Економічні науки /7. Облік та аудит

Федорець М.Г., доц. Гевлич Л.Л.

Донецький національний університет, Україна

Особливості обліку гуманітарної допомоги у бюджетних установах

 

Цікавим та доволі актуальним для бюджетних установ є питання бухгалтерського обліку гуманітарної допомоги та відображення інформації про неї у звітності установ. Організації часто отримують гуманітарну допомогу у вигляді запасів – медикаментів, продуктів харчування, що пов'язано із самою сутністю поняття гуманітарної допомоги як засобу ліквідації надзвичайного стану, зокрема, стихійного лиха, аварій, епідемій, екологічних, техногенних та інших катастроф, що створюють загрозу для життя і здоров'я населення. Тож вирішення проблем, з якими зіштовхуються бухгалтери бюджетних установ при обліку гуманітарної допомоги у вигляді запасів, є досить актуальним.

Вивченням теоретичного обґрунтування та методології обліку гуманітарної допомоги займалися такі науковці, як В.І. Голіков, І.А. Сімченко, Т.В. Канаєва та ін. Однак в обліковій практиці наразі залишається нерозуміння засад відображення подібних операцій, що робить тему дослідження актуальною.

Мета статті полягає в дослідженні організації первинного та аналітичного обліку гуманітарної допомоги в бюджетних установах з точки зору вирішення проблем, що виникають.

Бухгалтерам отримувачів гуманітарної допомоги треба мати на увазі, що в разі порушення вимог щодо обліку її отримання та цільового використання вона вважається використаною не за цільовим призначенням, а це призводить до необхідності її обліку в якості доходу та відповідного оподаткування. Тому визначення вимог щодо відображення гуманітарної допомоги є важливим обліковим завданням, а критичний їх аналіз з точки зору раціональності та доцільності допоможе у підвищенні ефективності бюджетного обліку.

У Законі України від 22.10.99 р. №1192-XIV «Про гуманітарну допомогу» такою вважається цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами з гуманних мотивів [1].

Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об'єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог статті 4 Закону України «Про благодійництво та благодійні організації».

Підставою для облікового відображення гуманітарної допомоги в Україні є письмова згода отримувача.

Питаннями гуманітарної допомоги в Україні займаються на державному рівні – Комісія з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України, на місцевому - комісії з питань гуманітарної допомоги при Раді міністрів Автономної Республіки Крим та при обласних, Київській та Севастопольській міських державних адміністраціях [1].

Гуманітарна допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, у грошовій або натуральній формі, яка надається, ввозиться, пересилається в Україну, звільняється від оподаткування. Але, якщо такі кошти або товари (роботи, послуги) було використано не за цільовим призначенням, вони вважаються доходом і оподатковуються відповідно до законодавства України.

Гуманітарна допомога у вигляді іноземної валюти, що зараховується на рахунок в іноземній валюті отримувача, не підлягає обов'язковому продажу на міжбанківському валютному ринку і має бути використана виключно за цільовим призначенням. Крім цього, гуманітарна допомога у вигляді іноземної валюти не підлягає списанню у безспірному порядку з рахунків в іноземній валюті отримувача уповноваженими органами, а відсотки, які нараховуються на залишки коштів, мають статус гуманітарної допомоги і використовуються виключно за цільовим призначенням. Облік такої іноземної валюти отримувач гуманітарної допомоги здійснює окремо [4].

Митне оформлення товарів без сплати митних зборів можливо тільки за наявності рішення відповідних комісій про визнання таких товарів гуманітарною допомогою.

Облік гуманітарної допомоги здійснюється відповідно до Порядку бухгалтерського обліку та звітності в бюджетних установах гуманітарної допомоги, затвердженого наказом № 113 від 10.12.99 р [2].

Згідно з Інструкцією з обліку запасів бюджетних установ № 125, бухгалтерією та матеріально-відповідальними особами облік запасів, отриманих як гуманітарна допомога, ведеться за загальним порядком, але окремо від запасів, придбаних установою за рахунок коштів загального або спеціального фондів кошторису доходів та видатків. Це створює проблему ідентифікації первинних документів, що відносяться саме до гуманітарної допомоги, для вирішення якої пропонується використання поміток на документах за аналогією із штампуванням первинних грошових документів або запровадження додаткового регістра аналітичного обліку, в якому б узагальнювалась інформація про отриману гуманітарну допомогу й на основі якого бухгалтери мали б змогу заповнювати звітність.

Для обліку конкретного виду надходжень відкривається окремий меморіальний ордер 14 «Накопичувальна відомість нарахування доходів спеціального фонду бюджетних установ» (№ 14-1, 14-2 тощо) [4].

