Дейкало Н.М.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

ім. М. Туган-Барановського

Напрямки співробітництва України й Саудівської Аравії в XXI столітті

Саудівська Аравія - розвинена країна Південно-Західної Азії. Найбільш розвідані запаси нафти (країна посідає перше місце у світі по її запасах, які становлять 35 млрд. тонн). Нафтова промисловість становить основу економіки й промисловості (80% ВВП, 90% державних доходів). Представлені також виробництво хімікатів, будівельних матеріалів, метало продуктів, тканин, паперу, продуктів харчування. Сільське господарство країни повністю забезпечує внутрішні потреби в продовольстві; частина виробленої продукції експортується.

Ще в 2004 році Саудівська Аравія й Україна домовилися про співробітництво в галузі телекомунікації, енергетики, нафти й газу, науки, технологій і морського транспорту. Такі були підсумки засідання Спільної міжурядової комісії з торгово-економічного співробітництва між двома країнами. У ході комісії сторони вирішили створити раду саудівських і українських бізнесменів в інтересах нарощування взаємних економічних зв'язків. Майже рік по тому, з 23 по 26 травня 2005 року, в Україні перебувала делегація Королівства Саудівська Аравія на чолі з Головою Ради ТПП КСА й Головою ТПП Рияду Абдул Рахманом А. Аль-Джерайсі. Результатом приїзду делегації стало підписання Меморандуму про взаєморозуміння між ТПП України й Радою ТПП Королівства Саудівська Аравія, а також участь аравійцев в україно-саудівському бізнесі-форумі.

Сьогодні двостороння кооперація країн розвивається тільки в площині торгівлі. Характерною рисою товарообігу між Україною й КСА  є значний дисбаланс між експортом і імпортом (позитивне сальдо на користь України за ці роки коливалося в межах 26-35 млн. дол. США. При цьому протягом 1996-2000 років значних змін в обсягах зовнішньої торгівлі між Україною й Саудівською Аравією не спостерігалося.

В 2001 році відбулося збільшення товарообігу між Україною й Саудівською Аравією в 3,4 рази за рахунок українського експорту в КСА, переважно завдяки експорту сільськогосподарської продукції, частка якої в його структурі склала 61%. Крім того, збільшилися поставки з України феросплавів і напівфабрикатів із заліза - відповідно на 10,7 і 11,8 млн. дол. США. Слід зазначити, що обсяги імпорту в Україну в 2001 році також зросли (в 6,6 рази) і склали 2,8 млн. дол. США.

В 2002-му у порівнянні з 2001 роком товарообіг збільшився на 45,1%, або на 57,1 млн. дол. США: експорт зріс на 47,7%, або на 59 млн. дол. США, імпорт скоротився на 67,9%. Позитивне сальдо збільшилося на 50,4%.

В 2003 році ріст товарообігу склав 29,7% або 54,5 млн. дол. США. Експорт зріс на 29,5% (53,9 млн. дол. США), імпорт - на 69,5% (0,6 млн. дол. США). Сальдо на користь України збільшилося на 29,3%.

В 2004 році темпи росту товарообігу сповільнилися - його обсяг зріс лише на 2,5% стосовно 2003 року. Експорт збільшився на 2,1%, імпорт - на 59,9%. Сальдо на користь України зросло на 1,7%.

Поряд з незначним збільшенням товарообігу в 2004 році, принципових змін у структурі експорту й імпорту, у порівнянні з 2003 роком не відбулося. Як і раніше, основу експорту становить сільгосппродукція й метали.

За січень-лютий 2005 року в порівнянні з аналогічним періодом 2004 року товарообіг зріс в 9,5 рази, або на 68 млн. дол. США. Ріст відбувся за рахунок експорту, що збільшився в 9,7 разів.

У структурі експорту сільгосппродукція становила 60,8% (у т.ч. на ячмінь доводилося 55,4%), металопродукція - 39%. Імпорт був представлений продукцією хімічної промисловості.

Протягом останніх 3-х років експорт послуг в Україні був представлений переважно транспортними послугами. Імпортувалися, головним чином, державні послуги, не віднесені до інших категорій.

В 2002 році товарообіг послугами склав 645,61 тис. дол. США, відповідно 433,32 тис. дол. США - експорт і 214,3 тис. дол. США - імпорт. Сальдо склало 219 тис. дол. США.

В 2003 році оборот послугами досяг 1,11 млн. дол. США, відповідно 659,5 тис. дол. США - експорт і 446,2 тис. дол. США - імпорт. Сальдо склало 213,3 тис. дол. США. У структурі експорту 80% приходиться на транспортні послуги, 11% - на подорожі. У структурі імпорту 81% приходиться на державні послуги, не віднесені до інших категорій, 17% - на послуги зв'язку.

Прямі інвестиції в Україну із Саудівської Аравії за станом на 01.01.2005 рік склали 580 тис. дол. США. Створено два спільних підприємства. На настільки незначному інвестиційному співробітництві двох країн відбилася відсутність Посольства Королівства Саудівська Аравія на території нашої країни.

Куди більш скромним представляється українська присутність на ринку КСА. Інвестицій з України в Саудівську Аравію не зафіксовано. Дипломати двох країн висловлюють надії, що надходженню вітчизняних інвестицій у КСА буде сприяти відкриття торгово-економічної місії України в Саудівській Аравії.

Таким  чином, можна сказати, що співробітництво між Україною і КСА з кожним роком стає все більш щільним. Для України ці відносини є стратегічно важливими тому, що:

1)  Саудівська Аравія є важливим імпортером Української сільськогосподарської продукції та продукції металургійної галузі (виходячи з об‘ємів експорту України в КСА);

2)  Саудівська Аравія є дуже привабливим потенційним інвестором тому, що у КСА є потенційні можливості і кошти, які вони можуть інвестувати в Україну;

3)  Саудівська Аравія посідає перше місце по запасах нафти, а на сьогодні нафта є головним енергетичним ресурсом, який забезпечує життєдіяльність усього людства. З огляду на стосунки з основними експортерами нафти, Україна повинна приділяти більше уваги питанням з приводу взаємодії з КСА в енергетичній галузі.