Секція «Економічні науки»

Підсекція 6

 

М’ячин В.Г., Жукова А.Г.

Дніпропетровський університет економіки та права

ЕЛАСТИЧНІСТЬ ПОПИТУ НА РИНКУ ПОБУТОВИХ ЛАМП

Всі існуючі у світі джерела світла діляться на теплові і люмінесцентні. У першому випадку за рахунок сильного нагрівання тіло починає випромінювати повний спектр випромінювання, що включає й видиму частину, а в другому, випромінювання світла супроводжується вивільненням внутрішньої енергії електронів речовини.

Альтернативою лампам розжарювання (ЛР) є люмінесцентні лампи (ЛЛ), що представляють собою скляну трубку з електродами, в якій є пари ртуті й інертний газ, наприклад, аргон. На внутрішню сторону трубки нанесена спеціальна речовина - люмінофор, що перетворює ультрафіолетове випромінювання лампи у видиме людським оком світло.

Порівняльні характеристики  ламп  розжарювання  й   енергозберігаючих  компактних люмінесцентних ламп наведені в табл. 1.

На перший погляд ціна КЛЛ (2,50-35 грн. за одиницю) шокує, але навіть при такій великій вартості вони швидко окупаються за рахунок низького енергоспоживання й тривалого терміну служби.

Для оцінки еластичності попиту використовуються й статистичні методи обробки інформації за продажом, ціною, доходами, що мали місце в минулих періодах в різних секторах ринку, а також інструменти економетрики.

Кількісною оцінкою чутливості попиту служить коефіцієнт прямої еластичності попиту за ціною. Як відомо, коефіцієнт прямої еластичності попиту за ціною характеризує відношення відносної зміни обсягу попиту до відносної зміни ціни й показує, на скільки відсотків змінюється обсяг попиту на товар при зміні його ціни на 1% [1]. Отже, його можна записати як

еi = ,                  (1)

де ΔP та ΔQ – зміна ціни та попиту, та  - середні для даних інтервалів ΔP та ΔQ значення ціни та попиту. 

Таблиця 1

Порівняльні характеристики ламп накалювання й компактних люмінесцентних ламп

Характеристики

Лампа розжарювання (100 Вт)

Компактна люмінесцентна лампа (КЛЛ) (20 Вт)*

Ціна

Низька -1,10 грн. за лампу

Висока - 2, 50-35 грн. за лампу

Термін служби

Низький (близько 1000 годин безперервного горіння)

Високий (8000-15000 годин безперервного горіння)

Світлова віддача

Украй низька (10-15 лм/Вт), 85-90 % електроенергії перетворюється не у світло, а в тепло

Висока, наближається до 100 лм/Вт

Спектр

Істотно відрізняється від природного (денного) світла, переважно теплий тон випромінювання

Можливість створювати світло різного спектрального складу: теплий, природний, білий

Наявність шкідливих речовин

Немає

Є. Використовується ртуть, тому лампи вимагають додаткових заходів щодо утилізації

*20-ватна енергозберігаюча лампа по світловій віддачі аналогічна

100-ватній лампі розжарювання

    

Ми можемо впевнено стверджувати, що попит на лампи розжарювання є нееластичним. По-перше тому, що лампочки розжарювання відносяться до товарів першої необхідності; по-друге, ринок ламп розжарювання є ринком досконалої конкуренції, так як по оцінкам фахівців [1] на ньому присутні десятки виробників та у кілька разів більше операторів. Тому еластичність попиту наближається до нуля.

Інша справа спостерігається на ринку ламп КЛЛ. На ринку присутні лише декілька основних виробників, що випускають продукцію таких фірм як Osram, Philips, Еlectrum (виробництва Китай), львівського заводу “Искра” (лампи з торговельною маркою “Вольта”). Для цих виробників приблизна частка ринка за оцінками операторів складає 30-38, 32-37, 10-14 та 17-21%. Якщо розрахувати індекс Харфіндаля-Хіршмана за формулою

ІХХ = Σ ,      (2)

де di – частка кожної окремої фірми на галузевому ринку продажу, %, то в нашому випадку він складе ІХХ = 342 + 352 + 122  + 192 = 2886. Для олігополістичного ринку найхарактерніші значення складають від 1200 до 5000 [2]. Таким чином, ринок КЛЛ є досить високомонополізованим, а ціни на такому ринку наближаються до монопольних. Отже, резерви для зниження ціни у виробників є.

Але, на наш погляд, основним фактором, який визнає попит на лампи КЛЛ та ЛР, є ціна електрики. Тому логічно було б розрахувати чутливість попиту на лампи за допомогою перехресної еластичності попиту.

Залежність попиту від ціни проводилась за методикою, репрезентованою у [2].    

Результати опитування  експертів наведені в табл. 2.

 

 

 

 

 

Таблиця 2

Залежність попиту на лампи ЛР та ККЛ в залежності від ціни за електроенергію

Ціна 1 кВт*г електрики, грн.

0,2436

(Поточна ціна)

0,3

0,4

0,45

0,5

Попит на лампи КЛЛ (попит при сучасних цінах за електрику приймається за 100%)

100

102,4

106,7

109,8

114

Попит на лампи ЛР (попит при сучасних цінах за електрику приймається за 100%)

100

98,6

96,2

92,8

89,5

 

Коефіцієнт перехресної еластичності ламп КЛЛ в залежності від цін за електроенергію розрахуємо наступним чином

eij =  = 0,149.

Коефіцієнт перехресної еластичності ламп ЛР в залежності від цін за електроенергію

eij =  = -0,160.

З розрахунків випливає, що попит на лампи КЛЛ є взаємозаміняючим, а попит на  лампи ЛР є взаємодоповнюючим.

 

Висновки

Проведені дослідження ринку побутових освітлювальних ламп дозволяють зробити наступні висновки.

1. Основним чинником, що буде визначати попит на лампи у довгостроковому періоді, є ціна за електроенергію; у зв’язку з євроінтеграційними процесами, учасником яких є Україна, вона буде стрімко зростати;

2. Протягом короткочасного періоду буде спостерігатися поступове зниження частки ринку ламп розжарювання та заміщення цієї частки лампами КЛЛ;

3. Попит на лампи розжарювання є мало еластичним. Це повязано з тим, що цей ринок можливо охарактеризувати як ринок досконалої конкуренції; ринок ламп КЛЛ є високомонополізованим.

4. Для оцінки чутливості попиту на лампи найбільш сприятливим є використання перехресної еластичності попиту на лампи в залежності від ціни за електроенергію.

5. Вважаємо, що попит на лампи суттєво залежить від сегментації споживачів за рівнем доходів. Найбільше лампи КЛЛ купують споживачі із високими доходами, але спостерігається стійка тенденція до купівлі ламп споживачами із середніми доходами.      

6. Для зниження цінового тиску на населення уряд України повинен проводити політику стимулювання попиту на товари, яка б сприяла  економії у споживанні електрики.

 

Література

1.                 Шавкат Бек. СветоФОРА // Бизнес. – 2006. - №40. – С. 118-119.

2.                 Багиев Г.Л. и др. Маркетинг Учебник для вузов / Г.Л. Багиев, В.М. Тарасевич, X. Анн; Под общ. ред. Г.Л. Багиева. — 2-е изд., перераб. и доп. — М.: ЗАО «Изд-во "Экономика"», 2001. — 718 с.