Економічні науки/15. Державне регулювання економіки

Якимчук Т.В.

Науковий керівник Даценко Г.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Актуальні проблеми правового регулювання бюджетного контролю в Україні

Одним з основних чинників стабільного економічного розвитку країни є доско­нале правове регулювання бюджетного процесу. Норми чинного Бюджетного кодексу (далі - БК) України визначають, що на всіх стадіях бюджетного процесу має здійснюватися фінансовий контроль.

Упродовж тривалого часу в розробці пере­буває кілька законопроектів з фінансового та бюджетного контролю. В умовах фінансової децентралізації бюджетної системи, реформу­вання міжбюджетних відносин і впроваджен­ня інституту фінансової відповідальності за бюджетні порушення, які встановлюються нор­мами БК, правове забезпечення організації бю­джетного контролю вкрай актуальне.

Предметом дослідження є окремі проблеми бюджетного контролю. Так, поняття, сутність і види бюджетного контролю за стадія­ми бюджетного процесу в Україні аналізуються у працях В. Чернадчука, організація сис­теми органів державного фінансового контро­лю і їх завдання в бюджетному процесі - в працях Я. Билініна, Л. Юхименко та інших учених. Проте бюджетний контроль як багатопланове, складне явище, правовий інститут, система методів, функцій та повноважень відповідних суб'єктів, а також засіб дотримання законності та недопущення порушень у бюджетній сфері ще не отримав остаточного наукового та законо­давчого визначення.

Мета цієї статті - на підставі чинного законо­давства, накопиченого теоретичного та прак­тичного досвіду дослідження контрольних від­носин у бюджетній сфері окреслити сучасні проблеми правового регулювання бюджетного контролю та головні шляхи їх розв'язання.

Бюджетний процес є однією із складових більш широкого виду державної діяльності - фінансової, і контроль у бюджетному процесі, тобто бюджетний контроль є одним із напрямів державної контрольної діяльності.

При визначенні юридичних засобів впливу контролюючих суб'єктів у бюджетному процесі потрібно враховувати такі особливості його ор­галізації: специфічна сфера дії конт­рольної функції держави - бюджетний процес, який відбувається на різних рівнях, що пов'яза­но з бюджетною системою країни. На підставі розробки та затвердження щорічного Закону про Державний бюджет України відпрацьовуються й інші пра­вові акти про бюджети на місцевому рівні; бюджетний процес будь-якого рівня складається з різних стадій, на яких здійснюється зовнішній та внутрішній бюджет­ний контроль, залежний від характеру взаємо­відносин контролюючого та підконтрольного суб'єкта; особливості бюджетного контро­лю залежать від його методів, тобто засобів здійснення

Контроль без заходів впливу на по­рушників і покарання злочинців не має сенсу. За бюджетні порушення в БК передбачені такі покарання, як призупинення або зменшення бюджетних асигнувань, адміністративні стяг­нення, зупинення операцій з бюджетними кош­тами, поверненнями субвенцій, призупинення дії рішення про бюджет, але в БК не визна­чається в розпорядженні яких контролюючих суб'єктів знаходяться ці засоби впливу і яким є механізм їх застосовування до порушників бюджетного законодавства.

Відповідно до Конституції України конт­роль за виконанням Державного бюджету Ук­раїни покладається на Верховну Раду України, але цей орган має контрольні повноваження не тільки відносно однієї стадії бюджетного про­цесу. На виконавчу владу поклада­ється складання проектів бюджетів, але конт­роль парламенту та представницьких органів влади на цій стадії не передбачений, що обме­жує їх права і негативно впливає на виконання бюджетів. Не­участь парламенту в підготовці матеріалів до проекту бюджетного закону приводить до не­обхідності внесення змін до бюджету на стадії його виконання, що відбувається безперервно і має негативні наслідки.

Повноваження Мінфіну, як і повноваження місцевих фінансових органів з контролю за до­триманням бюджетного законодавства не де­талізуються. Однак, на наш погляд, було б слушним деталізувати повнова­ження кожного із зазначених контролюючих суб'єктів.

Серед українських учених та практиків існують різні підходи до системи органів дер­жавного фінансового контролю, які виконують контрольні повноваження у бюджетному про­цесі. Одні наполягають на поширенні повнова­жень Казначейства, інші - на пере­будові структури КРС. Проте відповідно до чинного законодавства Мінфін очолює сис­тему органів управління фінансами, які здійс­нюють внутрішній фінансовий контроль, а також має спеціальні органи - ДКРС і Казначей­ство, які діють у складі Мінфіну та підпорядко­вуються йому. Отже, система органів держав­ного фінансового контролю в управлінні дер­жавою вже склалася.

Згідно з законодавством Рахункова палата України є самостійним та незалежним органом контролю, але підпорядкованим і підзвітним Верховній Раді України, отже, залежним від за­конодавчої влади. Для створення дієвої системи державного бюджетного контролю потрібно надати Рахунковій палаті відокремле­ний правовий статус - органу, незалежного від будь-якої гілки влади, який діє в інтересах наро­ду і від його імені. У Конституції України доцільно ок­реслити самостійний правовий статус Рахунко­вої палати України і законом надати їй функції, які відповідають міжнародній моделі і принци­пам організації незалежного зовнішнього державного бюджетного контролю.

Таким чином, проблеми правового регулю­вання бюджетного контролю є наслідком не­досконалості чинного законодавства, норми якого не в повному обсязі враховують особли­вості організації бюджетного процесу, правовий статус контролюючих суб'єктів, їх завдання та функції. Для створення ефективної системи бюджетного контролю пропонуємо такі шляхи розв'язання проблем його організації із вне­сенням змін до бюджетного законодавства:

1.  Визначити на законодавчому рівні поняття та сутність бюджетного контролю як самостійного виду державного фінансового контролю, який здійснюється в бюджетному процесі з метою дотримання законності на всіх його стадіях та рівнях.

2.  Розмежувати контрольні повноваження законодавчої та виконавчої влади відповідно їх функціям в управлінні бюджетним процесом. Для цього у БК необхідно передбачити повноваження з участі законодавчої влади у розробці проектів бюджетів та інших попередніх документів відповідно до встановлених термінів, а органам виконавчої влади надати повноваження з контролю їх розробки, а також розгляду та затвердження бюджетів, розгляду та затвердження звітів про виконання бюджетів.

3. Окреслити функції та контрольні повноваження спеціалізованих органів контролю в бюджетному процесі відповідно до цілей створення їх у державі. До БК та в Закон про бюджетний контроль ввести зміни, які деталізують повноваження Мінфіну, Казначейства, ДКРС і Рахункової палати, як органів державного спеціалізованого бюджетного контролю.

4. Внести зміни до Закону України «Про Рахункову палату», враховуючи її самостій­ність та незалежність від гілок влади, що від­повідає європейському досвіду організації бю­джетного контролю, а також бюджетним інте­ресам громадян.

Література:

1.     Закон України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», затверджений Верховною Радою України від 26.01.1993р. №2933-ХІІ.

2.     Чернадчук В. Бюджетний контроль: поняття та сутність // Підприємництво, господарство і пра­во. - 2007.-№ 11. - С. 74-76.

3.     Билінін Я. Повноваження суб'єктів фінансо­вого контролю у сфері міжбюджетних відносин // Підприємництво, господарство і право. - 2006. -№ 11.-С. 142-145.

4.     Юхименко Л. Правові засади контролю за використанням бюджетних коштів, здійснюваного Рахунковою палатою України // Право України. -2009.-№11.-С. 72-74.