку законодавця – надання дієвої допомоги суб’єктам господарювання у її розробці.

Література:

1.        Бондаренко О. М.  Проблеми формування облікової політики. Напрямки

її удосконалення / О. М. Бондаренко, М. П. Білан / [Електронний ресурс] / Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського. – Режим доступу : www.nbuv.gov.ua

2.      Патарідзе-Вишинська М. В. Облікова політика: теорія і практика / М. В.

Патарідзе-Вишинська [Електронний ресурс] / Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського. – Режим доступу:  www.nbuv.gov.ua

3.      Положення (стандарти) бухгалтерського обліку №1 «Загальні вимоги до

фінансової звітності» : наказ Міністерства фінансів України від 31 березня 1999 р. № 87 [Електронний ресурс] / Верховна Рада України. – Режим доступу : http://zakon.rada.gov.ua

4.      Положення (стандарти) бухгалтерського обліку №6 «Виправлення поми-

лок і зміни уфінансових звітах» : наказ Міністерства фінансів України від 28.05.1999  № 137 [Електронний ресурс] / Верховна Рада України. – Режим доступу : http://zakon.rada.gov.ua

5.     Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні : закон Украї-

ни від 16 липня 1999 р. № 996 - ХІY із змінами та доповненнями [Електронний ресурс] / Верховна Рада України. – Режим доступу : http://zakon.rada.gov.ua

6.      Про облікову політику : лист Міністерства фінансів України № 31 від

21.12.2005 [Електронний ресурс] / Міністерство фінансів України. – Режим доступу : http://www.minfin.gov.uа

7.      Рожелюк В. М. Шляхи вирішення проблем формування облікової політи-

ки підприємства / В. М. Рожелюк, С. В. Питель / [Електронний ресурс] / Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського. – Режим доступу : www.nbuv.gov.ua

8.        Хоменко Ю. О. Організація облікової політики в Україні: проблеми

гармонізації / Ю. О. Хоменко / Вісник Української академії банківської справи. – 2010. – № 1 (28). – С. 14–18.