Економічні науки/7. Облік і аудит

 

К. т. н., доцент Ліщинська Л. Б., Мережко А. В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Основні проблемні аспекти надання аудиторських послуг в Україні

 

Аудиторський контроль - це професійний незалежний фінансовий контроль. Основне завдання аудиторського контролю - отримання об’єктивної інформації про фінансовий стан суб’єкта, який перевіряють, відповідності його господарської діяльності чинному законодавству. В такому контролі зацікавлені як держава, так і підприємці, він дає змогу поєднувати їх інтереси без додаткового навантаження на бюджет. При цьому аудит у жодному разі не підмінює державний фінансовий контроль.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Вагомий внесок у дослідження якості аудиторських послуг внесли як вітчизняні вчені-науковці – Білуха М.Т., Бутинець Ф.Ф., Голов С.Ф., Грінько А.П., Кірейцев Г.Г., Кужельний М.В., Кузьмінський А.М., Лінник В.Г., Огійчук Н.Ф., Пушкар М.С., Сопко В.В., Сук Л.К., Янчева Л.М., так і зарубіжні – Палій В.Ф., Соколов Я.В., Шеремет А.Д. Більшість дослідників наголошують на низькій якості надання аудиторських робіт і неефективному здійсненні контролю з боку вищих органів.

Метою дослідження є проаналізувати якість аудиторських послуг в Україні та на основі зарубіжного досвіду знайти шляхи покращення якості.

Аудит в Україні здійснюють як фізичні особи (аудитори), так і юридичні особи (аудиторські фірми).

Аудитором може бути фізична особа, яка має сертифікат, що визначає її кваліфікаційну придатність для аудиторської діяльності на території України.

Аудиторська фірма - це юридична особа, що створена відповідно до законодавства і здійснює виключно аудиторську діяльність. Право на здійснення аудиторської діяльності мають аудиторські фірми, внесені до Реєстру аудиторських фірм та аудиторів. Загальний розмір частки засновників (учасників) аудиторської фірми, які не є аудиторами, у статутному капіталі не може перевищувати 30%, а керівником її може бути тільки аудитор [1].

Нестабільна економічна ситуація, що склалася в Україні, потребує вирішення низки проблем, які мають місце у професійній діяльності аудиторів, аудиторських фірм і унеможливлюють успішний розвиток аудиту (рис. 1).

Рис. 1. Структурно-логічна схема проблемних аспектів надання аудиторських послуг в Україні

 

Загалом основними проблемними аспектами у наданні якісних аудиторських послуг в Україні є недосконалість методичних та теоретичних розробок з аудиторського контролю, брак достатнього досвіду аудиторської діяльності, недостатня кількість кваліфікованих аудиторських кадрів, недотримання аудиторами якості послуг, недостатній контроль за видачею ліцензій аудиторам, відсутність штрафів та покарань за недостовірність звіту аудитора, низька довіра до аудитора, відсутність чіткого механізму формування ціни аудиторських послуг. Комплексна програма подолання кожної з перекислених проблем забезпечить ефективне та якісне здійснення аудиту та сприятиме подоланню негативних явищ в економіці України, пов’язаних з недостатнім контролем за суб’єктами підприємницької діяльності

Для підвищення якості аудиторських послуг українським фірмам слід на перше місце ставити задоволення потреби споживача і дотримуватися правил професійної етики. Серед основних напрямів для підвищення якості надання послуг, слід відмітити такі, як впровадження і дотримання міжнародних стандартів аудиту у практиці аудиту, зважання на думки клієнтів, запозичення досвіду закордонних провідних аудиторських фірм. Аудит стає окремою складовою інфраструктури економіки України,  яка потребує відповідного регулювання.  Для ефективнішого регулювання аудиту в Україні слід забезпечити оптимальну комбінацію державного,  професійного та економічного механізмів регулювання із поступовим послабленням першого.  Необхідно розробити кожній аудиторській фірмі внутрішні програми їх діяльності,  які становитимуть опис комплексного підходу до організації технології та методики здійснення аудиту. Стосовно удосконалення контролю, то зовнішній контроль слід сконцентрувати не на документальному оформленні, а на самому процесі аудиту [2].

Основні проблемні аспекти надання аудиторських послуг в Україні [3]:

-         недосконалість методичних та теоретичних розробок з аудиторського контролю;

-         брак достатнього досвіду аудиторської діяльності;

-         недостатня кількість кваліфікованих аудиторських кадрів;

-         недостатня кількість кваліфікованих аудиторських кадрів;

-         недотримання аудиторами якості аудиторських послуг;

-         недостатній контроль за видачею ліцензій аудиторам;

-         відсутність штрафів та покарань за недостовірність звіту аудитора;

-         низька довіра до аудитора;

-         відсутність чіткого механізму формування ціни аудиторських послуг;

-         відсутність методичних рекомендацій з питань комп’ютеризації аудиту;

-         поряд з названими вище існує серйозна проблема формування ціни на аудиторські послуги, а саме в частині методики її визначення.

Таким чином, в умовах формування ринкових відносин та різноманітності форм власності існує нагальна потреба в удосконаленні функцій управління процесом виробництва, що викликало потребу створення системи професійного незалежного аудиту. Аудитор стає все більш помітною особою в очах учасників акціонерних відносин, який формулює професійну думку про достовірність і відповідність законодавству тих документів, що прямо або опосередковано характеризують ефективність і прозорість господарської діяльності у корпоративному секторі економіки.

 

Література:

1. Воронова Л.К. Фінансове право України: [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://pidruchniki.ws/pravo/auditorskiy_kontrol

2. Шевчук О. А. Аудит в Україні – проблеми та перспективи розвитку [Текст] / О. А. Шевчук, Н.Г. Здирко // Збірник наукових праць кафедри економічного аналізу Тернопільського національного економічного університету . – 2010. – №6. – С. 530-531.

3. Стратегічне управління розвитком підприємства: [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.ufin.com.ua/