УДК 657                                                                                                             Легенчук С.Ф.

Бухгалтерський облік та фізична економіка

 

Сучасні теорії та концепції, покладені в основу бухгалтерської науки, відокремлені від природничих наук, що викликає негативні відгуки з боку науковців та пояснюється наступним: розвиток науки бухгалтерського обліку повинен здійснюватись через інтеграцію з суміжними дисциплінами (управління, фінанси, маркетинг тощо); невідповідність фундаментальних основ бухгалтерського обліку умовам розвитку постіндустріальної економіки; природничими науками нагромаджено значний досвід побудови та дослідження динамічних моделей, апробованих практикою.

В останній час в економіці набувають розвитку трансдисциплінарні (що зумовлюють пошук наддисципліни) напрями (фізична економіка, енергоентропіка, фізична теорія вартості, синергетична економіка та ін.), об’єднані загальною ідеєю, що економічні науки не повинні відокремлюватись від інших природничих наук та повинні розвиватись на їх основі, на використанні їх досягнень. Така теза ґрунтується на схваленні існування загальних правил, які відображають всезагальні закони розвитку. Подібні напрями розвивають Г.Н. Алєксєєв, С.А. Гайворонський, М. Добія, В.Б. Занг, П. Кузнєцов, Л. Ларуш, Л.Г. Мельник, С.А. Подолинський, Т. Пу, М.С. Руденко, колектив Інституту комплексних проблем Санта Фе (США, штат Нью-Мексіко) та ін. Вихідним положенням таких досліджень є той факт, що будь-які економічні процеси потребують для їх здійснення затрат енергії.

Проведення подібних аналогій і ототожнень між теоріями природничих наук у бухгалтерському обліку є досить цінним, оскільки такі науки рухались від емпірії та відображають історично перевірені тенденції розвитку науки. Використання надбань та шляхів вирішення певних задач природничими науками дозволяє виокремити та науково аргументувати вирішення “Ахіллесових п’ят” бухгалтерської науки.

Одним із найбільш завершених подібних економічних концептів є “фізична економіка” Л. Ларуша, яка вивчає особливості та принципи розвитку сфери матеріального (фізичного) виробництва з ціллю кількісного та якісного покращання наповнення “ринкової корзини” на базі безперервного науково-технічного прогресу, що забезпечує тривале існування людства на Землі.

Надбання фізичної економіки Л. Ларуша слід використовувати в розробці систем бухгалтерського обліку, оскільки її здатність описати та передбачити фактичний неентропійний розвиток людства можна використовувати на мікрорівні з метою уникнення занепаду господарювання, хаосу та припинення діяльності підприємства.

Використовуючи категорії, розкриті в системі Л. Ларуша (“революційно-аксіоматичні відкриття”), можна привести фундаментальні основи бухгалтерського обліку у відповідність умовам розвитку постіндустріальної економіки, яку характеризують значні всепроникаючі технологічні зміни (розвиток мікроелектроніки, молекулярної біології та генної інженерії, інформатизація суспільства) та зрушення в характері праці і в мотивах людської діяльності взагалі. Так Л. Ларуш пише: “Не пустий математичний простір-час, а саме ми завдяки творчій силі розуму створюємо неентропійні форми економічного зростання”[1].

Таким чином, застосовуючи теорію фізичної економіки Л. Ларуша в якості альтернативи сучасній класичній (ортодоксальній) економіці і течіям, що з неї випливають – ліберальній економіці та “mainstreem”, в яких методологія бухгалтерського обліку використовується для управління економічними процесами, через зміну методології бухгалтерського обліку, яку необхідно привести до положень фундаментальних основ розвитку, можна забезпечити неентропійний розвиток економічних процесів на противагу існуючим моделям нульового росту.

 


Заявка на участь в конференції

 

Прізвище Легенчук

Ім’я Сергій

По батькові Федорович

Посада доцент кафедри аналізу і статистики

Місце роботи Житомирський державний технологічний університет, м. Житомир, вул.. Черняхівського, 103, телефон (0412) 24-09-91

Назва доповіді Бухгалтерський облік та фізична економіка

Не плануємо брати участі в конференції, а лише опублікувати тези доповіді

 

Доцент                                                              С.Ф. Легенчук

 



[1] Ларуш Л. Физическая экономика как платоновская эпистемологическая основа всех отраслей человеческого знания. – М.: Научная книга, 1997.