Мацедонська Н.В.

Єщенко Т.І.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Вплив тіньової економіки на розвиток підприємництва

 

Вплив тіньового сектора не можна розглядати однобічно як негативний, оскільки сам по собі феномен тіньової економіки є багатогранним явищем.

Тіньова економіка, що зростає, створює додаткові можливості для зайнятості, при чому не тільки тіньової, оскільки даний сектор потребує продуктивних товарів легального сектора, а тіньові доходи використовуються для придбання в легальному секторі споживчих товарів. Збільшення пропозиції праці на офіційних ринках в значній мірі погли­нається неофіційним сектором. Таким чином, з одного боку вирішується проблема працевлаш­тування, але з іншого наслідком нелегальної зайнятості є витіснення зі сфери суспільно-ко­рисної праці легальних працівників, веде також до підриву трудового потенціалу під впливом понаднормового робочого дня.

Вплив на інвестиційно-інноваційні процеси - один  з найбільш  значущих результатів  впливу тіньової економічної діяльності  на економічний розвиток і може бути вельми різним залежно від вигляду, форми активності, а також соціально-економічних умов. У галузях тіньової економіки також   з'являються   інновації,   що   підвищують суспільний добробут, хоча, звичайно, навряд чи тут слід чекати будь-яких сенсаційних техніко-організаційних досягнень. На думку Бекряшева А.К. можна припустити, що продуктивність праці в тіньовому секторі  не  нижча,  ніж  в  офіційній економіці.  Приховування нормальної економіч­ної діяльності від контролю, як правило, обме­жує можливості залучення інвестиційних ресур­сів, особливо іноземних. Можлива і протилежна ситуація.  На думку деяких дослідників,  економічний  спад  в  легальному секторі  може  бути перекритий підйомом в секторі тіньової діяльності. Причому забезпечується він шляхом приховування   джерела   походження   інвестицій,   що певним  чином   може   розглядатися   як   метод страхування інвестиційних ризиків.

Тіньова економіка може амортизувати потрясіння   офіційної економіки,   сприяючи тим самим стабільності системи в цілому. Напри­клад, Д. Кассел стабілізуючу функцію пов'язує з гасінням   негативних   наслідків   антиінфляційної політики.  Саме у тіньовий  сектор  йдуть  багато підприємств, які інакше б могли закритися. Саме більш дешеву продукцію тіньової економіки купують ті споживачі, чиї доходи від офіційної економіки починають знижуватись.

 Тіньова   економіка   допомагає   підтримувати політичну і соціальну рівновагу, оскільки пропонує тим, хто не задоволений своїми доходами в офіційній економіці,   альтернативні   можливості   їх підвищення без  будь-яких  соціально-політичних потрясінь.

Тіньовий сектор істотно впливає на всі аспекти економічної діяльності, соціальні процеси, які відбуваються в суспільстві. Так, наприклад, можна прослідкувати вплив тіньової економіки на оподаткування підприємств. Акцент на непрямих податках призводить до негайного вилучення у підприємств значної частини доходу, отриманого завдяки зростанню сукупного попиту, гальмуючи стимуляційний вплив останнього. Це створює необмежені можливості для підприємств уникати оподаткування прибутків, заганяє в «тінь» значну частину обороту товарів та послуг. За даними опитувань, у середньому підприємства в Україні приховують близько 21% свого доходу від реалізації продукції.

     Поглиблення процесів тінізації, які призводять до масових порушень податкового законодав­ства, відбувається й у сільському господарстві. Переважна їх кількість пов'язана з товарообмін­ними і бартерними операціями, несплатою по­датку на додану вартість, акцизного збору, ре­алізацією сільгосппродукції за ціною, нижчою за її собівартість, створенням фіктивних підприєм­ницьких структур. Вчиненню правопорушень сприяє й те, що товарообмінні операції продов­жують залишатися основною формою розрахун­ків у сільському господарстві, а це створює сприятливі умови для ухилення від оподаткуван­ня, внаслідок чого бюджет України зазнає знач­них збитків. Поширеним способом ухилення від сплати податків при реалізації сільгосппродук­ції, особливо при застосуванні бартерних форм розрахунків, є створення фіктивних підприєм­ницьких структур, зареєстрованих на підстав­них осіб, які після проведення кількох фінансо­вих операцій, як правило, припиняють своє існу­вання.

Тотальна бартеризація розрахунків є вкрай не­гативним чинником для загальнодержавних інте­ресів. По-перше, вона здійснюється поза грошовими розрахунками, тобто поза банківською сис­темою, а отже і державним контролем. По-друге, супроводжується безконтрольним маніпулюван­ням цін, внаслідок чого реальна вартість обміню­ваних товарів відчутно занижується, провокуючи диспропорції платіжного балансу. По-третє, ви­ступає підґрунтям тіньової економіки, в результа­ті чого державний бюджет постійно зазнає від­чутних збитків. Одним з негативних наслідків бартеризації розрахунків в Україні є збільшення податкової заборгованості платників, оскільки при застосуванні такої форми у більшості підпри­ємств виникає нестача обігових коштів для спла­ти податків, і тому понад третини заборгованості по платежах до бюджету в Україні виникає саме з цієї причини.

Набувають поширення правопорушення при здійсненні експортно-імпортних операцій щодо сільгосппродукції. Так, більшість підприємниць­ких структур, які експортують сільгосппродук­цію, зокрема зернові та олійні культури, її ви­робництвом не займаються, а скуповують на елеваторах та заготівельних пунктах і викону­ють лише посередницькі функції. На шляху до кінцевого споживача така продукція проходить декілька заплутаних етапів купівлі-продажу, що дає змогу її власникам безперешкодно ухиляти­ся від оподаткування. Крім того, встановлено численні факти порушень податкового законо­давства керівниками підприємств агропромис­лового комплексу, які з метою ухилення від сплати податків реалізовували продукцію за ці­нами, нижчими за її собівартість.).

Негативні наслідки тіньового сектора важко недооцінити, проте й позитивні теж не можна не враховувати. Отже, функціонування тіньової економіки є невід'ємною частиною економічної системи, в межах якої вона існує, тим самим сприяючи життєвій здатності цієї економічної структури. Тіньову економіку неможливо ліквідувати. Деякі вчені пропонують розглядати навіть її "природ­ний" рівень, який в цілому поліпшує загальний стан економічної системи. Негативний вплив тіньової економіки, який призводить до еконо­мічної дестабілізації, виявляється лише при тривалому прискореному її зростанні.

Література:

 

1. Мазур І. Детінізація економіки України: теорія та практика: Монографія.-К.: Видавничо-поліграфічний центр «Київський університет», 2006.-239 с.

   2. Предборський В.А. Детінізація економіки у контексті трансформаційних процесів. Питання теорії та методології: Монографія. - К.: Кондор, 2008.-614 с.

   3. Турчинов О.В. Тіньова економіка: закономірності, механізми функціонування, методи оцінки. -  К., 1996.-199с.