Економічні науки / 6. Маркетинг та менеджмент

 

к.е.н., доц. Яременко С.С., Найдьон О.С.

Університет імені Альфреда Нобеля, м. Дніпро

 

Оцінка рівня конкуренції галузі з метою виявлення напрямів розвитку асортименту друкарні «Баланс-Клуб»

 

Дослідження конкурентів дозволяє виявити фактори їх успіху на ринку, коригувати власну діяльність, виробляти найбільш оптимальну стратегію розвитку тощо. Друкарня «Баланс-Клуб» займається наданням різних послуг сфери поліграфії досить високої якості. Асортимент продукції включає каталоги, буклети, брошури, афіші, різні календарі та постери, а також іншу продукцію. Конкурентами друкарні «Баланс - Клуб» є: друкарня «Україна», друкарня «Арт-прес», друкарня «Роял-принт», друкарня «Литограф».

Рівень конкуренції в галузі може бути оцінений за рядом коефіцієнтів, але найбільш універсальним для визначення ступеня концентрації конкуренції є індекс Херфіндаля-Хіршмана (HHI) [4]:

                                                    (2.1)

де – квадрат частки ознаки;                                  

n – кількість підприємств.

Для оцінки ступеня концентрації бізнесу застосовується така шкала:

-HHI<1000 – низька концентрація ринку, відповідно, високий ступінь конкуренції;

- 1000<HHI<1800 – середній рівень концентрації, помірний рівень конкуренції;

- 1800<HHI<10000 – висока концентрація, високий рівень монополізації. У випадку монополії коефіцієнт становить 10000.

Розрахунок індексу Херфіндаля-Хіршмана проведений за основними конкурентами у регіоні. За масштабами розвитку бізнесу (часткою видавців, виготівників і розповсюджувачів регіону у загальній кількості суб’єктів видавничо-поліграфічного комплексу) виділено три групи:

1. Друкарня «Україна» - займає 29% частки ринку м. Дніпра, а ТОВ  «Баланс - Клуб» на ринку займає 25% .

2. «Арт-прес» та  «Royal - print» на ринку галузі мають біля 10% частки ринку друкарських послуг. В сукупності, перша і друга групи становлять 74% ринку.

3. Найменш розвинена за кількістю суб’єктів видавничо-поліграфічного комплексу є друкарня «Литограф» (8%).

Здійснена оцінка рівня концентрації, ступеня конкуренції в галузі з таким групуванням за напрямами діяльності в регіону: видавнича, виготовлення видавничої продукції (поліграфічні підприємства), розповсюдження видавничої продукції, суміщення кількох видів діяльності, в т.ч. поліграфічної; суміщення кількох видів діяльності, за виключенням поліграфічної (табл.1).

Таблиця 1

Рівень конкуренції видавничо-поліграфічного комплексу

Напрям діяльності

Індекс Херфіндаля- Хіршмана

Інтервал

Рівень концентрації

Рівень конкуренції

Видавнича

2988

1800- 10000

високий

низький

Суміщення, за виключенням поліграфічної (видавнича і розповсюдження)

3283

Розповсюдження

1690

1000-1800

середній

помірний

Суміщення, в т.ч. поліграфічна

1395

Поліграфічна

1031

Усього

1859

1800- 10000

високий

низький

 

Найвищий рівень конкуренції, виявлено у поліграфічній галузі. Це дозволяє говорити про більш рівномірний розподіл споживачів поліграфічних послуг за регіонами, порівнюючи з видавничою справою. Високий конкурентний тиск стимулює підприємства до постійного підвищення конкурентоздатності, розвитку. Водночас, ринок видавничої продукції, а також суміщення видавничої діяльності і розповсюдження видань, тяжіє до монополізації, порівнюючи за іншими напрями діяльності видавничо-поліграфічного комплексу. На основі аналізу виявлено погіршення конкурентного становища видавничо-поліграфічної галузі, про що свідчить негативна динаміка її частки у промисловому виробництві. За рівнем конкуренції поліграфія переважає над видавничою діяльністю, що створює умови для ефективнішого задоволення потреб споживачів.

Отже, з метою підвищення своєї конкурентоспроможності друкарня «Баланс-Клуб» повинна вдосконалювати свою асортиментну політику за виявленими актуальними напрямами, щоб задовольняти потреби існуючих споживачів та завойовувати нових.

 

Література:

1.       Андросюк Л.А. Стан та перспективи розвитку поліграфічної галузі України / Л.А. Андросюк // Науковий вісник Ужгородського університету. — 2013. — Випуск 3 (40). — С. 69-73.

2.       Труш Ю.Л. Формування асортиментної політики на підприємстві / Ю.Л. Труш, А.О. Гриценко // Економічні проблеми розвитку галузей та видів економічної діяльності. – 2016. - №1. – С. 67-70.