Короленко Т.В., Бровко О.Т.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Сутність інтернет-магазину та майбутнє за ним

Сфера електронної комерції в Україні на сьогодні знаходиться на етапі розвитку. Про це свідчить відкриття багатьох інтернет-магазинів в українському сегменті мережі. Дане поняття в нашій країні зявилося не так давно, тому має свої переваги і недоліки.

Проблему розвитку інтернет-магазину, його позитивні і негативні сторони висвітлили у своїх працях ряд авторів: Дідківський М.І., Куцик П.О., Гура Н.О. тощо.

Метою дослідження є розкриття проблеми розповсюдження інтернет-магазинів на території України та використання їх в майбутньому. Відповідно до мети дослідження були поставлені і вирішені наступні завдання:

-         визначити сутність поняття «інтернет-магазин»;

-         охарактеризувати переваги та недоліки інтернет-магазину;

-         вказати особливості роботи інтернет-магазину;

-         визначити інтернет-магазини в Україні, що користуються популярністю та довірою.

Інтернет-магазин — це місце (адреса) в Інтернеті, де підприємство рекламує і продає товари або послуги іншим користувачам мережі по всьому світі. З погляду просування товарів і послуг, знайомства з ними потенційних покупців, електронні магазини виконують ті самі функції, що і звичайні види реклами.

 Однак на відміну від них електронний магазин не припиняє діяльності після того, як до нього втрачає інтерес споживач. Він буде працювати незалежно ні від чого, надаючи свої послуги стільки часу, скільки цього бажає його власник, не обмежуючи відвідувачів часом перегляду.

Порівняно зі звичайним магазином, електронний має багато переваг. Відкривши електронний магазин, підприємство зможе: 1) збільшити обсяг продажу; 2) розширити ринок збуту; 3) зменшити реалізаційні витрати; 4) випередити конкурентів; 5) торгувати з іншими країнами; 6) працювати цілодобово; 7) мати декілька не пов’язаних між собою проектів; 8) конкурувати на рівних із корпораціями-гігантами; 9) перевірити свій бізнес-задум без особливих витрат; 10) поліпшити зв’язки з громадськістю; 11) забезпечити вищий рівень сервісу для покупців; 12) забезпечити єдиний банк даних для свого персоналу тощо.

Разом з тим, інтернет-магазини, крім очевидних переваг, мають також низку недоліків, повязаних не з властивостями мережі, а з відносною нерозвиненістю самих електронних магазинів. Основні недоліки такі:

- «ВІТРУАЛЬНІСТЬ» ТОВАРУ - у таких магазинах не можна відчути на дотик товар руками, оглянути і ретельно вивчити. Це дуже серйозний недолік тому, що багато споживачів не схильні купувати товар, не ознайомившись з ним «ближче»;

- ВІДСУТНІСТЬ СПІЛКУВАННЯ - ніяка електронна інформація не зможе замінити «живого» спілкування, коли потрібна порада, психологічна підтримка.

- КРЕДИТНІ КАРТКИ - переважна більшість продажів в Інтернеті здійснюється за допомогою кредитних карток типу VISA або MasterCard, що робить недоступним придбання товарів в електронних магазинах потенційними клієнтами, які не мають таких карток;

- МОВНИЙ БАР’ЄР - «державною» мовою Інтернету є англійська, тому її незнання позбавляє користувачів можливості відвідувати більшість електронних магазинів.

- КУЛЬТУРНІ ВІДМІННОСТІ - відвідувачі електронних магазинів знаходяться «в себе вдома», у своїй країні, а тому можуть вимагати дотримання деяких правил з боку бізнесменів, які пропонують такий сервіс.

- ОБМЕЖЕННЯ НА ЕКСПОРТ/ІМПОРТ - насправді торгівля з закордонними країнами може виявитися не такою вже і легкою з огляду на існуючі тарифні та нетарифні перешкоди.

         В Україні є багато інтернет-магазинів, що користуються популярністю та довірою покупців, і ось деякі з них:

1) Rozetka.ua або Rozetka.com.ua – найбільш популярний магазин електроніки та побутової техніки в Україні. Представництва цього магазину є майже в кожному місті країни, доставка безкоштовна, замовлення здійснюється як через інтернет, так і по телефону, величезний асортимент товарів, постійні новинки, співвідношення ціни та сервісу.

2)  www.auction.ua – інтернет-аукціон, що об’єднує в собі і магазин і дошку оголошень і акціон. Тут можна знайти все – від сувенірів до техніки. В цьому «магазині» можливо продавати і купляти будь-які товари, навіть використані (б/в) в будь-який час доби незалежно від місця перебування.

3) http://cyfra.com.ua – магазин, що реалізує мобільні телефони, комп’ютери, монітори, смартфони, телевізори і т.д. Цей інтернет-магазин спеціалізується на продажі портативної техніки та її аксесуарів. Діє по всій Україні, гнучкі системи знижок, різноманітні акції.

4) http://matrix.ua – ще один інтернет-магазин, що реалізує фотопродукцію і аксесуари, компютери, нотбуки, мобільні телефони, офісну техніку і т.д.

5) http://extremstyle.ua –магазин, що реалізує спортивний інвентар. Одяг, лижі, байки, тренажери, штанги, степпери – все, що завгодно можна замовити як по телефону, так і на сайті.

6) www.bookclub.ua – популярний книжковий клуб в інтернеті, де можна замовити цікаву книгу, побачити новинки, обговорити друковані продукти на форумі.

 На сьогодні в Україні мережа інтернет-магазинів широко розповсюджується і залучає до себе велику кількість клієнтів. Вона має свої переваги:

-         не треба нікуди їхати, стояти в пробках, витрачати час на дорогу і гроші на паливо, намотувати кілометри після гіпермаркетів у пошуках потрібного товару, стояти в чергах. Людина сидить у своєму комфортному кріслі - удома або в офісі - з чашкою чаю, відкриває інтернет-магазин і замовляє товар;

-         доставка товару додому або в офіс. Коли замовлення прийняте магазином, товар висилається тим способом, який вибрав клієнт. Найзручніший варіант - це доставки товару додому або в офіс, але це частіше торкається столиці і великих обласних центрів. Частіше, товар забирається із складу перевізника, на пошті або в місцевому представництві, яке повинне купити;

-         Оплата. Найчастіше, товар оплачується при отриманні на складі перевізника або на пошті готівкою. Безготівкова оплата передбачає передоплату і підтвердження факту оплати, методом відправки сканованої  квитанції електронною поштою. Також, в інтернет-магазинах практикується оплата електронними грошима Web-Money т.д. і, звичайно, кредитними картками, інтернет-картами, але такі способи використовуються не так часто.

     До недоліків Інтернет-послуг стосовно покупок, звичайно, відносять неможливість доторкнутися до товару чи потримати його в руках. Продавці намагаються компенсувати ці незручності для покупців, розміщуючи фотографії та надаючи детальні описи різновидів продукції.

Таким чином, електронний бізнес в нашій країні поки що відстає за обсягом операцій від традиційних для зовнішньоекономічної діяльності угод за телефонною домовленістю та торгівлі за каталогом, проте це відставання з кожним днем стає все меншим.

Література:

1.     Дідківський М.І. Зовнішньоекономічна діяльність: Навчальний посібник / К.: Знання, 2006. – 462 с.

2.     http://blog.e-project.com.ua/archives/491