Данилишин Т.Р., Галак Ж.В.

Буковинська державна фінансова академія

Науковий керівник: Дикан М.І.

 

Фінансова безпека як складова економічної безпеки підприємства

 

Нині економічна ситуація докорінно змінилася. Перехід до ринкової економіки, створення великої кількості підприємств різних організаційно-правових форм, що засновані на різних формах власності, поява нових механізмів господарювання та багато інших факторів (зокрема вплив світової економічної кризи), поставили суб’єктів підприємницької діяльності в умови, коли вони значну увагу повинні приділяти вирішенню питань, пов’язаних із забезпеченням своєї економічної безпеки.

Кожне підприємство ставить собі за мету отримання прибутку, бо інакше існування цього підприємства є недоцільним та непотрібним, адже прибуток в будь-якому разі виступає у ролі результату від діяльності, показником того, наскільки ефективно та правильно працює підприємство. Отримання прибутку є неможливим або недостатнім, якщо підприємство не здатне реалізовувати свої товари, роботи, послуги у потрібній кількості, конкурувати на ринку та заохочувати споживачів, задовольняти потреби ринку в належній якості та кількості товару, забезпечувати належний рівень власної фінансової безпеки.

Незважаючи на те, що питання економічної безпеки підприємства розглядало чимало вчених-економістів, зокрема Ковальов, Сухоруков, Олейніков, Капустін, проте єдина точка зору щодо розуміння сутності даного поняття залишається поки що не сформованою, а тому тема потребує подальшого дослідження.

Зокрема, Є. Разнидна під економічною безпекою підприємства розуміє комплекс заходів, які сприяють підвищенню фінансової стійкості суб’єктів господарювання за умов ринкової економіки, які захищають їх комерційні інтереси від впливу негативних ринкових процесів [1].

Серед функціональних складових окрім кадрової, інформаційної, правової, технологічної, екологічної, техногенної, ресурсної, ринкової, інтерфейсної, соціальної енергетичної, силової та інших складових економічної безпеки фінансова складова вважається провідною й вирішальною, оскільки за ринкових умов господарювання фінанси є «двигуном» будь-якої економічної системи.

Фінансовою безпекою підприємства вважають такий фінансовий стан, який характеризується:

-                     збалансованістю і якістю сукупності фінансових інструментів, технологій і послуг, що використовуються підприємством;

-                     стійкістю до внутрішніх і зовнішніх загроз;

-                     здатністю фінансової системи підприємства забезпечувати реалізацію його фінансових інтересів, місії та завдань достатніми обсягами фінансових ресурсів;

-                     забезпечувати розвиток цієї фінансової системи.

Слід відзначити, що цей вид економічної безпеки характеризує фінансову забезпеченість підприємства. Про ослаблення фінансової складової свідчать показники, серед яких основними є такі: зниження ліквідності; підвищення кредиторської і дебіторської заборгованості; зниження фінансової стійкості тощо. За дану складову економічної безпеки відповідають фінансові й економічні служби підприємства.

На фінансову складову економічної безпеки підприємства впливають такі чинники:

-                     внутрішні негативні дії (неефективне фінансове планування та управління активами; малоефективна ринкова стратегія; помилкова цінова й кадрова політика);

-                     зовнішні негативні дії (спекулятивні операції на ринку цінних паперів; цінова та інші форми конкуренції; лобіювання конкурентами недостатньо продуманих рішень органів влади);

-                     форс-мажорні обставини (стихійне лихо, страйки, військові конфлікти) та обставини, наближені до форс-мажорних (несприятливі законодавчі акти, ембарго, блокада, зміна курсу валют тощо) [2].

З вищесказаного бачимо, що фінансова складова як найважливіша у економічній безпеці потребує постійної уваги, покращення, підвищення її рівня, оскільки при негативних її результатах діяльність підприємства зазнає краху.

Для здійснення постійного контролю за фінансовою складовою економічної безпеки необхідно проводити оцінку її рівня як найважливішої складової на основі аналізу фінансової стійкості, ступінь якої визначається, виходячи з достатності оборотних коштів (власних чи позичених) для здійснення виробничо-збутової діяльності [3]. Оціночними показниками є:

±Ес – надлишок (+) чи брак (-) власних оборотних коштів (Ее), необхідних для формування запасів і покриття витрат (Z), пов’язаних з господарською діяльністю підприємства;

±Ет – надлишок чи брак власних оборотних коштів, а також середньострокових і довгострокових кредитів і позик (К);

±Ен – надлишок чи брак власних оборотних коштів, а також довго-, середньо- і короткострокових кредитів і позик (Кт).

Ці показники відповідають показникам забезпеченості запасів і витрат джерелами їхнього формування. Вони розраховуються за такими формулами:

±Ес = ЕеZ                                                                          

±Ет = (Ес + К) – Z                                                                           

±Ен = (Ес + Кт + К) – Z                                                                  

Наведені вище показники лежать в основі формування п’яти рівнів фінансової безпеки підприємства, що зображені в таблиці.

Рівні фінансової безпеки підприємства

Рівень фінансової безпеки підприємства

Характеристика

1

2

абсолютний

для функціонування підприємства достатньо власних оборотних коштів: ±Ес ≥ 0, ±Ет ≥ 0, ±Ен ≥ 0;

нормальний

підприємство практично обходиться власними джерелами формування запасів і покриття витрат: ±Ес » 0, ±Ет ≥ 0, ±Ен ≥ 0;

хитливий

підприємству недостатньо власних оборотних коштів, і воно вдається до середньострокових і довгострокових позик і кредитів: ±Ес < 0, ±Ет ≥ 0, ±Ен ≥ 0;

критичний

підприємство для фінансування своєї діяльності вдається до короткострокових кредитів: ±Ес < 0, ±Ет < 0, ±Ен ≥ 0;

кризовий

підприємство неспроможне забезпечити фінансування своєї діяльності ні власними, ні позиченими коштами: ±Ес < 0, ±Ет < 0, ±Ен < 0.

Після проведення аналізу фінансової складової методом, який описаний вище, можна зробити висновок про фінансову забезпеченість підприємства і відповідно на цій основі приймати певні управлінські рішення стосовно подальшої його діяльності.

Отже, можна зробити висновок, що фінансова безпека як складова економічної безпеки підприємства є найважливішою, оскільки від неї залежить вся діяльність підприємства. Належний її рівень значно впливає на внутрішні та зовнішні загрози, досить часто може їх повністю ліквідувати. Саме тому, успішний керівник, або уповноважена на це особа повинні періодично оцінювати фінансову забезпеченість підприємства і відповідно вчасно приймати відповідні рішення, оскільки будь-які навіть незначні зменшення фінансової забезпеченості зразу ж відіб’ються на діяльності підприємства в цілому, що в майбутньому може привести не лише до зниження прибутку, а й до його ліквідації.

Список використаної літератури:

1.                Раздина Е. Коммерческая информация и экономическая безопасность предприятия // Бизнес-информ. – 1997. - №24. – С.63-65.

2.                Економіка підприємства: Підручник / за заг. ред. Й.М. Петровича – 2-ге вид., виправл. – Львів: «Магнолія 2006». – 2007. – 580с.

3.                Моделювання економічної безпеки: держава, регіон, підприємство: Науково-дослідний центр індустріальних проблем розвитку НАН України. – за ред. Гейця – Харків: Інжек, - 2006. – 240с.