Приходько Н.І., Панкова В.Є.

Харківський торговельно – економічний інститут КНТЕУ,Україна

Удосконалення оплати праці на підприємстві в умовах кризи

 

Заробітна плата відіграє значну роль у розвитку всіх галузей народного господарства. Основним її функціональним призначенням є стимулювання продуктивності праці, відтворення робочої сили та вирішення соціальних потреб суспільства. В усьому світі ще не знайдено більш універсальнішого засобу залучення людей до праці, ніж заробітна плата. Праця працюючих є необхідною складовою частиною процесу виробництва, споживання та розподілу створеного продукту.

Згідно з статтею 1 Закону “Про оплату праці” заробітна плата – це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку згідно трудовому договору власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу [ 1 ].

Статтею цього Закону визначено, що держава здійснює регулювання оплати праці працівників підприємств усіх форм власності шляхом встановлення розміру мінімальної заробітної плати та інших державних норм і гарантій.

Аналізуючи літературні джерела можна зробити висновок, що більшість науковців розглядають заробітну плату, як винагороду обчислену у грошовому виразі, що сплачує власник працівникові за відпрацьований час, виконану роботу, згідно укладеного трудового договору.

Важливим фактором успішної діяльності підприємства, який впливає і на продуктивність праці, і на сталість складу працівників, а, отже на всі показники його роботи, є своєчасність виплати заробітної плати робітникам і службовцям. На жаль, у перехідних умовах перебудови економіки України на ринковий шлях це питання є актуальним для багатьох підприємств: несвоєчасна виплата заробітної плати та інших коштів, які входять у фонд оплати праці, а також соціальних виплат, набула хронічного характеру [ 2 ].

Облік праці та її оплата повинні бути організовані так, щоб сприяти підвищенню продуктивності праці, зміцненню трудової дисципліни, підвищенню якості виробництва продукції, виконання робіт і послуг [ 4 ].

В умовах ринкових відносин великого значення набуває поліпшення системи оплати праці і матеріального стимулювання. Найбільш помітними недоліками цієї системи є, по-перше, перевищення темпів зростання оплати праці над її продуктивністю і, по-друге, помітне зниження матеріальної зацікавленості працівників у досягненні високих кінцевих результатів.

Важливе значення має чітка організація обліково – аналітичної роботи розрахунків з оплати праці на підприємстві, оскільки вона є найбільш відповідальною і трудомісткою. Крім того, на деяких підприємствах мають місце неофіційні поза облікові нарахування і виплати заробітної плати працівникам без сплати встановлених законодавством податків і платежів, так звана заробітна плата «у конвертах». Це вимагає удосконалення існуючих методичних підходів бухгалтерського обліку, аналізу та аудиту з використанням сучасних інформаційних комп’ютерних систем у контексті повної їх гармонізації з міжнародними стандартами обліку і звітності, що сприятиме підвищенню ефективності та поліпшенню роботи обліковців, менеджерів, упередженню можливих зловживань на підприємстві [ 3 ].

Проблема організації оплати праці на підприємстві є однією з найбільш гострих. Актуальність проблеми зростає на фоні соціально – економічної кризи в країні. На думку видатних економістів України, оплата праці в останні роки перестала виконувати свої основні функції – стимулюючу і відтворювальну і фактично перетворилася на різновид соціальних виплат, не пов’язаних з кількістю, якістю та кінцевими трудовими результатами.

В умовах економічної кризи підприємства змушені знижувати витрати на оплату праці за рахунок скорочення штату та збільшення обов’язків працівників, що залишилися. Роботодавці, які не бажають звільняти персонал, але відчувають тимчасові труднощі з його зайнятістю та виплатою заробітної плати, доцільно докладніше розглянути питання оптимізації витрат на оплату праці. Роботодавець може змінити розмір зарплати за згодою працівників і профспілки. Але при цьому треба пам’ятати, що скорочення заробітної плати може призвести до великої плинності кадрів. Доцільно провести збори робітників, на яких докладно роз’яснити, для чого вводяться такі міри. За умов скорочення оплати праці необхідно звернути увагу на нематеріальне стимулювання. До якого можна віднести престижність праці, можливість кар’єрного росту, забезпечення необхідними умовами до роботи, гнучкий графік роботи, створення дружного колективу. Існує також такий метод скорочення витрат на заробітну плату як скорочений робочий день.

Оплата праці повинна використовуватися як найважливіший засіб стимулювання зростання праці, прискорення НТП, підвищення якості продукції, підвищення ефективності виробництва і зміцнення дисципліни. Оплата праці здатна поєднати інтереси трудових колективів з державними інтересами. Тому потрібно розробляти такі методи, які б зберегли реальну вартість заробітної плати в умовах кризових явищ.

 

Література:

1.                Закон України «Про оплату праці» №108/96-ВР від 03.04.1997 р. (зі змінами та доповненнями)

2.                Коробов М.Я. Фінансово-економічний аналіз діяльності підприємств: навч.посіб/М.Я.Коробов. -К.: Знання, КОО, 2000. – 378 с.

3.                Семененко О.Л. Удосконалення обліку, аналізу і аудиту розрахунків з оплати праці/ О.Л.Семененко// Финансовые рынки и ценные бумаги.-2008.- № 22.-С.18-25.

4.                Сук Л.К. Організація бухгалтерського обліку : Підручник / Л.К. Сук, П.Л Сук –К.: Каравела; Піча Ю.В.,2009. -624 с.