Левченко О.В.

Бердянський державний педагогічний університет

 

Дидактичними засадами розробки програмно-методичного забезпечення вивчення та дослідження явища інтерференції світла

 

В умовах інформаційно-освітнього середовища інтеграція традиційних технологій навчання та перспективних інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ) найбільш ефективна, що передбачає перебудову змісту та організаційних форм навчальної діяльності, розробку інноваційних засобів інформаційно-технологічної підтримки навчального процесу.

Реалізацією такої стратегії є створення інформаційного освітнього середовища навчання на основі спеціалізованих програмно-інструментальних засобів і освітнього контенту.

Питанням розробки методики навчання фізики в умовах системного застосування IКТ i розробки ІКМ відповідно цим методикам займалися Л. Анциферов, О.Желюк, Ю.Жук, В.Iзвозчиков, О.Мартинюк, В.Муляр, О.Пасько та інші.

Програмно-методичне забезпечення (ПМЗ) є системою, що складається з двох функціонально пов’язаних підсистем: педагогічних програмних засобів (ППЗ), побудованих на єдиних дидактичних і методичних засадах і спрямованих на досягнення певних цілей, а також методичного забезпечення із використанням цих ППЗ в навчальному процесі.

Дидактичними засадами розробки ПМЗ та його впровадження в навчальний процес з фізики є [1, 2]:

·  вивчення можливостей і основних напрямків використання обчислювальної техніки як необхідної частини фундаментальної та фахової підготовки студентів;

·  удосконалення навчального процесу з впливом на всі компоненти методичної системи (цілі, принципи, зміст, методи, форми і характер керування процесом засвоєння знань);

·  ефективне застосування комп’ютерної техніки за умови створення цілісного програмно-методичного забезпечення предмета з урахуванням особливостей, закономірностей і тенденцій розвитку навчального закладу;

·  виконання дидактичних функцій: навчальної, контролюючої, коригувальної, інформаційної, дослідницької, управлінської тощо;

·  системоутворюючим фактором ПМЗ є відповідні типи програм;

·  виявлення місця і ролі комп’ютерної техніки у процесі навчання, зокрема формування умінь алгоритмізації різноманітних процесів з урахуванням певних видів фахової діяльності, встановлювати взаємозв’язок між модельними і реальними об’єктами; засвоєння понять про різноманітні засоби представлення інформації та шляхи її опрацювання;

·  визначення вимог до знань і умінь студентів, які необхідні для ефективного використання програмних продуктів;

·  структурування змісту, тобто виділення тих дидактичних одиниць (законів, понять, чинників), необхідних для створення ПМЗ, і структурування матеріалу для розробки комп’ютерної програми конкретного типу (навчальної, контролюючої, демонстраційної тощо);

·  встановлення зв’язків між відібраним для певного ПМЗ змістом і методами навчання.

Використання імітаційного комп’ютерного моделювання в навчальному процесі з фізики сприяє не тільки більш де­­­тальному та ґрунтовному вивченню  програмного  матеріалу  і  засвоєнню  сутності фізичних об`єктів,  явищ, процесів та законів, але і ознайом­­­ленню студентів з сучасними науковими методами пізнання, інноваційними технологіями та особливостями  їх експлуатації.

Застосування ІКМ зумовлена тим,  що на  основі  комплексного  експериментального  дослідження  фізичних   явищ  різноманітної  природи  виникає можливість проводити порівняння і ана­­­логії, що мають важливе значення не тільки у методиці навчання фізики, але і в науці і техніці.

Розробка системи імітаційних комп’ютерних моделей забезпе­­­чує створення  різноманітних проблемних ситуацій, які дозволяють включити студентів у  процес  самостійного добування знань та  прищепити їм інтерес до фізичних  експериментальних  досліджень.

 Пропонована система ІКМ дозволяє на основі продуктивних  засобів  навчання організувати високопродуктивну пошуково-творчу діяльність  студентів на основі складних дослідницьких і конструк­­­торських проблем, об’єднані єдиним понятійним концептуальним апаратом,  що дозволяє наблизити навчальне пізнання до наукового.

 

Література:

1.   Сосницька Н.Л. Дидактичні вимоги до створення програмно-методичного забезпечення з фізики / Н.Л. Сосницька // Наукові записки. – Серія: Педагогічні науки. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В. Винниченка, 2005. – Вип. № 60. – Ч. 2. – С. 217–222.

2.   Сосницька Н.Л. Технології реалізації сучасного процесу навчання фізики як важлива частина освітнього середовища / Н.Л. Сосницька // Збірник наукових праць: педагогічні науки. – Херсон: Видавництво ХДУ, 2005. – Вип. 38. – С. 116–123.