Економіка / Економіка промисловості

 

Столярчук Л.В.

Науковий керівник Клименко В.І.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, м. Вінниця

Впровадження інноваційних технологій в системі управління якістю на прикладі підприємств легкої промисловості Вінницької області

 

На сучасному етапі розвитку світової економіки економічне зростання характеризується провідною роллю науково-технічного прогресу й інтелектуалізацією основних факторів виробництва. У глобальній економічній конкуренції виграють країни, які забезпечують сприятливі умови для наукових досліджень та науково-технічного прогресу. Разом з тим спеціалістами всіх рівнів управління визнається, що в Україні на сьогодні не існує законодавчо та методично оформленого ефективного механізму управління інноваційною діяльністю в національній економіці, хоча перші спроби вже робляться.

В Україні існують об’єктивні передумови формування інноваційної економіки. Швидкий вихід України з кризи цілком можливий через реалізацію її переваг, які повинні бути доповнені активною державною політикою. Проблема створення економічного механізму, що дозволяє генерувати, відтворювати та використовувати науково-технічні інновації для підвищення темпів економічного розвитку й якості життя в нашій країні набуває надзвичайно актуального значення. Її вирішення реально можливе лише за умови формування адекватного уявлення про основні характеристики інноваційних процесів, їхні рушійні сили та закономірності. Дослідженням інновацій як фактора економічного зростання, рушійних сил розвитку інноваційної діяльності займалися вітчизняні вчені Ю.Бажал, С.Козаченко, М.Крупка, А.Пасхавер, В.Александрова, а також закордонні автори – Й.Шумпетер М.Кондратьев, Л.Бляхман, С.Валдайцев, С.Глазьєв. Д.Львов, П.Друкер, Г.Менш, Б.Санто, Б.Твісс, та інші.

Найбільш актуальним є дослідження проблематики на прикладі підприємств Вінницької області  Це мотивовано низкою об’єктивних причин: по-перше, особливостями організаційно-господарської форми; по-друге, наявністю у акціонерних товариств консолідованих активів і ресурсів для проведення комплексних досліджень, системної розробки, виробництва й упровадження інновацій з метою насичення ринку конкурентоспроможною продукцією, що є втіленням розвитку й матеріалізації вітчизняної науки; по-третє, переважною формою організації у сфері виробництва серед промислових підприємств легкої промисловості України.

Розвиток корпоративних підприємств, як і розвиток легкої промисловості й економіки України у цілому, пов'язані з рівнем розвитку інноваційної діяльності в корпоративних підприємствах (як і в підприємствах інших організаційно-правових форм власності), що вимагає визначення наступних напрямків: розвитку інноваційної діяльності й обсягів виробництва на засадах  досліджень;  розвитку інноваційного потенціалу підприємств як спроможності до відтворення інновацій; створення новацій і необхідних обсягів виробництва інноваційної продукції відповідно до визначених на засадах маркетингу ринкових потреб; підтримання необхідного рівня конкурентоспроможності продукції і задоволення потреб споживачів на внутрішніх і зовнішніх ринках в інноваційній продукції.

Інноваці́йні техно́логії — радикально нові чи вдосконалені технології, які істотно поліпшують умови виробництва або самі виступають товаром. Зазвичай мають знижену капіталомісткість. Поява на світовому ринку нових технологічних продуктів і рішень стимулює вітчизняні підприємництва легкої промисловості до активного розгляду можливостей їх практичного застосування. Цей процес вимагає державної підтримки на всіх рівнях економічної діяльності, що потребує постійного удосконалення системи методів та засобів управління НТП.

Вінницька область має багатогалузевий промисловий комплекс. В області працює понад 300 промислових підприємств, обсяги виробництва продукції яких в основному розподіленні по наступних галузях: харчова (65,8%), електроенергетика (10,6%), машинобудування (7,2%),  легка ( 5,2%) та інші.

На Вiнниччинi дiє 23 пiдприємства легкої промисловостi, серед тих, якi працюють з прибутками — декiлька. Серед них — ЗАТ "Подiлля", ВАТ "Володарка", якi працюють на закордонних хазяїв, також ТОВ "Жмеринська хутрова фабрика" ( м. Жмеринка, Вінницька обл.); Відкрите акціонерне товариство "Тульчинська взуттєва фабрика" ( м. Тульчин, Вінницька обл.); Відкрите акціонерне товариство "Тульчинська швейна фабрика" (, м. Тульчин, Вінницька обл.). Бiльшiсть же пiдприємств працюють без збиткiв — це теж нинi вважається успiхом.

Розглянемо детальніше  спеціалізацію і технологію  підприємств легкої промисловості Вінницької області.

