К.е.н. Соляник Л.Г., Голобородько Г.Д.

Національний гірничий університет

Еволюція концепцій управління вартістю компаній та їх трансформація в умовах розвитку ринкових відносин в Україні

Сучасний стан економіки України є кризовим, але намітилися позитивні тенденції економічного зростання, темпи та стійкість якого залежать від стабільного розвитку суб’єктів господарювання. Широкомасштабні процеси приватизації, акціонування, зростання кількості приватних підприємств, розширення контактів з іноземними партнерами та зростання обсягів іноземних інвестицій – все це породжує гостру необхідність оволодіння сучасними підходами і методами оцінки вартості підприємства. Питання вартості підприємства стає особливо актуальним, коли йдеться про глобалізацію бізнесу – злиття, поглинання, альянси.

Вартість компанії залежить від того, для чого проводиться оцінка. Універсальної методики в цій сфері не існує.

З моменту визнання ціннісно-орієнтованого управління, як найбільш правильної моделі цілепокладання, виникло безліч підходів і методів оцінки та управління вартістю компаній. Для того щоб зрозуміти передумови виникнення відомих в даний час підходів, а також їх внутрішню логіку, необхідно простежити основні етапи еволюції концепцій управління вартістю, короткий опис яких наведено у табл.1.

Таблиця 1

Характеристика етапів еволюції концепцій управління вартістю бізнесу

Етапи еволюції концепцій управління вартістю

Характеристика

На основі
моделі акціонерної доданої вартості (SVA)

А. Раппапорта

У кожній з трьох основних сфер діяльності - операційної, інвестиційної та фінансової - необхідно виділити показники, які в першу чергу обгрунтовують створювану компанією вигоду для акціонерів, таку як операційну рентабельність, інвестиції в основний і оборотний капітал, вартість задіяного капіталу і т.д. SVA дозволяє визначити зміну ринкової вартості інвестованого капітала компанії за рахунок конкурентних переваг

економічної
доданої вартості (EVA) Стерна - Стюарда

EVA дозволяє визначити величину, що залишилася в розпорядженні компанії після налогів і виплат за залучений капітал, тобто додатковий прибуток, що залишився в розпорядженні компанії. Концепція EVA передбачає виділення факторів вартості, за допомогою впливу на які менеджери могли б підвищити ефективність діяльності компанії.

економічного прибутку Коупленда -
Колера - Мурріна

Впровадження вартісного мислення в компанії, а також облік всіх нематеріальних активів в оцінці її вартості. При цьому концепція економічного прибутку більшою мірою спрямована на розробку ефективних управлінських інструментів реалізації стратегії управління вартістю в компанії.

доданої грошової вартості (CVA) Левіса

Концентрується на грошових потоках компанії, враховуючи при цьому інтереси всіх ключових стейкхолдерів

 

Очевидно, що на описаних вище концепціях еволюція системи управління вартістю компаній не зупинилася. Більше того, з плином часу у зв'язку з ускладненням процесів функціонування фінансового ринку та ринку корпоративного контролю застосування підходів до оцінки та управління вартістю стає все більш актуальним.

Ще зовсім недавно поняття оцінки бізнесу в Україні розумілося, як оцінка окремого підприємства з акцентом  на майновому характері, тобто вартість бізнесу  розумілася, як вартість всіх  активів оцінюваного підприємства. В умовах, коли процеси приватизації майже завершені, коли активно встановлюється вторинний ринок, оцінка бізнесу трансформується в необхідність розуміння його не як оцінки юридичної особи, а оцінки  прав власності, матеріальних та нематеріальних активів якими це підприємство володіє .

Згідно п.38 Постанови КМУ від 10 вересня 2003р. №1440 «Про затвердження Національного стандарту №1 «Загальні поняття оцінки майна й майнових прав» для проведення оцінки майна в Україні застосовуються такі основні методичні підходи: витратний, дохідний і порівняльний. Кожний з підходів має кілька основних методів, порівняльна характеристика яких відображена у табл.2 та табл.3

Витратний підхід складається з :

• Метод чистих активів

• Метод ліквідаційної вартості

Доходний підхід включає:

• Метод дисконтованих грошових потоків

• Метод капіталізації доходу

Порівняльний підхід:

• Метод компанії-аналога

• Метод галузевих коефіцієнтів

Підходи і методи, використовувані оцінювачем, визначаються в залежності, як від особливостей процесу оцінки, так і від економічних особливостей оцінюваного об’єкту, а також від цілей і принципів оцінки.

Таблиця 2

Сутність методів оцінки вартості бізнесу в Україні

Підхід

Назва методу

Сутність

Дохідний

Метод дисконтова-них грошових потоків

 

Цей метод застосовується: коли покупку фірми розглядають як інвестицію і збираються перепродати через кілька років; коли фірму купують на позикові кошти з метою швидкої ліквідації або перепродажу; коли фірма працює в умовах високого ризику. Вартість об’єкта оцінки прирівнюється до сумарної теперішньої вартості майбутніх чистих грошових потоків (Cash-flow) або дивідендів, які можна отримати в результаті володіння підприємством, зменшеної на величину зобов’язань підприємства та збіль­шеної на вартість надлишкових активів.

Дохідний

Метод капіталізації доходу

Часто застосовується з метою перевірки достовірності оцінки, проведеної за методом DCF. Капіталізація передбачає трансформацію доходів у вартість. Для визначення вартості підприємства цим методом характерний для підприємства рівень доходів переводиться у вартість шляхом його ділення на ставку капіталізації. Метод доцільно використовувати для оцінки вартості підприємств зі стабільними доходами чи стабільними темпами їх зміни.

