Лелека О.В., к.е.н. Шершньова Г. В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

 

АНАЛІЗ ПРОГРАМНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ОБРОБКИ ВІДОМОСТЕЙ ЗАСТРАХОВАННИХ ОСІБ

 

       Система персоніфікованого обліку - це облік і зберігання в Пенсійному фонді України переданої йому інформації про страховий стаж, заробіток і пенсійні внески працівників. Запровадження персоніфікованого обліку дає можливість вдосконалити умови призначення пенсії та порядок обчислення її розмірів. Персоніфікований облік є одним із способів точного обліку відомостей, необхідних для реалізації права на пенсію та здійснення диференціації її розміру залежно від трудового внеску особи [1].

      Робота відділу персоніфікованого обліку, інформативних систем та мереж неможлива без використання автоматизованих інформаційних систем. Тому в даний момент все більш актуальним є впровадження програмного забезпечення, яке б змогло полегшити роботу працівників та забезпечити високий рівень контролю.

      Метою роботи є проведення аналізу програмного забезпечення відомостей застрахованих осіб відділу персоніфікованого обліку, інформативних систем та мереж.

       СПОВ-ЄСВ - програма персоніфікованого обліку щомісячних  відомостей про застрахованих осіб, яка використовується для призначення страхових виплат і соціальної допомоги та перерахунку страхових внесків.

      Головною метою СПОВ-ЄСВ є створення інформаційних передумов для забезпечення достовірності та оперативності інформації про доходи, страхові внески та стаж застрахованих осіб в системі загальнодержавного соціального страхування [2].

Недоліки програми СПОВ-ЄСВ:

-  відсутність можливості зведення звітності;

-  відсутність можливості проводити вибірки по будь-якому полю;

-  немає особових рахунків страхувальника;

-  відсутність банківських  платежів ЄСВ та зв’язку їх з особовими рахунках.

Переваги програми СПОВ-ЄСВ:

-   найбільш повна інформація про реєстраційні дії платника;

-  в операційній системі Windows є можливості роздруковувати документацію та здійснювати роботу з нею.

Звіт про суми нарахованого єдиного внеску може також подаватися в електронній формі з використанням ЕЦП (електронного цифрового підпису) через центр обробки електронних звітів. Головне - електронна форма звіту, що подається на дискетах або флеш-накопичувачах, повинна відповідати звіту на паперових носіях. Якщо спеціаліст Пенсійного фонду при первинному контролі виявить такі невідповідності, то цей звіт прийнятий не буде [1].

Електронна форма звіту до органів Пенсійного фонду формується страхувальником з використанням спеціалізованого програмного забезпечення "Автоматизоване  робоче мiсце Звіт Страхувальника" (АРМ-ЗС).

      Програмний комплекс АРМ-ЗС використовується для підготовки звітів до Пенсійного фонду України в електронному вигляді. АРМ-ЗС розроблений з використанням технології програмного комплексу "Бест звіт плюс" на основі договору між Інформаційним центром персоніфікованого обліку Пенсійного фонду України і ТОВ "Бест звіт" [2].

      Переваги подання звітів в електронній формі:

-  простота та легкість введення даних звіту;

-  автоматичний розрахунок сумарних таблиць звітів;

- зменшення помилок у зв’язку з тим, що в програмах введення звітів проводиться перевірка внесених даних, що виключає помилки при складанні звіту, які можуть привести до штрафних санкцій;

- роздруківка паперових носіїв стандартними засобами програми, що виключає помилки та виправлення на паперових носіях;

-  зменшення часу на прийом та обробку звітів органами ПФУ.

      До недоліків електронного подання звіту можна віднести :

-     витрати на встановлення програми;

-  щорічна оплата за поновлення електронних ключів (підпис керівника, підпис головного бухгалтера, печатка підприємства);

-     періодичне налагоджування та настроювання програми (оновлення) [3].

В цілому автоматизована система обробки інформації щодо відомостей застрахованих осіб відділу персоніфікованого обліку, інформативних систем та мереж дає змогу забезпечити достовірність та оперативність інформації про доходи, страхові внески та стаж застрахованих осіб, систематизувати всі дані, значно зекономити час при отриманні необхідної інформації, формуванні необхідної звітності, зменшує кількість помилок. Своєчасне оновлення бази дає змогу отримати останні дані, необхідні для роботи. Все це значно полегшує та дозволяє більш якісно виконувати працівнику свої обов’язки.

Таким чином, на основі аналізу програмного забезпечення відомостей застрахованих осіб можливо зробити висновок, що програмне забезпечення надійно працює, але потребує удосконалення в частині гнучкості з вибору необхідній інформації про платника та страхувальника. Тому потрібно модернізувати функції  формування звітності в системі персоніфікованого обліку СПОВ-ЄСВ в електронній формі для роботи в автоматичному режимі «АРМ-ЗС», що забезпечить багатофункціональністю системи звітності документообороту між організаціями, які звітуються перед Пенсійним фондом, та системою персоніфікованого обліку.

Література

 

1. Миколаєв О.І. Конструктивні новації // Вісник Пенсійного фонду України. - 2012. - № 1.

        2. Інформаційні технології в ПФУ [Електронний ресурс] – Режим доступа: http://www.pfu.gov.ua/pfu/control/uk/index

        3. Мельник О.М. Автоматизація пенсійного забезпечення в Україні // Вісник Пенсійного фонду України . - 2011. - № 9.