секція: Педагогічні науки

підсекція: Соціальна педагогіка

 

Кулікова А. Є.

Луганський національний педагогічний університет імені Тараса Шевченка

 

Актуальні проблеми сучасної шведської соціальної роботи як наукової дисципліни

 

Наприкінці ХХ ст. рівень соціального забезпечення та соціальної захищеності населення Швеції – один з найвищих у світи до сьогодні – змусив фахівців говорити про феномен “шведського соціалізму”. Такий феномен наслідок не тільки вдалої соціальної політики держави, але й результат впровадження в практику вагомих науково-теоретичних розробок з актуальних питань соціальної роботи і підготовки фахівців для соціальної сфери. На жаль, в Україні немає великих науково-теоретичних надбань у соціальній роботі, адже вперше соціальна робота як наукова дисципліна була впроваджена у нашій країні лише у 90-ті роки минулого століття. Отже, очевидно, що науково-теоретичні розробки у галузі соціальної роботи шведських науковців становлять великий інтерес для вивчення вітчизняними дослідниками. Метою цієї роботи є визначення проблем актуальних для сучасної шведської соціальної роботи як наукової дисципліни, які залишалися поза увагою українських дослідників.

До реформи 1977 року дослідницька робота у Шведських університетах та школах соціальної роботи була дуже обмеженою. Завдяки цій реформі ситуація змінилася у декількох відношеннях. Нова академічна дисципліна – «Соціальна робота» – була сформована на основі інтеграції релевантних аспектів традиційних академічних дисциплін. Соціальна робота як нове поле дослідницької роботи розглядає професійну реалізацію соціальної політики. Розглядає як аналіз головних причин соціальних проблем, що впливають на людину, соціальні групи, общини тощо, так і передумови цих проблем.

Сфера інтересів наукових досліджень у соціальній роботі дуже об’ємна, існує багато різноманітних дослідницьких програм – це ускладнює визначення чіткого простору дослідницьких інтересів у соціальній роботі [1, 59]. Одне з пояснень такому стану речей – існування значної кількості релевантних наукових дисциплін (соціологія, психологія, соціальна психологія тощо), сфера наукових інтересів яких тісно пов’язана із сферою наукових інтересів соціальної роботи як науки.

Ґунбріт Сандстрьом називає два можливі способи більш точного визначення наукового простору досліджень з соціальної роботи. Перший – брати до уваги тільки дослідження науковців, що працюють на кафедрах соціальної роботи. Другий – визначити коло наукових інтересів, що охоплюють публікації, надруковані у науково-методичних журналах соціальної роботи [2, 59]. Розподіл сфери інтересів у дослідженнях шведських науковців, що працюють на кафедрах соціальної роботи представлено у таблиці 1. Таблицю складено згідно з результатами досліджень Національної агенції вищої освіти Швеції (National Agency on Higher Education) та Шведської ради з питань соціальних досліджень (Swedish Council for Social Research) [4].

Таблиця 1

Галузі досліджень у соціальній роботі у дисертаціях провідних науковців Швеції

Галузі наукових досліджень

% наукових досліджень у цій галузі

Методи практичної соціальної роботи

31,7%

Соціальний феномен / соціальні проблеми

19,3%

Соціальна політика

17,1%

Групи клієнтів

11,2%

Професія

7%

Наукові теорії та методи

5,2%

Організація

4,5%

Право

2,6%

Сун Сунесен, провідний науковець, професор соціальної роботи, визначає такі основні сфери, що являють науковий інтерес у соціальній роботі: діти та молодь, сім’я, відносини між клієнтом та організацією, особи похилого віку та старіння, особи із специфічними потребами, зловживання алкоголем, наркоманія тощо [3].

Згідно з національною соціальною політикою Швеції, яка спрямована на покращення соціального становища дітей та молоді як найбільш уразливої соціальної групи у сучасній Швеції, науково-дослідницька робота із соціальної роботи зосереджена на винаходженні методик, нових науково обґрунтованих підходів вирішення проблем, пов’язаних з соціальним захистом та забезпеченням дітей та молоді.

Серед шведських науковців, що зробили найбільш вагомий внесок у розвиток соціальної роботи з дітьми та молоддю, відзначилися Ґунвор Андерсен, Клаес Левін, Кйел Хансен та інші.

Дослідницька робота, пов’язана з різними аспектами соціальної роботи з дітьми та молоддю та сім’ями, в основному зосереджена на соціальній уразливості та на слабких місцях у системі соціального захисту цих соціальних груп, однак існують і додаткові дослідницькі проекти, що вивчають повсякденне життя та умови життя. Соціальне забезпечення та захист – важлива умова соціальної роботи з дітьми та молоддю, що мають проблеми або ризикують постраждати у своєму оточенні, що мають соціальні проблеми або можуть викликати соціальні проблеми унаслідок своєї поведінки. Дослідженню соціального забезпечення та соціального захисту дітей та молоді завжди відводилось значне місце у дослідницьких проектах шведських науковців. У своїх роботах науковці розглядають проблеми дитинства та молоді на різних рівнях, а саме соціальному, організаційному, індивідуальному та сімейному. Однією з актуальних соціальних проблем над якою працюють зараз шведські науковці є безробіття серед молоді. Велика кількість дисертаційних досліджень була присвячена соціальній роботі, що проводять соціальні служби із захисту та соціального забезпечення сімейних дитячих будинків та установ для дітей та молоді [5].

Слід більш докладно дослідити актуальні проблеми соціальної роботи Швеції та ознайомитися з передовими науковими розробками у цій галузі. Адже урахування й творче застосування досвіду Швеції дозволить оптимізувати вітчизняну соціальну роботу як наукову дисципліну.

 

Література:

1.     Nygren L. Är det något särskilt att forska i socialt arbete? – Umeå: Umeå University Press, 2006

2.     Sandström Gunbritt. Higher Education for Social Work in Sweden // Australian Social Work. Sydney: Routledge 2007,Vol. 60, 1, pp. 56-67.

3.     Sunesson S., Swärd H. Socialt arbete. En grundbok. Stockholm: Natur & Kultur, 2006

4.     http://www.hsv.se/2.7cb94f2910b5fc8d550800012246.html

5.     httt://www.soch.lu.se/