К.е.н. доц. Лозовський О.М., Гарах О.М.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

 Управління товарними запасами на підприємствах

Не секрет що товарні запаси – основний ресурс торгової компанії. Від якості управління ними залежать фінансові показники бізнесу. Але, як не дивно, в багатьох різноманітних мережах існують формалізовані правила обслуговування клієнта і викладки товарів, але не має чіткої політики управління товарними ресурсами. Як результат – в одних магазинах спостерігається дефіцит ходових позицій асортименту, а в інших вони накопичуються на складах. Очевидно, якщо навести лад в даних питаннях, вчасно доставляти товар в потрібне місце – туди де він буде швидко реалізований, а не лежати мертвим грузом, - можна значно підвищити ефективність управління активами.

Управлі́ння това́рними запа́сами — це складний комплекс заходів, спрямований на забезпечення максимально високого рівня обслуговування покупців при мінімізації поточних витрат, пов’язаних із утримуванням запасів [1].

Для підвищення ефективності логістичної діяльності підприємства необхідне раціональне управління товарними запасами. Торговому підприємству приходиться зберігати товари до моменту їх продажу. Організовувати зберігання необхідно тому, що цикли виробництва і споживання рідко співпадають. Організація складського зберігання товарів дозволяє уникнути таких проблем і безпосередньо впливає на економіку підприємства, так як втрати продукції під час зберігання, втрати під час завантажувально-розвантажувальних робіт і здійснення складських операцій збільшують собівартість цієї продукції [3].

Управління запасами можна звести до відповіді на два основних питання: коли поповнювати запас і у якій кількості?

Рішення про кількість товарних запасів впливає на задоволення потреб покупців. Так, торговому підприємству необхідні запаси товарів, достатні для негайного виконання всіх замовлень клієнтів. Однак зберігання таких великих запасів для підприємства не рентабельно. З підвищенням рівня сервісу для клієнтів витрати на зберігання товарних запасів стрімко зростають. Тому необхідно визначити саме оптимальний розмір запасів. Тільки після цього можна приймати рішення про доцільність замовлення додаткових партій товарів, визначити їх кількість і вирішувати проблеми, що пов’язані з управлінням товарними запасами [2].

При визначенні кількості запасів, потрібно ще й визначити витрати, які будуть пов’язані з управлінням товарними запасами, до них відносяться:

- витрати на зберігання запасів;

- складські витрати;

- витрати на страхування товарів;

- податок на майно;

- витрати, пов’язані із старінням товарів;

- витрати, пов’язані з формуванням товарних запасів;

- транспортні витрати;

- витрати, пов’язані з дефіцитом товарних запасів [3].  

           В економічній літературі розглядаються різні проблеми управління товарними запасами на підприємствах торгівлі. Визначені показники, що характеризують стан товарних запасів; фактори, що обумовлюють розмір і швидкість обороту товарних запасів; стратегії управління товарними запасами; методика аналізу товарних запасів; методика оцінки ефективності управління товарними запасами і планування товарних запасів. Рекомендації по вирішенню цих проблем можуть успішно використовуватися в управлінні комерційною діяльністю торгових підприємств. Але для попередження витрат на підприємствах торгівлі і підвищення ефективності їх комерційної діяльності доцільно вдосконалювати систему, процес і методи управління товарними запасами. Необхідність у цьому обумовлюється наступними причинами.

           Перш за все, попит на товари може бути відомий тільки з визначеною вірогідністю і лише в окремих випадках і протягом невеликого періоду часу може залишатися постійним. Чим більший прогнозований період захоплюється, тим вища потенційна можливість відхилень прогнозів попиту від його фактичних значень. Це пояснюється тим, що в екстраполяції динаміки і тенденцій зміни попиту з використанням різних методів і моделей його прогнозування очікуються певна стійкість умов формування попиту [3].

          Отже, запаси створюються для задоволення попиту, тому життєво важливо мати досить точну оцінку обсягу і часу попиту. Точно так само необхідно знати час виконання замовлення, а також у якій мірі можуть мінятися показники попиту і терміни виконання замовлення (час між подачею заявки й одержанням замовлення). Тому основна мета управління запасами – досягти задовільного рівня обслуговування споживачів, у той же час, утримуючи витрати на підтримку запасів у розумних межах.

 

Література:

1. Глущенко Д. Управление ассортиментом и запасами сети // Дистрибуция и логистика. – 2007. - №6. – с.16 .

2. Степченков Я. Управление запасами // Дистрибуция и логистика. – 2008. - №3. – с.12.   

3. Черепов В.В. Оптимизация товарных запасов // Логистика проблемы и решения. – 2007. – №5. – с.56-59.