Секція: Державне управління

Підсекція: Сучасні технології управління

 

Мамонтова Е. В.

Національна  академія державного управління при  Президентові України Одеський регіональний інститут державного управління

 

ВНУТРІШНІ ТА ЗОВНІШНІ ФУНКЦІЇ ДЕРЖАВИ: СИМВОЛІЧНИЙ АСПЕКТ 

 

Роль держави в управлінні суспільними справами, у вирішенні основних питань соціального розвитку реалізується через її функції, які спрямовані на задовільнення різноманітних інтересів та потреб як окремих осіб, еліт, соціальних груп, так і суспільства в цілому.

В залежності від того, які невідкладні проблеми й  стратегічні завдання необхідно вирішувати суспільству, встановлюються  функції держави. Сьогодні існує досить широка номенклатура наукової літератури з класифікації державних функцій.

Одним з найпоширеніших підходів є розподіл функцій держави на зовнішні та внутрішні. 

Серед основних напрямків діяльності держави по управлінню внутрішнім життям суспільства відрізняють  економічну, соціальну, політичну, правоохоронну, екологічну функції.

Так економічна функція держави полягає у створенні   організаційно-правових умов ефективної економічної діяльності суспільства.

Соціальна функція держави сприяє забезпеченню нормальних умов життя для всіх членів суспільства, регулювання відносин між громадянами, соціальними групами з приводу їхнього місця в суспільстві.

Ряд правознавців окремо виділяють функцію захисту прав та свобод людини і громадянина, яка полягає у конституційному закріпленні особистих, політичних і соціальних прав людини через діяльність державних органів, що захищають права людини і громадянина.

Забезпечення цілісності суспільства, формою якого і виступає держава,  визначає її політичну функцію. Іншими словами, політична функція держави полягає у регулюванні відносин між громадянами, соціальними групами, класами, націями у зв’язку з  реалізацією їх політичних інтересів, у гармонізації інтересів різноманітних соціальних спільнот. 

Правоохоронна функція держави реалізується у встановленні  та охороні правопорядку, діяльності по забезпеченню точного та повного виконання положень законодавства  громадянами,  організаціями та державними установами.

До традиційного переліку внутрішніх функцій держави в останній час додаються нові. Так,  у число ведучих   висувається екологічна функція держави, яка спрямована на регулювання діяльності людей у сфері використання навколишнього середовища та проявляється у створенні нормативно-правових умов захисту та безпеки довкілля.  

За організацію створення та забезпечення  зберігання культурної спадщини та доступу громадян до неї відповідає культурна (духовна) функція держави.

Інформаційна функція держави  полягає у забезпеченні системи отримання, використання, поширення та збереження інформації.

Дехто з дослідників відокремлює демографічну функцію держави, яка пов’язана з  гарантуванням демографічної безпеки та збереженням людських ресурсів.

Основні напрями діяльності держави на світовій арені  визначають її зовнішні функції: дипломатичну, зовнішньоекономічну, зовнішньополітичну, інформаційно-культурну, та функцію глобальної співпраці.

Так,  дипломатична функція держави  спрямована на підтримку  цивілізованих   стосунків з іншими державами, суб’єктами міжнародного права та забезпечує гідне представництво держави на міжнародній арені.

За розвиток взаємовигідного економічного співробітництва з державами та групами держав,  за  участь у світовому поділу праці та обміні новітніми технологіями, за координацію фінансово-кредитного і   товарообігу   відповідає зовнішньоекономічна функція держави.

Зовнішньополітична функція держави включає підтримку світового порядку та загальних норм міжнародного права з метою запобігання глобальних конфліктів.

За взаємний інформаційний обмін та  культурне співробітництво відповідає інформаційно-культурна функція держави.

Функція глобальної співпраці полягає у співробітництві у вирішенні глобальних проблем сучасності (економічних, енергетичних, демографічних тощо) .

В цілому зовнішні функції держави покликані вирішувати такі завдання: захист інтересів і суверенітету держави в усіх сферах державних відносин та з’ясування й реалізація міждержавних й міжнародних інтересів через дипломатичні відносини і служби, а також участь у роботі міжнародних організацій, союзів, об’єднань. Інакше кажучи, головними напрямками    діяльності держави у зовнішньому середовищі є забезпечення державної безпеки та міжнародне співробітництво.

Враховуючи те, що у сучасному глобалізованому світі громадське життя все більше інтернаціоналізується, межа між внутрішніми та зовнішніми функціями поступово зникає. Практично кожна з функцій держави має як зовнішній, так і внутрішній аспекти.

Однак  становлення інформаційного суспільства та  символізація соціальних відносин, що його супроводжує,  вимагають      оновлення арсеналу технологій управління,  зокрема за рахунок посилення символічного ресурсу державно-регулятивного впливу. Звертаючись до соціальної природи символічного та використовуючи його  інтегративний потенціал, держава через діяльність економічних, політичних, культурно-освітніх структур відстоює загальнонаціональні інтереси на опосередкованому рівні, що значно підвищує ефективність реалізації її функцій.