ВАТ "Володарка" є одним з лідерів українського ринку в галузі виробництва і продажу класичного чоловічого одягу. ВАТ "Володарка"  являється юридичною особою, правонаступником Вінницької швейної фабрики ім. М.М.Володарського. Товариство пошиває костюми чоловiчi, пiджаки i брюки чоловiчi, жилети, куртки. Продукцiя пошивається в загальному з давальницької сировини, питома вага експорту послуг 96,6% вiд загального обсягу виробленої продукції. Товариство постiйно працює над впровадженням нових технологiй, збiльшенням обсягiв виробництва на внутрiшнiй ринок i на експорт. Планується додатково закупити нове обладнання в пошивочнi цеха, а також додатково закупити обладнання з інноваційною технологією  для розкрiйного цеху з метою збiльшення крою.

Індивідуальний технологічний та професійний підхід дозволяють створювати одяг високої якості на всіх рівнях виробництва - від розкрою до кінцевої волого-теплової обробки.

Впровадження програмно-методичного комплексу "Інталєв: Навігатор" дає змогу ВАТ "Володарка"  проводити ефективне стратегічне планування та надає  вагомі результати в діяльності підприємства.

Жмеринська хутрова фабрика заснована в 1906 році. У 2003 р. підприємство реорганізовано у ТОВ "Жмеринська хутрова фабрика". Основною діяльністю підприємства є переробка хутросировини, як власної, так і давальницької, та пошиття верхнього одягу з натурального хутра. На підприємстві постійно збільшується обсяг виробництва. Важливе значення надається вивченню ринку, оновленню моделей, впровадженню нових технологій. Виробничі цехи оснащені сучасним швейним та кушнірським устаткуванням та обладнанням для вичинки, обробки хутра, що забезпечує високу якість продукції і дозволяє виконувати вироби будь-якої складності.

Хутрові вироби від підприємства "Жмеринська хутрова фабрика" одержали гідне визнання від численних покупців, його продукція з успіхом реалізовується на ринку країни. Продукція підприємства відрізняється різноманітністю моделей як класичного,так і сучасного стилів, широким асортиментом та високоякісним хутром. В основі діяльності фабрики лежить індивідуальний підхід до споживача і підтримання високого престижу виробничої та торговельної марки.

Тульчинська швейна фабрика надає клiєнтам послуги по пошиттю готового одягу для жiнок та дiвчат : одягу для мiста, дiловi костюми;  костюми, що складаються з спiдницi та жакета; пальто та напiвпальто ; брюки ; блейзери. Готовий одяг для чоловiкiв та хлопцiв : пальто ;  жакети, пiджаки, блейзери ; брюки; костюми ; шорти ;  куртки спортивнi. Для пiдвищення якостi швейних виробiв провели  реконструкцiю розкрiйного цеху фабрики для чого впровадили  у виробництво настилочний комплекс, частково замiнили  унiверсальнi машини на машини з автоматичною обрiзкою ниток, також з метою задоволення потреб вiтчизняного споживача збiльшили  випуск продукцiї на внутрiшнiй ринок до 10 % .

Тульчинська взуттєва фабрика спецiалiзується на випуску шкiряного взуття раптово-клеєвого методу крiплення, в т.ч. черевики на хутрi, черевики на холоднiй пiдкладцi, черевики з високими берцями, напiвчеревики на резинках, туфлi жiночi домашнi, туфлi чоловiчi текстильнi.

Конкретно у взуттєвiй промисловостi темпи росту падають з кожним роком, виживають тiльки тi пiдприємства, якi працюють на давальницькiй сировинi з iноземними фiрмами. Взуттєва галузь потребує термiнової пiдтримки з боку держави. Основними конкурнетами є Кременчуцька та Сiмферопольська взуттєвi фабрики, якi взмозi пошивати взуття iнших методiв крiплення, що дає можливiсть здешевити вартiсть продукцiї.

Область поступово переходить до інноваційної моделі розвитку.  Проте,  за результатами аналізу підприємств Вінницької області частка інноваційно-активних підприємств становить  лише  5,6%. Тому для активізації інноваційної діяльності в легкій промисловості необхідне впровадження комплексної системи заходів на рівні держави в цілому. Також значну увагу підприємствам легкої промисловості треба звернути на створення системи управління якістю на підприємстві, яка б дозволила не тільки забезпечувати необхідний рівень споживчих характеристик продукції, а й надала б цій системі можливості адаптації до змінних вимог зовнішнього середовища.

 

Література

1. Закон України "Про Інноваційну діяльність"// Голос України. – 2002. – 9 серп. – 10 с.

2. Майорова Т.В. Інвестиційна діяльність: Навч. пос. – К.: ЦУЛ, 2003. – 376 с.

3. Харів П.С. Інноваційна діяльність підприємства та економічна оцінка інноваційних процесів. – Тернопіль: Вид-во "Економічна думка", 2003. – 326 4. Разгон В.И. Инвестиции в основной капитал и проблема экономического роста в России/ Автореф. дис. д-ра экон. Наук. – Иваново: Ивановский гос. ун-т, 1999.

5. http://uk.wikipedia.org