Основні бухгалтерські проводки з обліку гуманітарної допомоги, складені за Інструкцією про кореспонденцію субрахунків бухгалтерського обліку для відображення основних господарських операцій бюджетних установ (Наказ ДКУ № 61 від 10.07.2000 р.), відображені у таблиці 1[5,6].

 

Таблиця 1

Основні бухгалтерські проводки з обліку гуманітарної допомоги у бюджетних установах

 

п/п

Зміст господарської операції

Дт

Кт

1.                   

Оприбуткування основних засобів, інших необоротних матеріальних та нематеріальних активів, отриманих як гуманітарна допомога

одночасно

 

 

10-12

812

 

 

364

401

2.                   

Оприбуткування МШП, отриманих як гуманітарна допомога

одночасно

221

812

364

411

3.                   

Оприбуткування матеріалів і продуктів харчування, отриманих як гуманітарна допомога

 

23

 

364

4.                   

Отримана гуманітарна допомога в грошовій формі

301,302, 324

712

5.                   

Списання на потреби установи вартості витрачених матеріалів і продуктів харчування, отриманих у вигляді гуманітарної допомоги

812

23

 

Ми вважаємо неправильним ігнорування того факту, що отримані у вигляді гуманітарної допомоги активи є додатковим доходом бюджетної установи, а також незрозумілою логіку їх відображення за рахунками дебіторської заборгованості, тому пропонуємо свій варіант відображення господарських операцій – табл. 2.

Таблиця 2

Бухгалтерські проводки по обліку гуманітарної допомоги

 

п/п

Зміст господарської операції

Дт

Кт

1.          

Оприбуткування основних засобів, інших необоротних матеріальних та нематеріальних активів, отриманих як гуманітарна допомога

одночасно

 

 

10-12

812

 

 

712

401

2.          

Оприбуткування МШП, отриманих як гуманітарна допомога

одночасно

221

812

712

411

3.          

Оприбуткування матеріалів і продуктів харчування, отриманих як гуманітарна допомога

 

23

 

712

4.          

Списання наприкінці періоду доходів та видатків на результат виконання кошторису

432

712

812

432

 

У звітності дані про отриману гуманітарну допомогу відображаються у формах № 5 «Звіт про рух основних засобів» у рядку 160 «Від безоплатних надходжень» (відображаються суми отриманих основних засобів) , № 6 «Звіт про рух матеріальних цінностей» - у рядку 170 «У тому числі одержано безплатно» (наводяться суми отриманих матеріальних цінностей), у пояснювальній записці до квартальних та річного звітів (наводяться короткі роз'яснення щодо отриманої гуманітарної допомоги) та у звіті форми № 4-2 про надходження і використання сум за дорученнями. Останній складається в національній валюті України, враховуючи всі операції з надходження й витрачання коштів, проведені як у національній, так і в іноземній валюті. Операції, здійснені в іноземній валюті, відображаються в національній валюті України шляхом перерахунку за курсом НБУ на дату здійснення операцій в іноземній валюті або на дату складання бухгалтерської звітності [2].

Якщо установою протягом звітного періоду були проведені видатки за коштами спеціального фонду, що надійшли в іноземній валюті та в натуральній формі, за такими операціями складаються окремі форми № 4 в розрізі видів спеціального фонду. Такі форми передаються до органів Державного казначейства України для врахування цих даних у зведених звітах за територією і візуються органами Державного казначейства України для подання вищестоящим установам. Відповідальність за законність та правильність відображення у звітах вищезазначених операцій несуть розпорядники бюджетних коштів.

Таким чином, можна констатувати, що наразі існують проблеми в організації обліку гуманітарної допомоги, вирішенню яких допоможуть розроблені рекомендації щодо штампування первинних документів, введення додаткового регістру аналітичного обліку, коректування систем бухгалтерських проводок.

Література

1. Про гуманітарну допомогу: Закон України № 1192-XIV від 22.10.1999 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: www.rada.gov.ua.

2. Про затвердження Порядку бухгалтерського обліку та звітності в бюджетних установах гуманітарної допомоги: Наказ Головного управління Державного казначейства України № 113 від 10.12.1999 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: www.rada.gov.ua.

3. Про затвердження Плану рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ та Порядку застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ: Наказ Головного управління Державного казначейства України № 114 від 10.12.1999 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: www.rada.gov.ua.

4. Інструкція з обліку запасів бюджетних установ № 125 від 08.12.2000 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: www.rada.gov.ua.

5. Інструкція про кореспонденцію субрахунків бухгалтерського обліку для відображення основних господарських операцій бюджетних установ: Наказ Державного казначейства України № 61 від 10.07.2000 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon.nau.ua/doc/?uid=1027.427.10&nobreak=1.

6. Зварич М. Гуманітарна допомога та благодійні внески бюджетним установам / М. Зварич, Р. Бойко. – 2001. - № 1. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.dtkt.com.ua/debet/ukr/2001/01/01pr5.html.