Экономические науки/7. Учет и аудит

К.е.н. Семенець А.О., Рєзнік О.С.

Харківський торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Проблеми обліку і аудиту доходів підприємства та шляхи їх вирішення

 

Дохідність підприємства це показник який відображає фінансовий стан підприємства. Отже, головна мета діяльності кожного підприємства – це отримання доходу.

Дохід визначається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена [2].

Згідно Податкового Кодексу «доходи – це загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України, її континентальному шельфі у виключній (морській) економічній зоні, так і за їх межами».

Проблеми обліку доходів вивчали такі вчені як Ф.Ф.Бутінець, С.Ф.Голов, В.П.Завгородній, Є.В.Мних, Л.В.Нападовська, К.Друрі, Дж.Фостер і багато інших. Виходячи з аналізу публікацій можна зазначити, що дохід є спонукальним мотивом і джерелом діяльності підприємства. Підприємство приводить у рух усі виробничі фактори - капітал, працю, природні ресурси - для створення продукту, його наступної реалізації та утворення доходу.

На даний час існує велика кількість проблем обліку і аудиту доходів підприємств.

Головною проблемою обліку доходів підприємства в Україні є повнота та своєчасність їх відображення у системі обліку Так, за даними численних публікацій та експертних опитувань, питома вага доходів, не відображених в обліку, становить від 30 до 70% за оцінкою різних фахівців. Ця проблема досить багатопланова, складна й стосується всього нашого суспільного ладу, особливо системи влади, системи оподаткування й тіньового сегмента української економіки.

В сучасному обліку підприємства не можуть з найвищім ступенем достовірності оцінити свій реально отриманий дохід, особливо в розрізі конкретних джерел його утворення. Підприємство занижує свої доходи і це призводить до заниження бази оподаткування для підприємства. Таким чином, підприємства надають недостовірну інформацію користувачам під час представлення фінансової, податкової, статистичної звітності. Що призводе до прийняття неправильних економічних рішень на рівні окремо взятого підприємства та країни в цілому.

Також однією з головних проблем є відсутність єдиної інформаційної бази норм і нормативів підприємства для контролю і обліку за доходами підприємств. Тому, що порівняно з закордонною продукцією вітчизняна продукція характеризується дуже високою матеріаломісткістю. Це можна пояснити тим, що велика кількість матеріалів, що списується на витрати підприємств, розкрадаються або йдуть на виготовлення тіньової продукції.

Важливою є проблема постійних розбіжностей, що існують між податковим та бухгалтерським обліком доходів. Тому це й призводить до виникнення подвійного обліку доходів і потребує як найшвидшого усунення шляхом удосконалення чинного законодавства України з цих питань.

Основними проблемами аудиту доходів є проблема наявності недостовірної інформації, недостатньо ефективне використання сучасної практики, відсутність досконалої методики складання робочих аудиторських документів, яка б була закріплена законодавством України [3].

Ще одна важлива проблема обліку доходів є проблема рівня відповідальності обліково-контрольної системи підприємства щодо його доходів діючому законодавству з обліку, контролю та меті і завданням самого підприємства.

Виходячи з вище перелічених проблем можна запропонувати такі шляхи вдосконалення обліку і аудиту доходів:

– визначити концептуальні напрямки комп’ютеризації (розробки програмного забезпечення) обліку доходів підприємства, що б унеможливлювало приховування доходів;

– створення єдиної загальнодержавної (міжгалузевої) бази норм і нормативів для обліку і контролю за доходами підприємств. Ця інформаційна база дуже необхідна, тому що як показують статистичні дані, матеріаломісткість вітчизняної продукції значно вища ніж у країнах Заходу. Це свідчить про те, що в Україні велика частка списаних витрат на виробництво розкрадається або використовується на виробництво тіньової продукції;

– розробити досконалу методику складання аудиторських робочих документів;

– удосконалити законодавство у сфері фінансового контролю шляхом  впровадження прогресивної сучасної форми контролю - аудиту. Першочергове завдання для розбудови ефективної системи аудиторського фінансового контролю в Україні повинно бути здійснення заходів щодо гармонізації нормативно – правового забезпечення із міжнародними і європейськими стандартами.

З ухваленням Податкового кодексу України вирішено ряд проблемних питань, які виникали при здійсненні органами державної податкової служби контрольних функцій. Так, на законодавчому рівні закріплено обов’язок ведення платниками податків обліку доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. При цьому, відповідно до Кодексу, платники податків зобов’язані забезпечити зберігання вищезазначених документів, а також документів, пов’язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, не менш як 1095 днів з дня подання податкової звітності, для складення якої використовуються зазначені документи.

Таким чином, для вирішення більшої кількості проблем з визначених питань необхідне визначення концептуальних напрямів комп'ютеризації обліку, аналізу та контролю доходів, розробка практичних методик обліку, аналізу і контролю в середовищі електронної обробки даних. Отже, сучасний стан обліку доходів на підприємствах України потребує використання нових шляхів та методів у вирішенні широкого кола проблем.

Приділення уваги проблемам обліку і аудиту доходів як джерела формування результатів діяльності суб’єктів господарювання дозволить вчасно виявляти перспективні шляхи розвитку підприємств.

 

Література:

1)                Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 3 «Звіт про фінансові результати», затверджений наказом Міністерства фінансів України від 31 березня 1999 р. № 87.

2)                Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затверджений наказом Міністерства фінансів України від 29 листопада 1999 р. № 290.

3)                Бірюкова О.В., Карлін О.Л. Проблеми обліку доходів і витрат підприємства [Електронний ресурс] / Національна бібліотека ім. В.І.Вернадського. - Режим доступу: http:// www.nbuv.gov.ua.

4)                Половінкіна Г.М., Возьянова А.Є. Шляхи вдосконалення методики аудиту доходів в умовах національних та міжнародних стандартів. – Матеріали конференції «Актуальні проблеми сучасних наук -2009» // [Електронний ресурс] Режим доступу: http:// www.rusnauka.com.