Витратний

Метод чистих активів

Найбільш простий метод оцінки активів компанії. Щоб одержати чисту балансову вартість активів, зі значення валюти балансу віднімають всі короткострокові й довгострокові зобов'язання фірми. У підсумку визначається вартість власного капіталу компанії, тобто значення чистої балансової вартості активів.

Витратний

Метод ліквідаційної вартості

Використовується у випадку, коли фірма припиняє свої операції, розпродає активи й погашає свої зобов'язання. Ліквідаційна вартість являє собою чисту грошову суму, що власник підприємства може одержати при ліквідації підприємства, роздільному розпродажу його активів і після розрахунків з усіма кредиторами. Метод дає найнижчу цифру оцінки й дозволяє визначити нижній рівень вартості бізнесу.

Порів-няльний

Метод компанії-аналога

(мультиплі-каторів)

Дає змогу оцінити вартість підприємств на основі зіставлення значень окремих показників аналогічних підприємств. Метод ґрунтується на тезі про рівність окремих мультиплікаторів, розрахованих для підприємств-аналогів. Вартість підприємства при цьому обчислюється як середньоарифметична вар­тість, розрахована за кожним мультиплікатором.

Порівняльний

Метод галузевих коефіцієнтів

 

Заснований на використанні співвідношень, що рекомендуються, між ціною і певними фінансовими параметрами. Галузеві коефіцієнти розраховані на основі тривалих статистичних спостережень за ціною продажу підприємства і його найважливішими виробничо-фінансовими характеристиками. Саме правило методу галузевих коефіцієнтів складається в припущенні про те, що потенційний покупець ніколи не заплатить за підприємство більше, ніж чотириразова величина його прибутку до оподатковування..

 

Таблиця 3

Порівняльна характеристика методів оцінки бізнесу

Підхід

Назва методу

Переваги

Недоліки

Дохідний

Метод дисконтова-них грошових потоків

 

- Враховується прибутко-вість підприємства
- допомога при прийнятті рішень про фінансування, аналізі доцільності інвестування;

- враховує перспективи розвитку підприємства

- Складність прогнозування довготривалого потоку доходу та розрахунку ставок капіталізації та дисконтування;
- Вплив факторів ризику на прогнозований дохід;
- Багато підприємств не показують у звітності реальний дохід, на аналізі якого базується прибутковий підхід,  
або ж показують збитки.

Метод капіталізації доходу

- простота використання

- виключення помилок в розрахунках

- рух грошових коштів у перспективі може значно відрізнятися від ретроспективного

Витратний

Метод чистих активів

- простота

- відносно невелика трудомісткість

- відсутність обмежень

- Не відображає потенційні прибутки активів

- Результати оцінки швидко стають недійсними при високих темпах інфляції

Метод ліквідаційної вартості

Визначення ціни підприємства і його активів при прискореній ліквідації (в екстремальних умовах)

- Не відображає потенційного прибутку

- Не дає найбільш оптимальної ринкової оцінки

Порівняльний

Метод компанії-аналога

(мультиплі-каторів)

- При достатності інформації виходять точні результати;

- в ціні підприємства відображаються результати його виробничо -
господарської діяльності

 

- Базується тільки на ретроспек-тивної інформації, практично не враховує перспективи розвитку підприємства;
- Складно, а іноді неможливо зібрати фінансову інформацію про аналоги

- Потрібно вносити суттєві коригування через відмінності підприємств між собою

Метод галузевих коефіцієнтів

Таким чином, узагальнивши аналіз методів оцінки майна, що існують на сьогоднішній день, підприємства і бізнесу в цілому, можна зробити висновок про доцільність використання при оцінці вартості підприємства декілька методів, реальна ж вартість компанії знаходиться в проміжку між максимальною по величині оцінкою і мінімальною з них.

Проведений в Україні  аналіз застосовуваності цих підходів і методів показав, що метод дисконтованих грошових потоків є найбільш застосовуваним. Така перевага методу дисконтованих грошових потоків пояснюється тим, що він дає змогу уникнути головного недоліку методів інших підходів, які придатні тільки для розрахунку вартості бізнесу на певну дату і не дають можливості приймати управлінські рішення на основі отриманої інформації. На основі доходного підходу та методу дисконтованих грошових потоків зокрема зв'явилась группа методів, орієнтованих на управління вартістю бізнесу. Сьогодні вони лишаються найпопулярнішими методами управління.

 

Література

1. Ємельянов А.М., Шакіна Е.А. Основні етапи еволюції концепцій управління вартістю компаній // Корпоративні фінанси. –  №4(8) 2008

2. Єрофєєва Т.А. Підходи до оцінки вартості бізнесу: проблеми їх використання // Наукові записки. Том 68. Економічні науки 2007

3. Єсіпов В.Е., Маховникова Г.А., Терехова В.В. Оцінка бінесу 2-е вид. – СПб.: Пітер, 2003. – 464 с.

4. Маркус Я.І. Посібник з оцінки бізнесу в Україні. Навч. посіб. для вищ. навч. закл. – К.: Міленіум, 2002. – 320с

5. Романовська Ю.А. Теоретичні підходи до оцінювання вартості підприємства // Економічний простір. – №12/2 2008

6. Щербаков В.А., Щербакова Н.А. Оцінка вартості підприємства (бізнесу). — М. : Омега-Л, 2006. — 288 с.