Мойсеєва О.Ю.

Особливості плану рахунків бухгалтерського обліку в банках

На сучасному етапі розвитку економіки висуваються підвищені вимоги як до якості інформації бухгалтерського обліку, так і до його методологічного інструментарію. Вчення  про рахунки у сучасній бухгалтерській науці недостатньо розвинуте, незважаючи на їх теоретичну значимість. Рахунки є елементом методу бухгалтерського обліку і створюють систему інформаційного забезпечення управління підприємством у вигляді інтегрованої моделі облікової інформації – плану рахунків.

Вагомий внесок у дослідження питань з розвитку системи рахунків бухгалтерського обліку банків здійснили провідні вітчизняні вчені, зокрема : Л.М. Кіндрацька, А.М. Герасимович, Т.В. Кривов’яз, І.А. Волкова, О.Ю. Калініна, Г. Табакчук, О. Сарахман, Т. Бречко.

Рахунки бухгалтерського обліку слугують не лише джерелом контролю за відносини , які складаються між установою і державою, між установою і його клієнтами, іншими зовнішніми користувачами облікової інформації. Для господарюючих суб’єктів необхідна певна систематизація рахунків, яка б давала змогу обґрунтовано контролювати та аналізувати фінансово-господарську діяльність як у цілому, так і стосовно дочірних підприємств, філій чи відділень. Це досягається за допомогою єдиної системи рахунків бухгалтерського обліку і єдиних вимог щодо здійснення обліку на них. З цією метою Національним банком України розроблено спеціальний перелік рахунків, який називається планом рахунків бухгалтерського обліку. В основу побудови плану рахунків покладено загальноприйняті принципи та міжнародні стандарти бухгалтерського обліку.

План рахунків – це систематизований перелік рахунків бухгалтерського обліку, що використовується для одержання різнобічної інформації, необхідної для реєстрації операцій. Застосування науково обґрунтованого плану рахунків має велике значення для одержання різнобічної інформації, необхідної для управління та контролю.

Нині існує 5 планів  рахунків, які використовуються в установах та на підприємствах, у банках, Національному банку України та в організаціях(табл. 1):

  Таблиця 1

Чинні плани рахунків бухгалтерського обліку

№ з/п

Назва плану рахунку

Документ, яким затверджено в дію план рахунків

1

План рахунків бухгалтерського обліку банків України

Про затвердження рахунків бухгалтерського обліку банків України та Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України: постанова Правління НБУ від 17.06.2004р. № 280 (зі змінами)

2

План рахунків бухгалтерського обліку Національного банку України

Про затвердження Плану рахунків бухгалтерського обліку Національного банку України: постанова Правління Національного банку України від 28.11.2002р. №453 (зі змінами)

3

План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій

Про затвердження Плану рахунків бухгалтерського обліку та Інструкції про його застосування: наказ Міністерства фінансів №291 від 30.11.1999 (зі змінами)

4

План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій суб’єктів малого підприємництва

Про затвердження спрощеного Плану рахунків бухгалтерського обліку: наказ Міністерства фінансів №186 від 19.04.2001р. (зі змінами)

5

План рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ

Про затвердження Плану рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ та Порядку за стосування: наказ Головного управління державного казначейства України №114 від 10.12.1999 (зі змінами)

 

Отже, установи Національного банку України ведуть бухгалтерський облік за Планом рахунків, що відрізняється від того, яким керуються у своїй роботі банки. У правових базах даних такого плану рахунків нема, однак про його існування зазначається у спільному листі Національного банку України та Державній податковій адміністрації від 14.11.2005р. №25-118/18886-11291 «Про надання інформації про відкриття (закриття) рахунків суб’єктів господарювання». Нова редакція Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України затверджена Постановою Правління Національного банку  України №280 від 17 червня 2004р., що набрала чинності з 1 січня 2005 р.

Головна умова побудови Плану рахунків бухгалтерського обліку України – орієнтація на формування показників фінансової звітності. План рахунків поділено на 9 класів, у його структурі виділяють 4 частини:

       Балансова частина (перші 5 класів) – призначена для складання балансу;

       Частина доходів і витрат (6 і 7 клас) – призначена для складання звіту про фінансові результати;

       Частина управлінського обліку (8 клас) – призначена для ведення управлінського обліку

       Позабалансова частина (9 клас).

Введення аналітичного обліку банками забезпечується через доповнення синтетичних рахунків плану рахунків загальними і спеціальними параметрами. Класифікація параметрів, а також вимоги до нумерації рахунків аналітичного обліку викладені у Додатку до Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України «Вимоги до нумерації рахунків бухгалтерського обліку». Додаткова інформація, необхідна для складання звітності та управління банком, забезпечується за допомогою додаткових параметрів, які визначаються банком самостійно.

Проте необхідні подальші дослідження, які будуть спрямовані на вивчення класифікації рахунків плану рахунків бухгалтерського обліку України, для чого важливим є обґрунтування особливостей його побудови.

Література:

1.     Павел О.В. План рахунків бухгалтерського обліку банків України: обґрунтування особливостей та їх ідентифікація / О.В. Павел // Вісник ЖДТУ.−2011.−№1(55).−С.130-133.

2.     Вимоги нумерації рахунків аналітичного обліку: постанова Правління Національного банку України від 13.12.2006р. №457 [Електронний ресурс] // режим доступу: http: //zakon1.rada.gov.ua.

3.     Волкова І.А. Бухгалтерський облік у банках: навч. пос. / І.А. Волкова. – К.: Центр учбової літератури, 2009.−520с.