Бояркіна В.О.

Научний керівник:

Ільєнко Ю.І., к.е.н., доцент

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган – Барановського

 

РОЗВИТОК ІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМ І ТЕХНОЛОГІЙ В ДІЯЛЬНОСТІ КРЕДИТНИХ СПІЛОК

 

Розвиток небанківських ринків кредитування в Україні є справою новою, що останнім часом активно розвивається. З прийняттям Закону "Про кредитні спілки" та переведенням Кредитних Спілок до статусу небанківських фінансових установ розпочався новий етап розвитку кредитного руху на Україні. Кількість Кредитних Спілок в Україні зменшилась більше ніж у два рази. На ринку залишились спілки, які показали себе як надійні партнери та порядні по відношенню до всіх своїх членів. Активи таких спілок збільшились та мають тенденцію до постійного зростання. Держфінпослуг прогнозує значне зростання активів у наступні роки.

Керівнику будь-якої кредитної спілки вже зараз доводиться тримати під контролем величезну кількість різноманітної інформації. Грамотно оброблена і систематизована, вчасно подана, вона є гарантом ефективного управління спілкою. Приймаючи це до уваги при виборі та впровадженні інформаційної системи, потрібно оцінювати ще і потенціал системи, її технологічність, і як наслідок - моральну довговічність. Якщо система автоматизації має внутрішню логічну структуру, реалізовану за допомогою новітніх високопродуктивних і надійних інформаційних технологій, то вона може функціонувати достатньо довго. Отже, правильно спроектована автоматизована інформаційна система (AIC) забезпечить стабільне функціонування кредитної спілки зараз та інтенсивний розвиток у майбутньому.

Метою роботи є визначення інформаційних технологій в діяльності кредитних спілок та виявлення варіантів щодо розробки інформаційної системи.

Як відомо є такі варіанти щодо проектування та розробки інформаційної системи:

·            проектування та розробка АІС власними силами – підходить для великих фінансових компаній, що можуть дозволити собі централізовано тримати штат власних програмістів з метою створення серйозних систем, які можуть знайти своє місце на ринку програмного забезпечення для кредитних спілок;

·            доопрацювання існуючого програмного комплексу для своїх власних вимог - частіше за все на базі програми 1С-бухгалтерія; передбачає професійну постановку задачі та професійну команду розробників; перевагою цього варіанту є можливість врахувати всі нюанси діяльності своєї спілки;

·            впровадження існуючого спеціалізованого продукту дозволяє отримати функціональну та значно надійну систему, вартість якої нижча за рахунок його тиражування.

Вимоги до програмного забезпечення та спеціального технічного обладнання кредитних спілок, пов'язаного з наданням фінансових послуг, розроблені відповідно до вимог Законів України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", "Про кредитні спілки", Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого Указом Президента України від 4 квітня 2003 року    N 292, та інших чинних нормативно-правових актів, які регламентують відносини, що виникають у сфері здійснення даної діяльності.

Під комплексною інформаційною системою фінансових послуг (КІСФП) розуміють систему, що здійснює зберігання, передачу та обробку даних, що стосуються надання фінансових послуг, до складу якої входять адміністративні заходи або організаційне забезпечення, технічне та програмне забезпечення для надання кредитними спілками фінансових послуг.

Надання фінансових послуг кредитними спілками здійснюється виключно з використанням комплексної інформаційної системи, яка має задовольняти таким вимогам:

- для надання фінансових послуг кредитні спілки повинні використовувати тільки ліцензійне програмне забезпечення;

- забезпечувати надійний захист інформації;

- наявність автоматизованих засобів для перевірки цілісності інформації;

- здатність системи працювати в мережному режимі;

- електронні дані, що відносяться до процесу надання кредитною спілкою фінансових послуг, повинні зберігатись протягом терміну, встановленого чинним законодавством.

Функціонально комплексна інформаційна система кредитної спілки, для надання фінансових послуг, повинна забезпечувати:

-  конфіденційність інформації;

- розмежування та обмеження доступу користувачів до об'єктів та функцій інформаційної системи;

-  зберігання аудит-інформації про автора та час створення, модифікації та

видалення будь-якої інформації у системі;

-  використання методів нарахування процентів на пайові внески членів кредитної спілки;

- контроль виконання графіка погашення платежів та відсотків за кредитним договором;

- можливість відрахування податків з доходів членів кредитної спілки.

Підсистема "Ведення та облік депозитних і кредитних договорів" – призначена саме для введення інформації за досягнутими кредитними та депозитними угодами.

Підсистема "Облік фізичних осіб" - призначена для введення та обліку інформації про фізичних осіб з якими кредитна спілка вступає в певні відносини, надаючи фінансові послуги.

Підсистема "Облік юридичних осіб" - призначена для ідентифікації в системі інформації про клієнтів, що здійснюють діяльність із створенням юридичної особи.

Забезпечувальна частина комплексної інформаційної системи складається з підсистем технічного, організаційного, інформаційного, лінгвістичного, програмного, правового забезпечення.

Склад та структуру підсистеми технічного забезпечення кредитна спілка визначає самостійно, виходячи з власних можливостей щодо здійснення операцій технологічного процесу надання фінансових послуг. Обчислювальна потужність комп'ютерів, серверів та іншого обладнання, що використовуються кредитною спілкою для надання фінансових послуг, має бути достатньою для роботи програмного забезпечення, засобів технічного захисту інформації та обробки і зберігання необхідного обсягу інформації. Серверне, комп'ютерне та мережне обладнання повинне бути оснащене джерелами безперебійного живлення, що забезпечують мінімальний час роботи не менше 15 хвилин.

Підсистема організаційного забезпечення має забезпечити порядок призначення паролів при роботі з інформаційною системою, термін їх дії та делегування повноважень користувачам. Список осіб, які мають доступ до технічного комплексу, та регламент доступу визначається відповідним наказом керівника кредитної спілки.

Таким чином, при виборі інформаційних технологій та розробці технологічних систем автоматизації діяльності кредитних спілок, потрібно враховувати основні пріоритети, на яких базується розвиток якісного обслуговування членів фінансових кооперативів, якнайшвидше усунення суперечливих моментів у нормативно-правових актах та збереження кооперативного принципу функціонування кредитних спілок.

Література:

1.     А.В.Олійник, В.М.Шацька - Навчальний посібник - Львів: "Новий Світ-2000", 2007 - 436 с.

2.     Кудрявцева С.П., Колос В.В., Навчальний посібник — К.: Видавничий Дім «Слово», 2008. - 400с.

3.     Мельников В.П., Клейменов С.А., Петраков А.М.- Інформаційна безпека та захист інформації., Навчальний посібник – К.: 2010, 336с.