Экономічні науки/10. Економіка підприємства

Калашнікова І.Р., Футулуйчук С. В.

Донецький національный університет экономіки і торгівлі імені Михайла Туган – Барановського, Україна

Рівень насичення ринку, як основа оптимізації роздрібного товарообігу

 

З огляду особливостей розвитку конкуренції на споживчому ринку, сутності та завдань роздрібної торгівлі визначальним для вітчизняних рійелтерів є рівень насичення ринку, а він вже відображається у формуванні конкурентоспроможного асортименту. За твердженням науковців та спеціалістів саме товарний асортимент стає ключовим чинником в конкурентній боротьбі між роздрібними підприємствами.

Незважаючи на роль та значущість асортименту в забезпеченні розвитку торговельного підприємства, дослідження асортименту через призму конкурентоспроможності в економічній літературі не відзначаються комплексністю, представлені фрагментарно та мають незавершений характер.

У загальному вигляді конкурентоспроможність трактують як міру спроможності особи, товару, послуги, підприємства чи країни брати участь у конкурентній боротьбі. Враховуючи основні теоретичні положення щодо сутності асортименту торговельного підприємства та чинників, що його зумовлюють, вважаємо, що конкурентоспроможність асортименту торговельного підприємства визначається здатністю групи товарів, відповідати умовам ринку та вимогам споживачів на більш високому рівні, ніж група товарів іншого складу.

Визначення рівня насичення ринка як параметру, що відображає групи товарів, їх види та різновиди за окремими ознаками дозволяє нам розглядати конкурентоспроможність асортименту саме в контексті конкурентоспроможності товару. Разом з тим, слід відзначити, що ми не ототожнюємо поняття «конкурентоспроможність товару» та «конкурентоспроможність асортименту». Конкурентоспроможність товару є складовою та зумовлює відповідний рівень конкурентоспроможності  асортименту.

Є очевидним, що конкурентоспроможність асортименту як  складова ефективної асортиментної  політики, також є складним явищем, системою. Розгляд конкурентоспроможності асортименту може бути здійснений за різними аспектами та напрямами. Виходячи з загальної концепції розвитку підприємства за ринкових умов вважаємо за доцільне оцінку конкурентоспроможності асортименту торговельного підприємства здійснювати на основі  комплексу «маркетинг - мікс», у межах якого виділяють наступні основні складові: а) товар; б) ціна; в) методи розповсюдження;              г) стимулювання. Зазначимо, що означені складові є лише підґрунтям, базою упорядкування дослідження в подальшому. Звернемо увагу на основні моменти, що стосуються товару, ціни, методів розповсюдження та стимулювання з точки зору розгляду проблеми оцінки конкурентоспроможності асортименту, а саме – на обґрунтування визначеної системи показників оцінки.

У рівні насичення ринку ключовим моментом є безпосередньо товар. Саме товар з його характеристиками – основа формування асортименту за різними ознаками. Розуміючи наявність різних ознак товару з точки зору товарознавчої характеристики, життєвого циклу, відповідності попиту та ін., що зумовлюють існування численних показників стану та динаміки такої характеристики конкурентоспроможності асортименту як «товар».

Разом з тим з точки зору функцій, що виконують товари для покупців, асортимент може бути менш гармонійним, адже за функціональним призначенням та споживчими характеристиками товари групи побутової техніки є унікальними та не можуть бути використані в якості замінників один одного. Щодо показника насиченості, то його дія носить обмежений характер. Так, виходячи із змісту, «насиченість» характеризує кількість окремих товарів у межах асортиментної групи, а отже означений показник є корисним  лише під час порівняння між собою окремих товарних груп  та може бути використаний для оцінки конкурентоспроможності асортименту товарів, як основи оптимізації роздрібного товарообігу переважно по вузькоспеціалізованих підприємствах.

Ще один аспект, який є важливим під час розгляду конкурентоспроможності асортименту – організація товарообігу. За визначенням -  це діяльність з планування, перетворення в життя та контроль за фізичним переміщенням товарів. За суттю ж діяльність зі забезпечення товарообігу в підприємстві торгівлі це діяльність з управління запасами товарів, а основні проблеми, що вирішуються в процесі управління товарними запасами цілком відповідають вимогам забезпечення ефективності асортиментної політики підприємства торгівлі.

Таким чином, можна зробити висновок, що враховуючи загальні цільові настанови та передумови розвитку підприємств роздрібної торгівлі запропоновано здійснювати оцінку конкурентоспроможності на основі комплексу «маркетинг - мікс», відповідно до якого для оцінки ефективності рівня насичення ринку, як основи оптимізації роздрібного товарообігу рекомендовано до використання наступні показники: коефіцієнти широти та глибини асортименту, рівень собівартості та рівень доходності товарів, активність використання цінових знижок, оборотність та рентабельність товарних запасів, рівень комунікаційної підтримки, товарообіг на одиницю витрат на маркетингові комунікації.   

Література:

1.     http://www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/Es/2008_2_1/08_2.1_2.htm

2.     http://works.tarefer.uа/99/101562/index.html

3.     Шваб Л. І.

Економіка підприємства: Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів. 4-е вид. – К.: каравела, 2007. – 584 с.